Przejdź do głównej zawartości

Monotangle - jeden wzór wiele możliwości

Cześć, jak tam przygotowania do świąt? Czy w tej całej gorączce nie zapominasz o sobie? Czy znajdujesz codziennie chwilę na relaks? 

Monotangle - rysując jeden wzór Zentangle

Jeśli nadal masz opory przed rysowaniem, jeśli nie wiesz jak się zrelaksować, proponuję Ci dzisiaj Zentangle® w bardzo uproszczonej formie, czyli monotangle. Jeśli nie wiesz co to takiego Zentangle®, bo jesteś tu pierwszy raz, proponuję zacząć od wpisu "Co to jest Zentangle?".

Rysowanie Zentangle

Na czym polega monotangle?

To rysowanie z wykorzystaniem jednego wzoru. W dodatku może on być wyjątkowo prosty, a kompozycja, modyfikowanie, cieniowanie ołówkiem (bądź nie) zależy już od Ciebie. A dokładniej od tego, co Ci intuicja podpowie. Jeśli szukasz prostych wzorów, zajrzyj do mnie na Pinterest, znajdziesz ściągi z instrukcjami.

Czas na przykłady

Spójrz na poniższy rysunek. Czy na prawdę nie potrafisz tego narysować?

Zentangle monotangle

Po kolei. Na przygotowanym kartoniku (może być notes, kawałek papieru) narysowałam ołówkiem kratkę. Następnie zaznaczyłam dwa pola, gdzie nie będzie wzoru, pozostaną białe. Nie musisz tego robić, wystarczy całość w kratkę. Następnie, tak jak na szachownicy, co drugie pole wypełniłam kreskami - raz poziome, raz pionowe. Dodatkowo pocieniowałam szachownicę ołówkiem, też nie musisz tego robić. Cieniowanie jest banalnie proste, a rysunek wydaje się ciekawszy. Spróbuj!

Kolejne dwa przykłady:

Zentangle monotangle

Zentangle monotangle

W powyższym przykładzie wzór oparty na siatce został nieco zmodyfikowany. Jak? To proste. Zaczynając rysownie, zaznacza się najpierw oczka siatki. Wystarczy rozmieścić je nie w linii prostej, czyli trochę porozciągać siatkę. Dla ułatwienia możesz narysować sobie pomocnicze proste linie, łączące oczka. 

Rysunek z jednym wzorem można też zrobić inaczej, nazwijmy to na warstwach. Tło stanowi wybrana "plątanina", a na wierzchu dodajesz jeden element wzoru, najlepiej powiększony. Zanim zaczniesz rysować tło, zaznacz sobie ołówkiem, pole większego elementu lub po prostu zacznij rysowanie właśnie od tego. Dla porównania pokazuję dwa tangle - na pierwszym od lewej, rysunek wykonany tylko czarnym cienkopisem. Po prawej, ozdobiony drobnymi akcentami naniesionymi białym żelopisem. 

Zentangle monotangle

Możliwości jest na prawdę wiele. Pamiętaj, nie chodzi tu o dzieło sztuki! Znajdź chwilę na relaks, 10 minut uważności, chwilę dla siebie... po prostu przejdź na niższe obroty. 
"Funkcjonowanie na niższych obrotach uczy cię, żeby najpierw zająć się tym, co niezbędne, a później zastanowić się, co jeszcze jest możliwe. Zanim się zorientujesz, okaże się, że nie ma dla ciebie rzeczy niemożliwych."
- "Bóg zawsze znajdzie ci pracę" Regina Brett

Monotangle są też dobrym pomysłem na udekorowanie świątecznych gwiazdekKomentarze

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ