Kanaryjski szafran, czyli krokosz barwierski

Niedawno przyleciało do mnie opakowanie pomarańczowo czerwonych płatków kwiatowych, przypominających igiełki. Przyleciało dosłownie i to z daleka, dokładniej z Wysp Kanaryjskich. Cartamo Flor (Canary Saffron) – kanaryjski szafran, ale nie ten prawdziwy, tylko z krokosza barwierskiego. Nawiasem mówiąc bardzo często sprzedawany jako prawdziwy szafran (Crocus sativus) i dość trudny do odróżnienia. Chyba najłatwiej dać się nabrać na wszelkich targowiskach, ale w tym przypadku informacje na opakowaniu pozwalają na dokładne zidentyfikowanie produktu.

krokosz barwierski

Krokosz barwierski (Carthamus tinctorius) pochodzi z Indii, był uprawiany już w starożytności jako roślina farbierska, oleista. Wykorzystywany jest głównie do barwienia potraw i napojów, jako przyprawa (szczególnie do dań orientalnych) i środek leczniczy. W naturalnym lecznictwie podobno ma dzianie obniżające poziom złego cholesterolu, przeciwmiażdżycowe i przeciwcukrzycowe. Bardzo cenny jest olej z nasion krokosza, często stosowany w kosmetykach ale i w celach spożywczych. Olej w większych ilościach ma działanie przeczyszczające.

Canary Saffron

krokosz barwierski susz

W kuchni, a co za tym idzie w przygotowywaniu ciekawych herbatek, mają zastosowanie głównie płatki kwiatów. Są dodawane do wielu mieszanek, jednak nie tyle ze względu na smak, co na sam kolor. Jakby nie patrzeć, podczas popijania herbaty, nie tylko smak ma znaczenie. Wygląd, działając na nasze zmysły, nie jest bez znaczenia.

Zastawiałam się jakiej herbaty użyć do przygotowania mieszanki z krokoszem? Prawdopodobnie będzie ich kilka, ale najbardziej sensownym połączeniem, tak na początek, wydawała mi się herbata zielona. Głównie chodziło mi o kolor naparu, bo wiadomo, że w przypadku użycia czarnej efekt będzie mniej widoczny.

Mamy lato, słońce cieszy białymi, żółtymi a nawet czerwonymi kolorami, może więc słoneczna mieszanka? Moja propozycja na dzisiaj: zielona herbata Japan Sencha Satsuma, kawałki suszonego mango (nie kandyzowanego), płatki nagietka i szczypta płatków krokosza. Czyż nie letnia kolorystyka?

zielona herbata z krokoszem i mango

zielona herbata z krokoszem i mango w czajniczku

Kolor naparu, jak na użytą herbatę, dość intensywny. Smak tak dobry, że przygotowałam sobie od razu małą puszkę mieszanki. Odrobina goryczki z płatków nagietka jest przełamana wyraźniejszą słodyczą mango, co w sumie daje przyjemne odczucia smakowe. Teraz, kiedy za oknem mamy upały, nutka owocowa jest, przyjemniej przeze mnie, bardzo mile widziana.

zielona herbata z krokoszem i mango w czarce

Zamiast płatków nagietka dobrym ich zamiennikiem jest kwiat jaśminu. Tak niewielka zmiana składu mieszanki, a smak wyraźnie inny, również bardzo dobry. Polecam!

Płatki krokosza mogą być też doskonałym dodatkiem do herbat mrożonych. Niestety coraz bardziej jesteśmy przyzwyczajani do mega kolorowych napojów chłodzących, najczęściej potraktowanych sztucznymi barwnikami. Podobno wyglądają apetyczniej? Może tak, a może nie. Zależy kto na to patrzy. Przyznam się, że jeśli chodzi o napoje to intensywny kolor czerwieni aż tak bardzo mi nie przeszkadza, ale kiedy patrzę na ciasto w kolorach zielonym, niebieskim, fioletowym… zupełnie tracę na nie apetyt. Może i dobrze? ;)

Wracając do napojów, krokosza można też używać jako dodatku do czarnej herbaty, ja jednak stawiam na herbaty zielone, ewentualnie białe. Choć te ostatnie wolę jednak popijać bez dodatków. Z niecierpliwością czekam na dojrzałe pigwy, a pewnie będzie ich sporo na działce. Kapitalnie aromatyzują herbaty i na pewno będzie się taka mieszanka dobrze komponować z krokoszem. Muszę tylko pamiętać, aby płatki odpowiednio przechowywać. Pojemnik z krokoszem musi być bardzo szczelny i najlepiej nie przepuszczający światła. W przeciwnym wypadku bardzo szybko może utracić to, co w nim najcenniejsze, czyli piękny kolor.

P.S. Gdzieś tam przeczytałam, że olej z krokosza daje dobre efekty depilujące. Nie wiem ile w tym prawdy, ale jak któraś z pań zainteresowana tematem, może warto poczytać więcej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *