Przejdź do głównej zawartości

Eko drukowanie, czyli barwienie papieru

Od czasu do czasu lubię eksperymentować z tłem do Zentangle. Bywały już akwarele, kredki akwarelowe, często na papierze pojawiała się herbata. Przyszła pora na coś nowego, czyli eko drukowanie (ecoprint), gdzie podstawowym surowcem barwiącym są rośliny.

Eko drukowanie, czyli barwienie papieru i tkanin

Eko drukowanie

Niedawno oglądałam na YT film pokazujący jak zabarwić tkaniny, wykorzystując liście, kwiaty. W zasadzie nie jest to tylko barwienie a drukowanie. Opisuję tu dwa eksperymenty z barwieniem kartoników do Zentangle, z użyciem różnych papierów, akwarelowego i z bloku technicznego.

Eko drukowanie

Co jest potrzebne do eko drukowania?

  • papier
  • rośliny
  • sznurek lub klipsy biurowe
  • dwie płytki drewniane lub metalowe, nieco większe od formatu papieru
  • woda
  • garnek
  • kamień
Zebrane, świeże rośliny, należy zamoczyć w miseczce z wodą. Mokre łatwiej rozkłada się na papierze. Na jedną płytkę (metalową lub drewnianą) kładziemy kartonik, na nim układamy liście. Nakrywamy kolejnym kartonikiem i ponownie układamy rośliny. Czynność powtarzamy z wszystkimi kartonikami.

eko drukowanie (ecoprint)

Na wierzchu kładziemy drugą płytkę. Całość ciasno obwiązujemy sznurkiem, a w przypadku mniejszego formatu, wygodniej jest użyć klipsów biurowych.

eko drukowanie (ecoprint)

Tak przygotowany pakunek wkładamy do garnka z wodą i gotujemy, na małym ogniu, ok.1,5 godziny. Całość dobrze jest przycisnąć kamieniem, aby nie pływała. W przypadku metalowych płytek okazuje się to zbędne.

eko drukowanie (ecoprint)

Używając szczypiec, wyciągamy zawiniątko i odczekujemy, aż nieco ostygnie. Następnie  zdejmujemy poszczególne warstwy. Należy robić to delikatnie, namoczony papier łatwo ulega uszkodzeniu.

eko drukowanie (ecoprint)

Tak wyglądają jeszcze mokre kartoniki z papieru akwarelowego, po wyjęciu i rozłożeniu.

eko drukowanie (ecoprint)

A tu kartoniki już wysuszone i wyprostowane przy pomocy żelazka.

eko drukowanie (ecoprint)

Papier akwarelowy nie był najlepszym wyborem, gdyż podczas ściągania z niego liści, zdarzało się, że odrywała się jego część.  W związku z tym, drugi eksperyment przeprowadziłam wykorzystując zwykły blok techniczny. Tym razem papier nie ulegał uszkodzeniu. Wszystkie czynności podobnie jak za pierwszym razem. Efekt końcowy poniżej.

eko drukowanie (ecoprint)

Podsumowując, do ozdabiania tła pod Zentangle nadaje się papier ze zwykłego bloku technicznego. Natomiast akwarelowy, nawet pomimo drobnych uszkodzeń, jest świetny jako papier ozdobny, sam w sobie. Zdjęcia tego dobrze nie oddają, ale jeśli robicie różne albumy, notesy, kartki itp. warto spróbować tej techniki. Efekty potrafią zaskakiwać i zachwycać. Gruby papier akwarelowy (300g) uzyskuje również teksturę z odciśniętych roślin, aż żal coś na nim rysować. A jeśli już, to nie za dużo. Niech to, co piękne, nie zostanie zakryte tuszem.

eko drukowanie (ecoprint)

Ciekawostka: aby nadać więcej brązowego czy nawet rudego odcienia, do garnka można włożyć nieco zardzewiałego metalu.

W podobny sposób farbuje się również tkaniny. Tu jednak stosuje się różne dodatki, jak sól czy ocet. Nie ma też płytek, tkaniny po prostu odpowiednio zwija się i gotuje. Kto wie, może warto wyciągnąć z szafy starą bluzkę i nieco przerobić?

eko drukowanie (ecoprint)
źródło: irocchi.com

Komentarze

  1. Bardzo inspirujące! Wspaniałe efekty! W wolnej chwili poeksperymentuję z takim barwieniem papieru :).

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej. 
Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować?
Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia. Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej.


A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy. 

Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształtów, wypełnionych powt…

Jak zrobić zakładkę do książki krok po kroku

Poza rysowaniem Zentangle, nałogowo czytam książki. Można powiedzieć, że zdecydowanie poprawiam statystyki czytelnicze w Polsce. A skoro książki i rysowanie, muszą być też zakładki.
Oryginalne zakładki do książek każdy może zrobić sam ... tylko najpierw niech zacznie te książki czytać.


Uwielbiam słowo pisane. Lubię książki w klasycznej, papierowej wersji, one na prawdę pięknie pachną! Prawda jest jednak taka, że czytam w większości ebooki. Dzieje się tak z dwóch... a może trzech powodów. Po pierwsze wielkość czcionki, którą mogę sobie dopasowywać do własnych potrzeb. Po drugie waga książek, 800 stron papieru na prawdę ciężko jest trzymać. Po trzecie i chyba najważniejsze - dostęp do książek.

Pozwól, że rozwinę ten "dostęp". Gdybym chciała kupować wszystkie książki, które czytam, nie wystarczyłoby mi kasy na nic innego. Korzystanie z biblioteki jest ok, tylko trzeba do niej regularnie chodzić. A ja leniwa jestem. Tak na poważnie, problem z chodzeniem jest nieco inny.
Najlepsz…

Notes w kropki, przydatny w Zentangle®

Notesy w kropki najczęściej są używane do prowadzenia dziennika bullet journal, czyli przeszłość, planowana przyszłość, organizacja czasu... i wiele innych. To jednak nie wszystko, bo ze względu na delikatne kropki są wręcz idealne do rysowania wzorów Zentangle®, o katalogowaniu ich nie wspominając.
Notes w kropki przydatny dla rysującychO tym, czym jest bullet journal, wspominałam już wcześniej. Przyznam się Wam, że  podejmowałam  już próby pisanina i tworzenia takiego dziennika, ale... wyszło na to, że mam w tym temacie słomiany zapał. Po iluś tam stronach pisania, wklejania, rysowania i kolorowania, kartki i tak lądowały w koszu, a reszta dziennika została wykorzystana do czegoś innego. Jedynym notesem, który na prawdę wytrwale wypełniam, jest notes z sową, przeznaczony na cytaty z przeczytanych książek. Uwielbiam do niego zaglądać, szczególnie w te gorsze dni, które każdy chyba miewa.



Tyle o moim prowadzeniu notesów. W dzisiejszym wpisie chcę zachęcić Was do wykorzystania notesu w k…

13 inspirujących cytatów dla kreatywnych

Kiedy czuję się kiepsko, brakuje mi energii, jestem na nie, lubię zajrzeć do swojego notesu z cytatami. Często ładuje tak swoje akumulatorki, motywuję się do działania. Jak do tego dodać 15 minut z Zentangle®, samopoczucie ulega poprawie. 
13 inspirujących cytatów dla kreatywnych Dzisiaj mam dla Was 13 cytatów, które przynoszą więcej energii, motywują do działania i parcia do przodu. Nie wszystkie cytaty mówią o kreatywności (twórczej), ale na pewno są impulsami, które ją pobudzają. Nie wiem jak to wygląda u Was, ale u mnie kreatywne pomysły związane są ze stanem umysłu. Czasem wystarczy jedno zdanie, aby zmienić nastawienie, a co za tym idzie chęć do zrobienia czegokolwiek. Ruszenia z miejsca, tworzenia.


Jeśli lubisz cytaty, proszę weź sobie ile tylko chcesz, zapisz na komputerze, wydrukuj, zapisz w kalendarzu, ustaw jako tapetę w telefonie, napisz markerem na lodówce. A może wyślesz przyjacielowi w potrzebie?


"Cokolwiek możesz zrobić, o czymkolwiek możesz marzyć, po prostu zaczni…