Czym rysować Zentangle?

Moje doświadczenie z rysowaniem Zentangle staje się coraz większe, mam już pewne spostrzeżenia, którymi chciałam się dzisiaj z Wami podzielić.

Jak rysować Zentangle, przegląd narzędzi

Jak pisałam wcześniej, do Zentangle nie potrzebny jest specjalny sprzęt, drogie akcesoria. Z czasem, zarówno w przypadku rysowania tangli, jak i innych technik rysunkowych, przychodzi ochota na spróbowanie lepszych (niekoniecznie drogich) przyborów. Jeśli dowolna twórcza i kreatywna działalność zaczyna wciągać, chyba każdy chce poprawić sobie komfort pracy?


Czym rysować Zentangle

Na czym rysować wzory Zentangle?

Dobre pytanie! W zasadzie na wszystkim, na gazecie, notesie, obudowie telefonu, tenisówkach, koszulkach, ścianach... i oczywiście na papierze. Jeśli mają to być typowe tangle, bez kolorowania, papier powinien być gładki. Cienkopis, bądź inne narzędzie do rysowania, przesuwa się gładko, linie są równe, ogólnie praca jest lekka i przyjemna. A o to chyba chodzi?

W przypadku, kiedy chcesz rysunek pokolorować, warto wybrać odpowiedni papier. Cienkopisami bez problemu pokolorujesz obrazek na gładkim papierze. Kredki potrzebują odrobinę chropowatości, trudno więc byłoby kolorować na kredowym. Natomiast w przypadku malowania akwarelami, bądź tak jak u mnie, herbatą, warto użyć papieru akwarelowego. I tu drobna rada, wybierając papier akwarelowy, poszukaj gładkiego (satynowego), zazwyczaj określa się go jako prasowany (tłoczony) na gorąco. Nadaje się do rysowania szczegółów, dobrze wchłania farbę, czyli wodę.

Czym rysować wzory Zentangle, przegląd cienkopisów

Moim faworytem, wśród cienkopisów kreślarskich, jest Pigma Micron. Produkt japoński, doskonałej jakości, wypełniony wodoodpornym tuszem. Mają różne grubości (kolory też), przy czym mi najbardziej odpowiadają  cieńsze (0,1; 0,4). Są też pisaki Pigma Graphic, o grubszych końcówka, te nadają się do wypełniania większych powierzchni.

cienkopisy

Biorąc pod uwagę ich wydajność, cena nie jest wysoka. Pierwsze cztery sztuki kupowałam na początku swojej przygody z Zentangle, sporo rysowałam, a one dalej piszą. Za jedną sztukę zapłaciłam trochę ponad 5 złotych, ale uwaga, w sklepie internetowym. W stacjonarnym chwilowo nie mieli, na pytanie ile kosztują, dostałam odpowiedź - około 10 zł.

Tego typu cienkopisy produkowane są przez różne firmy, warto na początek wypróbować, a nie kupować całych zestawów. Ja miałam okazje przetestować jeszcze dwie firmy, mimo wszystko Pigma jest dla mnie numer jeden.

Czym kolorować?

Poza samym cieniowaniem rysunków zwykłym ołówkiem, co bardzo fajnie wygląda, można użyć kolorów. Sama zaczęłam zabawę w kolorowanie herbatą, co jest chyba dość oczywiste? Można używać zwykłych farb akwarelowych lub tego typu kredek. Warto sprawdzić reakcję tuszu na działanie wody.

Wszystkie trzy cienkopisy, pokazane na zdjęciu, mają, według producenta, tusz wodoodporny. Sprawdzam przy pomocy herbacianego naparu.


Faktycznie, tusz nie rozmywa się, jest ok. Jednak faworyt pozostaje faworytem. :)

Kolorować można wykorzystując też inne cienkopisy, mazaki itp. Przetestowałam różne pisaki, na zdjęciu poniżej Stabilo PEN 68 oraz cienkopis Pelikan.


Czarny kontur wykonany Pigmą. Stabilo PEN 68 jest dobrym narzędziem do wszelkich kolorowanek, jednak w tym przypadku, po nieco intensywniejszym mazaniu, czarny, wodoodporny tusz, nieco puszczał. Kolorować trzeba więc ostrożnie, szybko, bez dłuższego mazania.

Pelikan, z cienką końcówką, bardziej nadaje się do kolorowania szczegółów, moim zdaniem mniej "atakuje" czarny tusz.

Zwykłe pisaki też nadają się do kolorowania, nie zawsze jednak większa powierzchnia jest gładka, bez widocznych kresek. Poza tym w przypadku wielu popularnych mazaków, częściej narażamy się na rozmywanie czarnych konturów, co w efekcie końcowym daje brudny kolor.


W przypadku wszystkich mazaków nie ma mowy o cieniowaniu powierzchni, tu najlepszy jest ołówek lub zwykłe, rysujące kredki. Dlaczego napisałam rysujące? Nie uwierzycie! :) Jakiś czas temu kupiłam, z myślą o wnuku, zestaw tanich kredek. Mały chłopiec, póki co, bardziej uprawia rzut kredkami niż malowanie, pomyślałam, że wystarczą bardzo tanie. Okazało się, że kredki mają tak twardy kolorowy grafit, że nie da się nimi rysować. Wniosek z tego jest jeden, często oszczędzając tracimy i dotyczy to nie tylko przyborów rysunkowych.

Mam nadzieję, że tych kilka moich spostrzeżeń przyda się nie tylko tanglującym? Miłego rysowania i kolorowania!

Komentarze

  1. […] kwadratowe kartoniki, cienkopisy, ołówek. Więcej na temat przyborów pisałam we wpisie „Czym rysować?„. Przydatna będzie też sztywna podkładka do rysowania. Może to być typowa podkładka pod […]

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ To dla mnie wiele znaczy.
Zapraszam Cię na mój drugi blog Silver60plus też o sztuce.

Sztuce przetrwania...

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania