Jak ćwiczyć umysł?

Mówi się, że wraz z przekroczeniem magicznej 50-tki coraz gorzej przychodzi nam zapamiętywanie, uczenie się, coraz częściej o czymś zapominamy. Zapewne zdarza się to również młodym, ale jakby nie patrzeć i nie liczyć, my, 50 plus i dalej, mamy większe szanse na „rdzewienie” szarych komórek. Tak, szanse, bo nie znaczy to, że tak musi być.

scrabble

Skoro trenujemy ciało (albo i nie) warto też pomyśleć o mózgu. Śmiem twierdzić, a nawet jestem pewna, że ten trening jest znacznie mniej męczący od biegania po bieżni, jazdy na rowerze, czy intensywnej gimnastyki. Dlaczego więc troszkę nie poćwiczyć?

Naukowcy i lekarze już od dawna apelują o zwiększenie ćwiczeń naszych mózgów. Zostało już wielokrotnie potwierdzone, że regularne ćwiczenia dają znakomite efekty, mało tego, spowalniają postęp niektórych chorób neurodegeneracyjnych. Tak więc ćwiczcie zawczasu, profilaktycznie.

Jakie ćwiczenia polecają znający się na rzeczy? Na pewno wszelkie gry logiczne, szachy, warcaby, rozwiązywanie krzyżówek, sudoku, czytanie książek, gry w karty, a nawet kolorowanki dla dorosłych. W gry mozna grać po staremu, czyli przy stole, używając rzeczywistych pionków lub kart. Można też na komputerze i na urządzeniach mobilnych, typu smartfon. Z czytaniem jest dość podobnie, papierowa książka vel ebook na czytniku. Smarftona w tym przypadku nie polecam, za mały ekranik.

Przy ostatnim z wymienionych urządzeń, czyli smartfonie, chciałam zatrzymać się na dłużej. Po pierwsze, już sama nauka korzystania z niego będzie dla wielu sporym wyzwaniem i na pewno dobrym ćwiczeniem mózgu. Po drugie, można mieć w nim zainstalowane aplikacje pomagające w naszych ćwiczeniach umysłu (i nie tylko umysłu), z których zawsze można skorzystać, w każdej chwili i w każdej sytuacji. No prawie. Jazda autobusem, czekanie w kolejce do lekarza (oby jak najrzadziej), nie będzie się dłużyć, wręcz przeciwnie, stanie się chwilą rozrywki oraz pożywką dla szarych komórek.

Aplikacji jest masa, oczywiście zależy na jaki system operacyjny. Tak się składa, że swego czasu trafiła do mnie Lumia, oczywiście z Windows Phone, i właśnie na tym systemie chcę się skupić.

Większość nowych gier, nawet tych logicznych i ćwiczących umysł, nie specjalnie mi odpowiada. Prawdopodobnie ze względu na wcześniejsze przyzwyczajania, które z wiekiem i tak zostają. Wybrałam tu przykłady, które moim zdaniem, mogą bardziej przypaść do gustu nieco starszym użytkownikom smartfonów.

Poza klasycznymi grami typu mahjong, pasjans, sudoku, chciałam zaproponować trzy inne, moim zdaniem bardzo przyjemne. Uwaga, potrafią wciągnąć!

Pierwsza z nich to Słowotok. Jest to typowa gra słowna, polegająca na układaniu jak najdłuższych słów. Można grać anonimowo, można też założyć konto, sprawdzać swoje postępy, konkurować z innymi użytkownikami. Dla zainteresowanych, łączy się z FB. Jeśli lubisz grać w Scrabble’a, ta gra też Ci się spodoba.

slowotok

Druga propozycja to Drop Hunt w dużo bogatszej szacie graficznej, co niekoniecznie musi być zaletą. Dokor Dunno, jego chora córka i lekarstwo które wybuchło, rozlewając się po laboratorium. Naszym zadaniem jest zebranie kropelek, co tworzy całkiem przyjemną łamigłówkę. Krople należy zbierać do pojemników, a robi się to ruchem palca po ekranie. Proste, prawda? A gdzie tam, nie tak łatwo. Robiąc ruch w dół, wszystkie krople na planszy lecą w tym samym kierunku. Podobnie jak w grze 2048, znacie? Są też przeszkody w postaci kałuż, ale i pomocne ciasteczka. W przypadku tej gry przydatna jest znajomość języka angielskiego. I jeszcze filmik:

Kolejna łamigłowka to Invert it! Puzzle. Prosta gra, w której głównym zadaniem jest doprowadzenie do tego, aby wszystkie kropki na planszy były w jednym kolorze. Klikając w wybraną kulkę powodujemy, że zmienia się kolor wszystkich sąsiednich. Ta kliknięta pozostaje bez zmian. Zdobywając kolejne poziomy otrzymujemy gwiazdki, dzięki którym mamy nie tylko motywację ale i pewne bonusy.

invert

I jak Wam się podoba taka gimnastyka? Do logicznych gier, nie koniecznie w wersji mobilnej, polecam… zieloną herbatę. Naukowcy odkryli, że poprawia ona sprawność poznawczą.

„- Nasze wyniki pokazują, że zielona herbata może zwiększać krótkoterminową plastyczność synaptyczną mózgu – mówi prof. Borgwardt.
Jak dodaje, może mieć to obiecujące implikacje kliniczne. – Możliwość modelowania skutecznej łączności pomiędzy czołowym i ciemieniowym regionem mózgu, w czasie gdy wykorzystywana jest pamięć robocza, może pomóc w opracowaniu nowych sposobów leczenia zaburzeń poznawczych w niektórych schorzeniach neuropsychiatrycznych, np. demencji – podkreślają autorzy.”

źródło: onet

2 komentarze

  1. Michaił10 napisał(a):

    Wydaje mi się że umysł trzeba ćwiczyć całe życie to wtedy dłużej będziemy mieli sprawność umysłową.

    http://blendberg.com/pl/oferta-bazy-danych-gotowe-bazy-danych-baza-firm-europejskich-szwecja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *