Monotangle - jeden wzór wiele możliwości

Cześć, jak tam przygotowania do świąt? Czy w tej całej gorączce nie zapominasz o sobie? Czy znajdujesz codziennie chwilę na relaks? 

Monotangle - rysując jeden wzór Zentangle

Jeśli nadal masz opory przed rysowaniem, jeśli nie wiesz jak się zrelaksować, proponuję Ci dzisiaj Zentangle® w bardzo uproszczonej formie, czyli monotangle. Jeśli nie wiesz co to takiego Zentangle®, bo jesteś tu pierwszy raz, proponuję zacząć od wpisu "Co to jest Zentangle?".

Rysowanie Zentangle

Na czym polega monotangle?

To rysowanie z wykorzystaniem jednego wzoru. W dodatku może on być wyjątkowo prosty, a kompozycja, modyfikowanie, cieniowanie ołówkiem (bądź nie) zależy już od Ciebie. A dokładniej od tego, co Ci intuicja podpowie. Jeśli szukasz prostych wzorów, zajrzyj do mnie na Pinterest, znajdziesz ściągi z instrukcjami.

Czas na przykłady

Spójrz na poniższy rysunek. Czy na prawdę nie potrafisz tego narysować?

Zentangle monotangle

Po kolei. Na przygotowanym kartoniku (może być notes, kawałek papieru) narysowałam ołówkiem kratkę. Następnie zaznaczyłam dwa pola, gdzie nie będzie wzoru, pozostaną białe. Nie musisz tego robić, wystarczy całość w kratkę. Następnie, tak jak na szachownicy, co drugie pole wypełniłam kreskami - raz poziome, raz pionowe. Dodatkowo pocieniowałam szachownicę ołówkiem, też nie musisz tego robić. Cieniowanie jest banalnie proste, a rysunek wydaje się ciekawszy. Spróbuj!

Kolejne dwa przykłady:

Zentangle monotangle

Zentangle monotangle

W powyższym przykładzie wzór oparty na siatce został nieco zmodyfikowany. Jak? To proste. Zaczynając rysownie, zaznacza się najpierw oczka siatki. Wystarczy rozmieścić je nie w linii prostej, czyli trochę porozciągać siatkę. Dla ułatwienia możesz narysować sobie pomocnicze proste linie, łączące oczka. 

Rysunek z jednym wzorem można też zrobić inaczej, nazwijmy to na warstwach. Tło stanowi wybrana "plątanina", a na wierzchu dodajesz jeden element wzoru, najlepiej powiększony. Zanim zaczniesz rysować tło, zaznacz sobie ołówkiem, pole większego elementu lub po prostu zacznij rysowanie właśnie od tego. Dla porównania pokazuję dwa tangle - na pierwszym od lewej, rysunek wykonany tylko czarnym cienkopisem. Po prawej, ozdobiony drobnymi akcentami naniesionymi białym żelopisem. 

Zentangle monotangle

Możliwości jest na prawdę wiele. Pamiętaj, nie chodzi tu o dzieło sztuki! Znajdź chwilę na relaks, 10 minut uważności, chwilę dla siebie... po prostu przejdź na niższe obroty. 
"Funkcjonowanie na niższych obrotach uczy cię, żeby najpierw zająć się tym, co niezbędne, a później zastanowić się, co jeszcze jest możliwe. Zanim się zorientujesz, okaże się, że nie ma dla ciebie rzeczy niemożliwych."
- "Bóg zawsze znajdzie ci pracę" Regina Brett

Monotangle są też dobrym pomysłem na udekorowanie świątecznych gwiazdekKomentarze

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania