Pigwa – naturalny dodatek do herbaty

Znacie pigwę? Myślę, że pomimo mniejszej popularności wśród owoców, jest jednak znana. Co prawda nie mam ogrodu z tym drzewkiem, ale owoce bywają dostępne w sklepach. Nie pozostaje więc nic innego, jak spreparować susz do herbaty.

pigwa

Cydonia oblonga czyli pigwa pospolita, owoce ma twarde, trochę cierpkie i przede wszystkim bardzo aromatyczne. Wyglądem przypominają coś pomiędzy jabłkiem a gruszką. W owocach jest dużo witaminy C oraz innych wartościowych dla naszych organizmów związków. Jest bardzo polecana właśnie jesienią, kiedy dopadają nas wszelkie infekcje. Jednym słowem, wie kiedy dojrzewać.

Owoce pigwy nie nadają się do bezpośredniego spożycia, ale są idealne na wszelkie przetwory, swoim aromatem potrafią poprawić smak nie jednej konfitury, soku czy nalewki. Sok z owoców pigwy, który robi się podobnie jak z malin (plastry pigwy w słoiku, przesypywane cukrem) jest świetnym lekiem przy przeziębieniach. Można go pasteryzować i w ten sposób zachować na dłużej.

W jakiej formie pigwa do herbaty?

Można dolać sobie wspomnianego soku, ale ten cukier? Łyżka konfitury też się nada, będzie tak nieco bardziej po rosyjsku? Ja postanowiłam skorzystać z suszarki do owoców, bo lubię suszone… znowu podkreślę – nie kandyzowane – owoce, jako dodatek do herbat.

Owoce do suszenia przygotowuje się na różne sposoby, jedną z metod jest wcześniejsze zanurzenie ich w zakwaszonej wodzie, czasem z dodatkiem miodu. Chodzi tu przede wszystkim o to, aby nie ciemniały w trakcie procesu suszenia. Mi jednak nie zależało na jasnym kolorze, zrobiłam to w bardzo prosty sposób. Starannie umyte owoce pigwy przekroiłam na ćwiartki, wycięłam gniazda nasienne i pokroiłam w plasterki. Skórka oczywiście została. Tak przygotowane plastry rozłożyłam na sicie suszarki i… pozostało tylko czekać.

suszenie owocow pigwy

Nie podam dokładnego czasu suszenia, bo robiłam to jakoś tak przy okazji innych zajęć, ale nie trwało długo. Poza tym czas suszenia zależy od suszarki, ilości owoców i użytych sit. Tak wygląda efekt końcowy:

suszone owoce pigwy

Teraz wystarczy zapakować suszone kawałki pigwy do szczelnego pojemnika i wykorzystywać jako smaczny dodatek do herbaty. Do jakiej nadaje się najbardziej? Wszystko zależy od preferencji smakowych. Mi odpowiada do klasycznej czarnej herbaty i do pu’era.

herbata z pigwa

Na koniec moje wrażenia. Niestety, okazuje się, że kupiona w markecie pigwa nie pachnie jak z ogródka. Cierpkości ma tyle samo co ta, którą kiedyś miałam okazję próbować od znajomego działkowca, ale prawdziwego aromatu ma tyle co nic. Dlaczego? Trudno mi powiedzieć, pewnie jest z importu i mamy tu do czynienia z tym samym, co ma miejsce w przypadku importowanych truskawek. Oczywiście zostanie zużyta, ale gdzie ten cudowny zapach?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *