Miód rumiankowy do herbaty

Kiedy za oknem robi się wyjątkowo brzydka szarówka, nawet ja miewam ochotę na osłodzenie ciepłej herbaty, choć bywa to na prawdę rzadko. Cukier odpada, jakieś słodziki tym bardziej, najlepszym rozwiązaniem jest jednak miód. A ponieważ ostatnio, w moim menu, bardzo często pojawia się rumianek, spróbujmy to razem połączyć.

miodfoto: Dino Giordano flickr.com

Klasyczny miód aromatyzowany przygotowuje się zalewając zioła miodem, o raczej neutralnym smaku, i pozostawiając go na minimum dwa tygodnie. Należy pamiętać o przemieszaniu co dwa/trzy dni. Ja jednak postanowiłam przygotować go nieco inną metodą, można powiedzieć ekspresową. Tak to jest jak przychodzi na coś ochota, a nie chce się zbyt długi czekać.

Przepis na miód rumiankowy (wersja expres):

  • 50 ml miodu
  • 25 ml ciepłej wody
  • 1 czubata łyżka kwiatów rumianku

Miód wlej do miseczki, dodaj do niego ciepłą wodę, pamiętając o tym, aby nie była zbyt wrząca. Miód traci swoje cenne właściwości w temperaturze ponad 60 stopni. Wymieszaj całość, najlepiej drewnianą szpatułką lub plastikową łyżeczką.

Dodaj kwiaty rumianku i jeszcze raz dobrze wymieszaj. Przykryj miseczkę talerzykiem i zostaw na godzinę. Gdyby mieszanka miodu z wodą była zbyt chłodna, miseczkę możesz wstawić do większej, z gorącą wodą. Następnie przecedź miód do słoiczka, przez bardzo gęste sitko. Gotowe!

miod rumiankowy 2

Co prawda suchy rumianek wchłania sporo wody, ale i tak konsystencja pozostaje rzadsza, bardziej przypomina to syrop. Do herbaty czy zwykłej wody, nadaje się jak najbardziej, a przypominam, to jest wersja ekspresowa. Woda, w tym przypadku, powoduje szybsze, wręcz natychmiastowe przeniknięcie aromatu do miodu.

Aromatyzowany miód to nie tylko dodatek do herbaty, jest też zdrowym i smacznym produktem dla małych dzieci, które, podobnie jak większość z nas, lubi czasem coś słodkiego. W wersji klasycznej (bez dodatku wody) można posmarować nim pieczywo, dodać do deseru… i tak dalej. Przygotowanie, jak widać, bardzo proste i szybkie, jeszcze zdążycie przed świętami. Ładny słoiczek, kawałek materiału na przykrywkę, etykietka przywiązana naturalnym sznurkiem i…  prezent gotowy.

miod rumiankowy

W podobny sposób, można przygotować w domu inne aromatyzowane miody (nie są to prawdziwe ziołomiody), na przykład lawendowy. Nie dodawałabym ziół mało aromatycznych, efekt może nie być zadowalający, ale próbować warto. Rumiankowy gorąco polecam, jest na prawdę pyszny!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *