Mózg i serce. Magiczny duet

Już od jakiegoś czasu chciałam przeczytać książkę Jamesa Doty „Mózg i serce. Magiczny duet”. Niestety żadna biblioteka w moim  mieście nie miała jej na stanie, znajomi również. A książka, po przeczytaniu noty wydawcy, kusiła i to bardzo. Pozostał więc zakup ebooka.

„Mózg i serce. Magiczny duet” to autobiograficzna książka ale i sporo intrygujących wiadomości na temat neuroplastyczności, pisząc prościej, o tym jak w magiczny sposób połączony jest mózg i serce. Magiczny, nie znaczy, że pozbawiony podstaw naukowych, opartych o przeprowadzane badania. Zresztą sami się zastanówcie, czy podczas silnych emocji w Waszym umyśle, serce nie reaguje? Oczywiście, przecież mózg wysyła sygnały do wszystkich narządów. Czy jednak serce może dawać impulsy do mózgu?

„W wyniku badań stwierdzono, że serce wysyła znacznie więcej sygnałów do mózgu, niż mózg do serca – i chociaż oba systemy w organizmie, poznawczy i emocjonalny, cechuje inteligencja, to w rzeczywistości istnieje o wiele więcej połączeń nerwowych biegnących od serca do mózgu niż w odwrotną stronę.[…]
[…]Oddzielamy umysł, jako racjonalny, od serca, które jest relacyjne, ale ostatecznie umysł i serce składają się na jedną, zespoloną inteligencję. Sieć neuronowa wokół serca odgrywa ważną rolę w procesie myślenia i rozumowania. Indywidualne szczęście i wspólny dobrostan zależą od integracji i współpracy naszych serc i umysłów.”

Więcej od serca do mózgu? Aż nie chce się wierzyć!

Książka Jamesa Doty to jednak nie tylko osobiste wspomnienia i opisy badań naukowych, to przede wszystkim odkrywanie magii, jaka łączy te dwa organy oraz krótki, choć nie łatwy kurs, przekazany nam przez autora. Kurs to może mało trafne określenie, to takie… czary. A jak to z czarami bywa, nie zawsze idą w dobrą stronę, nie zawsze bywają wykorzystywane w dobrej intencji. Poznanie magii łączącej mózg i serce to tygodnie, miesiące, nawet lata codziennych ćwiczeń, a i tak nie wiadomo z jakim skutkiem. To nie są ćwiczenia podobne do tych wykonywanych na siłowni, tu chodzi o umysł, duszę, uczucia…

„Mózg i serce. Magiczny duet” na pewno nie jest kolejnym poradnikiem jak być szczęśliwym, jak osiągnąć sukces. To książka o życiu. Napisana przez neurochirurga, który w oparciu o swoją historię i osobiste doświadczenia, oferuje nam pewne wskazówki, z których możemy skorzystać, bądź nie. To książka mówiąca o  tym, że:

„życie niesie ze sobą znacznie więcej, niż można objąć wzrokiem, i że każdy z nas potrafi się zdobyć na niesamowite rzeczy wykraczające daleko poza możliwości, których jest świadomy.”

A wszystko to za sprawą czterech magicznych sztuczek:

  • Pierwsza – uspokajanie ciała, technika relaksacji.
  • Druga – uspokajanie i oswajanie umysłu.
  • Trzecia – otwieranie serca.
  • Czwarta – precyzowanie zamierzeń.

Proste? Hmm, tylko w teorii.

Książka jest rewelacyjna, jest tu wiele emocji, mogą się nawet pojawić łzy. Dobrze przeczuwałam, że muszę ją przeczytać i na pewno zaliczam ją do swoich ulubionych. Nie liczcie jednak, że odmieni Wasze życie, to tylko papier lub plik elektroniczny, pięknie zapisany mądrymi słowami. Wszystko zależy od nas samych.

„Głowa ma potężną moc, ale może nam pomóc dostać to, czego pragniemy, tylko wtedy, gdy najpierw naprawdę otworzymy serce.”

„To prawda, że serce łatwo zranić, kiedy jest otwarte, ale to poprzez ból i cierpienie kształtuje się osobowość człowieka.”

Gorąco polecam tę książkę, a na koniec jeszcze kilka cytatów:

„Każdy uśmiech do obcej osoby może być dla niej darem. Każda chwila bez oceniania drugiego człowieka jest darem. Każda chwila przebaczania sobie lub innej osobie jest darem. Każdy akt współczucia, każda iskierka woli służenia innym jest darem dla tego świata i darem dla siebie.”

„Czasami warto przestać myśleć o tym, co powinno się powiedzieć, a czego nie, i spontanicznie wszystko z siebie wyrzucić, jeśli się czuje taką potrzebę.”

„Podstawowym zadaniem człowieka jest domaganie się sprawiedliwości dla skrzywdzonych, okazywanie troski słabym i pomocy biednym. Tak pojmowana sprawiedliwość definiuje społeczeństwa i człowieczeństwo, nadaje sens ludzkiemu życiu.”

„Serce ma swoją magiczną moc – jest nią miłość.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *