Akwarela w Zentangle®

W swoich pracach inspirowanych techniką Zentangle® czasem stosuję kolor. 

Akwarela jako tło pod Zentangle

Lubię bursztynową barwę herbaty, ale sięgam też po akwarele. Dzisiaj chcę Cię zachęcić do eksperymentowania z kolorem. Zapewniam, że będę to inspiracje dla każdego, proste w wykonaniu i narysowaniu, a przy okazji efektowne. Talent jest tu całkowicie zbędny.

Co jest potrzebne do tworzenia kolorowych tangli?

Przede wszystkim blok akwarelowy, najlepiej o wyższej gramaturze (300). Cienkopisy, farby akwarelowe, pędzel. To w zasadzie wszystko, oczywiście poza chęciami i odrobiną wyobraźni. To co, rysujemy?

Krok po kroku

Na kartce z bloku odrysuj sześć kwadratów o wielkości około 9 cm. Idealnie do tego nadają się tekturowe podkładki pod piwo, mają nawet zaokrąglone rogi. Wytnij kafelki (tangle) najlepiej tak, aby przynajmniej przy niektórych zostały jeszcze kawałki papieru, ułatwia to trzymanie kartonika bez paćkania palcami po właściwej części.

Przykłady zastosowania akwareli w Zentangle®

Pomaluj kartonik dowolnymi kolorami, stosując technikę "mokre w mokrym". Nałóż na część farbę i nie czekając aż wyschnie jeden kolor, pomaluj innym resztę. Kolory mogą, a nawet powinny, zachodzić na siebie. Baw się, tworząc kombinacje kolorów. Poczekaj aż farba dobrze wyschnie, odetnij zbędny kawałek papieru i możesz zacząć rysować! W tym miejscu tylko przypomnę, że sporą kolekcję wzorów (krok po kroku) zebrałam w serwisie Pinterest, na pewno pomoże Ci rysować.

Akwarela w ZentanglePomaluj kartonik jednym, bądź dwoma kolorami akwareli. Nie czekając aż farba wyschnie spuść trzy - cztery krople spirytusu, w dowolnych miejscach. Utworzą się ładne, cieniowane pierścienie, które mogą stanowić bazę do rysowania.

Akwarelowe tłoNałóż na kartonik sporą kroplę rozrobionej farny akwarelowej. Następnie dmuchnij w nią aby stworzył się kleks z rozchodzącymi się liniami. Można się tu posłużyć słomką do napojów, nawet bardziej polecam tę metodę. Następnie zrób to samo z innym kolorem, albo dwoma. Wszystko zleży od Ciebie, obrazek z jednym kolorem też wygląda świetnie. Akwarelowe smugi powinny być jak najbardziej przypadkowe. Teraz Twoim zadaniem będzie wypełnienie białych pół dowolnymi wzorami. Niech kolorowe zacieki będą ramami Twojego małego dzieła. Myślę, że trzecia opcja jest wyjątkowo prosta?

Pamiętaj, nie musisz się specjalnie starać, kreski nie muszą być idealne, koła mogą być koślawe! Liczy się ekspresja, a akwarela nada Twoim rysunkom miękki wygląd, przeciwstawny do ostrej kreski malowanej cienkopisem. Jednym słowem zmiękczy rysunek. Taki efekt da właśnie farba akwarelowa, choć można też użyć czegoś innego, ale o tym w kolejnym wpisie. Na koniec jeszcze moje trzy tangle z akwarelą.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania