Herbata Lotus Leaf Raw Pu-erh Mini Tuocha

Lotus Leaf Raw Pu-erh Mini Tuocha – surowy pu erh, pochodzący z prowincji Yunnan w Chinach, zbiór z roku 2012. Z całą pewnością nie przeterminowana, bo pu’ery, jak dobre wino, „leżakując” nabierają lepszego smaku. Doceniam to szczególnie w przypadku suszu fermentowanego, bardziej przeze mnie lubianego.

Tym razem surowy pu erh pozytywnie mnie zaskoczył. Zaraz po otworzeniu szczelnego opakowania z herbacianym ciastkiem, poczułam bardzo przyjemny aromat, coś jakby chlebowego.
Przygotowując wpis na bloga postanowiłam zaparzyć herbatę w szklanym gaiwanie. Do pu’erów może nie jest to najlepsze naczynie. Do zdjęć bezbarwne szkło jest chyba ciekawsze, a czego nie robi się dla czytelników. Palce prawie poparzone, sugeruję więc porcelanę, a jeszcze lepiej naczynia ceramiczne.

Pierwsze parzenie, zaledwie 40 sekund, daje jasny napar o miodowym kolorze. Ciastko rozwija się tylko częściowo. To właśnie jest pewna zaleta herbat prasowanych, można parzyć wielokrotnie, a herbata za każdym razem oddaje kolejne porcje aromatów i smaków. Warto obserwować herbacianą kulkę, póki nie rozpadnie się całkowicie, można zaparzać ponownie.

Smak naparu kojarzył mi się z orzechami i co ciekawe nie było tu cierpkości, jak we wcześniej opisywanych zielonych pu’erach.

Z kolejnymi parzeniami smak delikatnie się zmieniał, było już odrobinkę cierpkości, ale bez nieprzyjemnej goryczy. Wyczuwałam też coś owocowego, a orzechowy posmak utrzymywał się na prawdę długo.

Z zielonych herbat pu erh chyba właśnie ten najbardziej mi odpowiada. Na pewno jeszcze kiedyś będę mogła spróbować innych i kto wie, może zmienię zdanie?

Za możliwość degustacji herbaty Lotus Leaf Raw Pu-erh Mini Tuocha serdecznie dziękuję TeaVivre.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *