Przejdź do głównej zawartości

Jak uwierzyć w siebie i w swoją pracę?

Czy patrząc na swoją pracę, obraz, rysunek, szalik udzierany na szydełku... nie wierzysz, że to dobra praca? Czy w Twojej głowie pojawiają się myśli: nie mam talentu... nic nie potrafię...? Jeśli tak, spróbuj to zmienić, nie podcinaj własnych skrzydeł. 

Jak uwierzyć w siebie i w swoją pracę?

Brak wiary w siebie dotyczy wszystkich, nie jest tylko bolączką artystów. Jednak w przypadku twórczości potrafi dokuczać szczególnie. Nie jest bowiem łatwo eksponować swoje spojrzenie na świat, być może zupełnie odmienne, i być zrozumianym, docenionym. A jeszcze trudniej uwierzyć w swój talent.

Jak uwierzyć w siebie i w swoją pracę?

Wiara w siebie i swoje możliwości to nie kwestia genów czy zwykłego przypadku - to umiejętność, którą się ma, bądź nie. Kiedy jej brakuje, warto zwrócić uwagę na osiem kroków, dzięki którym nieco ją podbudujesz.
Jeśli usłyszysz wewnątrz siebie głos mówiący: "nie możesz malować", to za wszelką cenę maluj, a ten głos ucichnie.
- Vincent Van Gogh

Osiem kroków by uwierzyć w siebie i swoją twórczość

1. Skoncentruj się na samym tworzeniu, a nie na wcześniejszym niepowodzeniu

Nie rozpamiętuj swoich niedociągnięć, niepowodzeń, gorszych prac, ale wyciągaj z nich wnioski! Daj sobie czas i cierpliwie podążaj swoją drogą. Na drogach zawsze zdarzają się wyboje i kamienie. Każdy błąd jest kolejnym krokiem Twojego rozwoju, doceń je.

2. Zmień sposób myślenia

Wyrzuć z głowy negatywne myślenie. To bardzo trudne zadanie, wiem. Ale weź pod uwagę mały przykład - namalowałeś obrazek, co o nim myślisz? Kiepski? Według Ciebie tak i dlatego skłonny jesteś do stwierdzenia - nikomu się to nie spodoba. Komuś jednak bardzo się spodobał!

Czy nie lepiej, zamiast stwierdzenia - nikomu nie podoba się mój obrazek - powiedzieć, a jeszcze lepiej napisać - mój obrazek podoba się - i tu wyliczyć osoby? Sprawdź to koniecznie!

3. Poczuj się ekspertem

Być może czujesz się niepewnie w swojej dziedzinie sztuki, masz małe doświadczenie. Jednak to Twoja sztuka, Ty jesteś od niej ekspertem. Nikt nie zna lepiej Twojego dzieła.
Czynnikiem umacniającym poczucie pewności siebie jest akceptowanie siebie jako wartościowej osoby.
- Brian Tracy

4. Nie porównuj siebie z innymi artystami

Nikt nie rodzi się uznanym na świecie artystą. Każdy, Ty też, jest w danym momencie na pewnym etapie umiejętności. Porównywanie się z mistrzami może być trochę niebezpieczne. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że jesteś na drodze, być może na jej początku. Idź dalej własną ścieżką, a dojdziesz do celu.

5. Naucz się przyjmować krytykę

Kiedy nie wierzysz w siebie, każda krytyka zapada głęboko w sercu. Czasem to po prostu boli. Krytyka może być jednak cenna, dlatego jej wysłuchaj, może dla Ciebie być pewnym drogowskazem na drodze. Nie nakazem, w sztuce kodeks drogowy nie obowiązuje.

Niedawno czytałam książkę Tomka Tomczyka (Kominka/Jasona Hunta) pod tytułem "Social Media: Start". Przyznaję, że tekstów dawnego Kominka nie lubiłam czytać, teraz to zupełnie co innego. W książce spodobało mi się wiele fragmentów, a ponieważ było też o krytyce, postanowiłam zacytować. Co prawda tekst dotyczył blogerów, ale w końcu oni też tworzą.
Krytyk jest samolubem, bo jego celem nie jest zrobienie dobrze tobie, ale sobie. Chce zadowolić swoje potrzeby poprzez wymuszenie na tobie zmiany określonych zachowań, a twórca, który ulega krytyce, to twórca, który porusza się po równi pochyłej, bo krytyka jest nieskończona. Ulegniesz jednej, ulegniesz kolejnym. Jeden zniknie, pojawią się następni.
Jeśli zaczniesz tworzyć pod dyktando krytyków, w końcu przestaniesz tworzyć. Ze strachu przed nimi.
- Tomek Tomczyk

6. Czuj się dobrze w towarzystwie

Unikaj toksycznych ludzi. Lepiej mieć mniej znajomych, ale wartościowych. Obracaj się wśród ludzi, którzy Cię wesprą, zrozumieją, dadzą bodziec do działania. Tych, którzy wszystko widzą w czarnych kolorach, którym nic się nie chce, możesz omijać. Najlepiej jeśli będzie obok Ciebie ktoś z pasją, niekoniecznie artystyczną. Wzajemnie będziecie się wspierać i inspirować.

7. Czytaj książki, zaglądaj na wystawy, do muzeów

Wielcy artyści zawsze są źródłem inspiracji. Oglądaj, podziwiaj, analizuj. Tylko pamiętaj - nie porównuj!

8. Pamiętaj, ćwiczenia czynią mistrza

Wiara w siebie jest bardzo ważna, ale nie samą wiarą rozwiniesz pasję. Ćwiczyć trzeba w każdym przypadku. Jeśli jednak to co tworzysz jest na prawdę Twoją pasją... ćwiczenia będą ogromną przyjemnością!

Wiem, że w bardzo negatywnym świeci trudno jest wierzyć w spełnienie, zrealizowanie marzeń, ale jeśli uwierzysz, Twoja droga będzie nie tylko krótsza, ale przede wszystkim przyjemniejsza.
Myśl jak królowa. Królowa nie boi się niepowodzeń. Porażka to kolejny krok do wielkości.
- Oprah Winfrey

Osiem małych kroków na Twojej i mojej drodze.  To takie oczywiste hasła, a jednak czasem trudno to zrobić, przekonać się, że działają. Przecież sama miewam dni "na nie", kiedy moje prace najchętniej chowam do ciemnej szuflady. Chyba nie da się całkowicie ominąć zwątpienia i braku wiary w siebie? Warto jednak próbować i tak  jak ćwiczy się rysowanie, ćwiczyć swoje nastawienie.

A jak to wygląda u Ciebie?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej. 
Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować?
Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia. Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej.


A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy. 

Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształtów, wypełnionych powt…

Jak zrobić zakładkę do książki krok po kroku

Poza rysowaniem Zentangle, nałogowo czytam książki. Można powiedzieć, że zdecydowanie poprawiam statystyki czytelnicze w Polsce. A skoro książki i rysowanie, muszą być też zakładki.
Oryginalne zakładki do książek każdy może zrobić sam ... tylko najpierw niech zacznie te książki czytać.


Uwielbiam słowo pisane. Lubię książki w klasycznej, papierowej wersji, one na prawdę pięknie pachną! Prawda jest jednak taka, że czytam w większości ebooki. Dzieje się tak z dwóch... a może trzech powodów. Po pierwsze wielkość czcionki, którą mogę sobie dopasowywać do własnych potrzeb. Po drugie waga książek, 800 stron papieru na prawdę ciężko jest trzymać. Po trzecie i chyba najważniejsze - dostęp do książek.

Pozwól, że rozwinę ten "dostęp". Gdybym chciała kupować wszystkie książki, które czytam, nie wystarczyłoby mi kasy na nic innego. Korzystanie z biblioteki jest ok, tylko trzeba do niej regularnie chodzić. A ja leniwa jestem. Tak na poważnie, problem z chodzeniem jest nieco inny.
Najlepsz…

Eko drukowanie, czyli barwienie papieru

Od czasu do czasu lubię eksperymentować z tłem do Zentangle. Bywały już akwarele, kredki akwarelowe, często na papierze pojawiała się herbata. Przyszła pora na coś nowego, czyli eko drukowanie (ecoprint), gdzie podstawowym surowcem barwiącym są rośliny.
Eko drukowanie, czyli barwienie papieru i tkanin
Niedawno oglądałam na YT film pokazujący jak zabarwić tkaniny, wykorzystując liście, kwiaty. W zasadzie nie jest to tylko barwienie a drukowanie. Opisuję tu dwa eksperymenty z barwieniem kartoników do Zentangle, z użyciem różnych papierów, akwarelowego i z bloku technicznego.

Co jest potrzebne do eko drukowania?papierroślinysznurek lub klipsy biurowedwie płytki drewniane lub metalowe, nieco większe od formatu papieruwodagarnekkamień Zebrane, świeże rośliny, należy zamoczyć w miseczce z wodą. Mokre łatwiej rozkłada się na papierze. Na jedną płytkę (metalową lub drewnianą) kładziemy kartonik, na nim układamy liście. Nakrywamy kolejnym kartonikiem i ponownie układamy rośliny. Czynność powtarz…

Notes w kropki, przydatny w Zentangle®

Notesy w kropki najczęściej są używane do prowadzenia dziennika bullet journal, czyli przeszłość, planowana przyszłość, organizacja czasu... i wiele innych. To jednak nie wszystko, bo ze względu na delikatne kropki są wręcz idealne do rysowania wzorów Zentangle®, o katalogowaniu ich nie wspominając.
Notes w kropki przydatny dla rysującychO tym, czym jest bullet journal, wspominałam już wcześniej. Przyznam się Wam, że  podejmowałam  już próby pisanina i tworzenia takiego dziennika, ale... wyszło na to, że mam w tym temacie słomiany zapał. Po iluś tam stronach pisania, wklejania, rysowania i kolorowania, kartki i tak lądowały w koszu, a reszta dziennika została wykorzystana do czegoś innego. Jedynym notesem, który na prawdę wytrwale wypełniam, jest notes z sową, przeznaczony na cytaty z przeczytanych książek. Uwielbiam do niego zaglądać, szczególnie w te gorsze dni, które każdy chyba miewa.Tyle o moim prowadzeniu notesów. W dzisiejszym wpisie chcę zachęcić Was do wykorzystania notesu w k…

13 inspirujących cytatów dla kreatywnych

Kiedy czuję się kiepsko, brakuje mi energii, jestem na nie, lubię zajrzeć do swojego notesu z cytatami. Często ładuje tak swoje akumulatorki, motywuję się do działania. Jak do tego dodać 15 minut z Zentangle®, samopoczucie ulega poprawie. 
13 inspirujących cytatów dla kreatywnych Dzisiaj mam dla Was 13 cytatów, które przynoszą więcej energii, motywują do działania i parcia do przodu. Nie wszystkie cytaty mówią o kreatywności (twórczej), ale na pewno są impulsami, które ją pobudzają. Nie wiem jak to wygląda u Was, ale u mnie kreatywne pomysły związane są ze stanem umysłu. Czasem wystarczy jedno zdanie, aby zmienić nastawienie, a co za tym idzie chęć do zrobienia czegokolwiek. Ruszenia z miejsca, tworzenia.


Jeśli lubisz cytaty, proszę weź sobie ile tylko chcesz, zapisz na komputerze, wydrukuj, zapisz w kalendarzu, ustaw jako tapetę w telefonie, napisz markerem na lodówce. A może wyślesz przyjacielowi w potrzebie?


"Cokolwiek możesz zrobić, o czymkolwiek możesz marzyć, po prostu zaczni…