Monotangle - jeden wzór wiele możliwości
Cześć, jak tam przygotowania do świąt? Czy w tej całej gorączce nie zapominasz o sobie? Czy znajdujesz codziennie chwilę na relaks?
Po kolei. Na przygotowanym kartoniku (może być notes, kawałek papieru) narysowałam ołówkiem kratkę. Następnie zaznaczyłam dwa pola, gdzie nie będzie wzoru, pozostaną białe. Nie musisz tego robić, wystarczy całość w kratkę. Następnie, tak jak na szachownicy, co drugie pole wypełniłam kreskami - raz poziome, raz pionowe. Dodatkowo pocieniowałam szachownicę ołówkiem, też nie musisz tego robić. Cieniowanie jest banalnie proste, a rysunek wydaje się ciekawszy. Spróbuj!
Kolejne dwa przykłady:
Monotangle - rysując jeden wzór Zentangle
Jeśli nadal masz opory przed rysowaniem, jeśli nie wiesz jak się zrelaksować, proponuję Ci dzisiaj Zentangle® w bardzo uproszczonej formie, czyli monotangle. Jeśli nie wiesz co to takiego Zentangle®, bo jesteś tu pierwszy raz, proponuję zacząć od wpisu "Co to jest Zentangle?".
Na czym polega monotangle?
To rysowanie z wykorzystaniem jednego wzoru. W dodatku może on być wyjątkowo prosty, a kompozycja, modyfikowanie, cieniowanie ołówkiem (bądź nie) zależy już od Ciebie. A dokładniej od tego, co Ci intuicja podpowie. Jeśli szukasz prostych wzorów, zajrzyj do mnie na Pinterest, znajdziesz ściągi z instrukcjami.Czas na przykłady
Spójrz na poniższy rysunek. Czy na prawdę nie potrafisz tego narysować?Po kolei. Na przygotowanym kartoniku (może być notes, kawałek papieru) narysowałam ołówkiem kratkę. Następnie zaznaczyłam dwa pola, gdzie nie będzie wzoru, pozostaną białe. Nie musisz tego robić, wystarczy całość w kratkę. Następnie, tak jak na szachownicy, co drugie pole wypełniłam kreskami - raz poziome, raz pionowe. Dodatkowo pocieniowałam szachownicę ołówkiem, też nie musisz tego robić. Cieniowanie jest banalnie proste, a rysunek wydaje się ciekawszy. Spróbuj!
Kolejne dwa przykłady:
W powyższym przykładzie wzór oparty na siatce został nieco zmodyfikowany. Jak? To proste. Zaczynając rysownie, zaznacza się najpierw oczka siatki. Wystarczy rozmieścić je nie w linii prostej, czyli trochę porozciągać siatkę. Dla ułatwienia możesz narysować sobie pomocnicze proste linie, łączące oczka.
Rysunek z jednym wzorem można też zrobić inaczej, nazwijmy to na warstwach. Tło stanowi wybrana "plątanina", a na wierzchu dodajesz jeden element wzoru, najlepiej powiększony. Zanim zaczniesz rysować tło, zaznacz sobie ołówkiem, pole większego elementu lub po prostu zacznij rysowanie właśnie od tego. Dla porównania pokazuję dwa tangle - na pierwszym od lewej, rysunek wykonany tylko czarnym cienkopisem. Po prawej, ozdobiony drobnymi akcentami naniesionymi białym żelopisem.
Możliwości jest na prawdę wiele. Pamiętaj, nie chodzi tu o dzieło sztuki! Znajdź chwilę na relaks, 10 minut uważności, chwilę dla siebie... po prostu przejdź na niższe obroty.
"Funkcjonowanie na niższych obrotach uczy cię, żeby najpierw zająć się tym, co niezbędne, a później zastanowić się, co jeszcze jest możliwe. Zanim się zorientujesz, okaże się, że nie ma dla ciebie rzeczy niemożliwych."
- "Bóg zawsze znajdzie ci pracę" Regina Brett
Monotangle są też dobrym pomysłem na udekorowanie świątecznych gwiazdek.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za Twój komentarz.ツ To dla mnie wiele znaczy