Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz bazgrał po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, zawijańce i inne wzorki? Na przykład podczas rozmowy telefonicznej, na nudnym wykładzie itp. To kreatywne gryzmolenie, które zaczęło robić z Was artystów, to nie tylko sztuka. Czasem nawet nie zdawaliście sobie sprawy, że to też forma relaksu, chwilowego odstresowania się. A skoro tak jest, po kolorowankach dla dorosłych, kilka słów o… Zentangle®.

zentangle czajniczekA cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież gryzmolimy wszyscy. Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształtów, wypełnionych deseniem. Tę technikę rysowania wprowadzili, do leczenia swoich pacjentów, Rick Roberts i Maria Thomas ze Stanów Zjednoczonych. Ponieważ jest to nie tylko art terapia, przyjemny sposób na relaks, ale również efektowna grafika, technika zyskała sobie popularność na całym świecie. Tworzy się nie tylko małe obrazki na kartce papieru, powstają też wielkogabarytowe, stanowiące dekorację wnętrz. Bywa, że ozdabiana jest odzież.

Co do samej nazwy… nie wczytywałam się za bardzo, ale myślę że rozwikłanie jest dość proste? „Zen” – bez wnikania w szczegóły, sztuka kontemplacji, medytacja, spokojny i świeży umysł. Nie religia. „Tangle” – po prostu plątanina. Czyli „Zentangle” to rysowanie /bazgranie celem relaksu, poprawienia koncentracji, twórczego odprężenia.

Jak stworzyć Zentangle?

W zasadzie nie ma wyraźnych reguł, może to być obrazek wpisany w kwadrat, prostokąt, koło. W przypadku koła najczęściej powstają tak zwane mandale. Może być to też obszar nieregularny. Na początku rysuje się główne podziały powierzchni przeznaczonej do zapełnienia deseniami. Później już przechodzi się do szczegółów. Na You Tube znajdziecie masę filmików z instruktażem i podpowiedziami. Warto też zajrzeć na Pinteresta, obejrzeć samouczki tworzenia ciekawych deseni, krok po kroku. W księgarniach pojawiły się też pomocne książki.

zentangle tworzenie rysunkuZentangle® to sztuka dla każdego, nie potrzeba do niej specjalnych narzędzi. Na początek wystarczy kartka papieru i cienkopis. Jak Wam się spodoba, poszukacie lepszego sprzętu, na przykład świetnych cienkopisów kreślarskich, z wodoodpornym tuszem, różnymi grubościami linii. Później przyjdzie czas na oprawianie i wystawianie Waszych dzieł. :) Jeśli coś stworzycie, pochwalcie się! Czy to będzie arcydzieło, czy też troszkę nieporadny rysunek, nie ma to znaczenia. Za każdym razem będziecie terapeutami swojej duszy i… artystami. Nie muszę chyba dodawać, że procesowi twórczej kreatywności sprzyja czarka dobrej herbaty?


okladka zentangle

Książka „Sztuka Zentangle”
Witaj w świecie Zentangle®!
Poznawszy podstawowe narzędzia i materiały, ruszysz w twórczą wędrówkę niepodobną do żadnej innej. Towarzyszyć ci będą niezwykłe pomysły czterech certyfikowanych trenerek Zentangle®. Nauczysz się rysować, krok po kroku, podstawowe wzory. Odkryjesz też, czym jest string i jak dostrzegać wzory w przyrodzie, a nawet w przedmiotach codziennego użytku.

Ta książka, pełna twórczych podpowiedzi, inspirujących ćwiczeń i praktycznych informacji ułatwiających realizację pomysłów, sprawi, że natychmiast pokochasz tę formę sztuki!


Jeśli zainteresował Was temat, kilka przydatnych odnośników: ZentangleTanglePatterns, Samouczki Pinterest. A na stronie Emilyhoutz możecie pobrać sobie całe zestawy gotowych wzorców deseni. Powodzenia!

A na koniec moje pierwsze „dzieło”, narysowane najtańszym cienkopisem. Teraz już wiem… żeby było pięknie, lepszy pisak zalecany. Generalnie przyjemna zabawa, w moim odczuciu dużo lepsza od kolorowanek dla dorosłych.

zentangle czajniczek 2

16 komentarzy

 1. Łukasz napisał(a):

  Niesamowite dzieło, na prawdę jestem zachwycony… każdy centymetr idealnie zagospodarowany, każdy szczegół dopracowany… i przede wszystkim gratuluję samego pomysłu na obrazek z czajniczkiem.
  Poza tym ciekawe byłyby interpretacje różnych osób co do samego tła. Nie wiem czy efekt był w jakikolwiek sposób zamierzony, ale widzę tam jakąś postać, prawdopodobnie kobietę, która nalewa herbatę z czajniczka, a sam środek, gdzie widoczne są krople, to fragment jakiejś szaty z zamkiem błyskawicznym, który u samej góry lekko się rozchyla.
  Pozdrawiam serdecznie, Łukasz. :)

 2. deni napisał(a):

  Bardzo dziękuję za ten komentarz, podoba mi się ta interpretacja. :) Dawno, dawno temu, kiedy malowałam olejne obrazy, zawsze sprawiało mi frajdę, jak ktoś (a było takich osób mało) bez oporów mówił jak to dobiera.

 3. Łukasz napisał(a):

  A gdzie tam prehistoria… a dziękuję, chętnie pooglądam :)

  • Łukasz napisał(a):

   Kurczę… przepraszam że spamuję, i kolejny komentarz pod rząd… ale prace są GENIALNE!!! I malarstwo, i grafika… prze-cu-do-wne!!!
   Szkoda tylko że przy pobieraniu tapety wyświetla mi się „Nie udało nam się znaleźć witryny, której szukasz.”, bo wtedy miałbym nowiuteńką… :(

 4. deni napisał(a):

  Oj, tak miłe komentarze na pewno nie są spamem, dziękuję. :) Muszę tam sama zajrzeć, jakoś nie bywałam ostatnio. Sprawdzę co się dzieję, wiem że zmienili adres strony i to być może jest powodem.

 5. Anna napisał(a):

  Zentagle już w listopadzie będzie w polskim Empiku! Już nie mogę się doczekać!

 6. Pani KoModa napisał(a):

  Ha nie wiedziałam że to ma nazwę! :)

 1. 11 września 2015

  […] Zentagle® pisałam już wcześniej, dzisiaj kilka słów o nieco zmodyfikowanej wersji, czyli już nie do […]

 2. 7 października 2015

  […] inspiruje, herbata zentangle®, czy może odwrotnie? W sumie jest tu herbata, tangle, doodle, zentangle®, rysunek… i chyba mało istotne co było pierwsze, jajko czy kura? Tak, jak już kiedyś […]

 3. 3 marca 2016

  […] do podjęcia próby narysowania smaku! Technika tworzenia tangli, na małym, kwadratowym kartoniku, jest bardzo prosta. Nie potrzeba żadnych zdolności. Po prostu […]

 4. 21 września 2016

  […] notatnika, ale niektórzy może chcieliby zachować go na pamiątkę swoich pierwszych kroków w Zentangle? Myślę, że inny sposób łączenia kartek byłby po prostu wygodniejszy. W tych wydaniach… […]

 5. 9 listopada 2016

  […] tego doskonałego napoju do innego celu? Jak zapewne pamiętacie, zaczęłam interesować się Zentangle (zawsze lubiłam malować i rysować), technika prosta i przede wszystkim relaksująca. Później […]

 6. 7 maja 2017

  […] jak wiesz, nie mam zdolności plastycznych, ale przy okazji prowadzenia bujo odkryłam np. zentangle i dotarło do mnie, że te mikrozdolności, które mam, mogłabym rozwinąć – nie czuję […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *