Przejdź do głównej zawartości

Podsumowanie 2018 roku

Rok 2018 już za moment będzie na finiszu. Postanowiłam podzielić się z Wami moimi refleksjami nad minionymi dwunastoma miesiącami. Czy były udane, twórcze, co robiłam, czy jestem z tego zadowolona...

Rok 2018 w telegraficznym skrócie

blogowanie, podsumowanie roku

Blogowanie

Jak to często u mnie bywa, blog ulegał pewnym metamorfozom. Po podjęciu decyzji o przejściu na wirtualną emeryturę, zrezygnowaniu z prowadzenia serwisu dla pań domu, zmieniłam również platformę blogową. Zdecydowanie "odchudziłam" jego zawartość... ach, żeby inne odchudzanie szło tak prosto.

Obecnie główną tematyką bloga jest rysowanie, z przewagą techniki Zentangle®. Planuję trzymać się tego kierunku, choć nie ukrywam, że często pojawiają się w mojej głowie myśli - ile można pisać o tanglowaniu, czy nie zabraknie mi tematów? Skoro jednak piszę ma luzie, czym tu się przejmować?

3 najpopularniejsze wpisy w tym roku to:

Społeczności internetowe 

W minionym roku byłam dość aktywną osobą w wirtualnych społecznościach, takich jak Facebook, Instagram i kilku innych. Jedne lubię bardziej, drugie mniej. Zdecydowanie nie usiłowałam promować się za wszelką cenę. Nie stosowałam techniki "like4like" i temu podobnych. Nie dodawałam do obserwowanych profili, które mnie nie interesują, co jest często praktykowane. Czyli coś w rodzaju - jak mnie polubisz to i ja ciebie. Jak mogłabym aktywnie obserwować kilka tysięcy profili!? A "obserwować" tylko tylko dla podbicia licznika? Bez sensu. Nie zależy mi na liczbach, a poza tym skoro emerytura... 

Z serwisów społecznościowych moim faworytem był i pewnie dalej będzie Instagram, przecież obrazy mówią najwięcej. Poza tym dostaję tam to, co mnie interesuje, oczywiście poza nielicznymi, mało przeszkadzającymi reklamami.
A skoro podsumowanie roku to pozwolę sobie wstawić post z moimi najbardziej popularnymi wpisami, w tej własnie społeczności:


W tym roku zaproponowałam, również na Instagramie, hashtag #zentanglepoland, którym oznaczane są rysunki polskich użytkowników. Mam nadzieję, że będzie nas przybywać.

Na Facebooku bywałam w tym roku również, ale w nieco mniejszym wymiarze. Na stronie fanowskiej bloga zazwyczaj informowałam o nowych wpisach i ewentualnie artystycznych wydarzeniach. Na prywatnym profilu było mnie jeszcze mniej i tak zostanie. Może z wyjątkiem polecanych książek.

Twórczość

W tej dziedzinie dominowało Zentangle®. Tworzyłam też oczywiście większe rysunki i muszę przyznać, że ten rok był wyjątkowo obfity w nowe prace. Były też wystawy związane z przynależnością do Stowarzyszenia Artystycznego Faun-Art - zbiorowa wystawa grupy w Pyskowicach, udział w bardzo dużej wystawie "Stulecie amatorskiego ruchu plastycznego w województwie śląskim 1918 - 2018"oraz indywidualna wystawa w Galerii Stowarzyszenia.

Próbowałam swoich sił z kolażem, gdzie wykorzystywałam zużyte torebki herbaciane. Zdarzało się, że malowałam na tychże torebkach, uzyskując całkiem ciekawy efekt. Jednak herbata zawsze musi mi towarzyszyć.

Pod koniec tego roku nieco przystopowałam z większymi pracami, oddając się całkowicie Zentangle®, bo bardzo mi z tym dobrze.

W tym roku po raz pierwszy brałam udział w wyzwaniu Inktober. Spodobało mi się i być może podejmę się go ponownie,

Książki

Książki wypełniają mi sporą część życia, a w 2018 roku było ich wyjątkowo dużo. Najlepiej widać to na wykresie wygenerowanym w serwisie Lubimy Czytać, gdzie mam wirtualną biblioteczkę. Bardzo wygodne w przypadku, kiedy czyta się nałogowo.
Zdrowie

Patrząc na powyższy wykres, sporo można wywnioskować w temacie mojego zdrowia. Rok 2016 to był koszmar! W 2018 wygląda to znacznie lepiej i tak też jest, chociaż problemów nie brakuje. Po prostu, zmieniło się podejście.

Jak wiecie od lat walczę z boreliozą. W tym roku udało mi się przetrwać osiem miesięcy bez antybiotyków. Czy to, oraz czytelniczy wykres, świadczą o pełni zdrowia? Niestety nie, ale cieszę się, że mogę jeszcze rysować, czytać książki, a nawet napisać coś na blogu, choć to ostatnie jest nieco utrudnione.

Plany i marzenia

Oj planów u mnie dostatek, marzeń też! Milion myśli w głowie, a rzeczy, które chciałabym zrealizować, płyną wartkim strumieniem.

Na pewno będę kontynuować tematykę Zentangle®, starając się zachęcić i zainspirować czytelników do podjęcia choć jednej próby. Warto, o czym przekonałam się na sobie. Co prawda nie jestem certyfikowanym trenerem (CTZ) i raczej nie będę, ale zarażać tanglowaniem mogę i chcę. Niech to będzie mój bezinteresowny dar dla zestresowanych, zdołowanych, nieradzących sobie z emocjami, zwłaszcza tymi negatywnymi. Czy ktoś z Was będzie chciał go przyjąć? O tym musicie zdecydować sami.

Jeśli nie chcecie, to przynajmniej przyjmijcie życzenia:

Niech najbliższy rok przyniesie Wam wiele powodów do radości.
Niech na Waszej drodze stają ludzie, którzy inspirują, kochają i pomagają spełniać marzenia.
Niech każdego dnia przyszłego roku znajdzie się w Waszym terminarzu czas dla siebie, czas na odpoczynek, czas na własne pasje. 
Niech każdy dzień będzie taki, żebyście mogli 31 grudnia 2019 powiedzieć - to był udany rok!

A jaki był Twój rok 2018?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej. 
Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować?
Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia. Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej.


A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy. 

Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształtów, wypełnionych powt…

Eko drukowanie, czyli barwienie papieru

Od czasu do czasu lubię eksperymentować z tłem do Zentangle. Bywały już akwarele, kredki akwarelowe, często na papierze pojawiała się herbata. Przyszła pora na coś nowego, czyli eko drukowanie (ecoprint), gdzie podstawowym surowcem barwiącym są rośliny.
Eko drukowanie, czyli barwienie papieru i tkanin
Niedawno oglądałam na YT film pokazujący jak zabarwić tkaniny, wykorzystując liście, kwiaty. W zasadzie nie jest to tylko barwienie a drukowanie. Opisuję tu dwa eksperymenty z barwieniem kartoników do Zentangle, z użyciem różnych papierów, akwarelowego i z bloku technicznego.

Co jest potrzebne do eko drukowania?papierroślinysznurek lub klipsy biurowedwie płytki drewniane lub metalowe, nieco większe od formatu papieruwodagarnekkamień Zebrane, świeże rośliny, należy zamoczyć w miseczce z wodą. Mokre łatwiej rozkłada się na papierze. Na jedną płytkę (metalową lub drewnianą) kładziemy kartonik, na nim układamy liście. Nakrywamy kolejnym kartonikiem i ponownie układamy rośliny. Czynność powtarz…

Jak zrobić zakładkę do książki krok po kroku

Poza rysowaniem Zentangle, nałogowo czytam książki. Można powiedzieć, że zdecydowanie poprawiam statystyki czytelnicze w Polsce. A skoro książki i rysowanie, muszą być też zakładki.
Oryginalne zakładki do książek każdy może zrobić sam ... tylko najpierw niech zacznie te książki czytać.


Uwielbiam słowo pisane. Lubię książki w klasycznej, papierowej wersji, one na prawdę pięknie pachną! Prawda jest jednak taka, że czytam w większości ebooki. Dzieje się tak z dwóch... a może trzech powodów. Po pierwsze wielkość czcionki, którą mogę sobie dopasowywać do własnych potrzeb. Po drugie waga książek, 800 stron papieru na prawdę ciężko jest trzymać. Po trzecie i chyba najważniejsze - dostęp do książek.

Pozwól, że rozwinę ten "dostęp". Gdybym chciała kupować wszystkie książki, które czytam, nie wystarczyłoby mi kasy na nic innego. Korzystanie z biblioteki jest ok, tylko trzeba do niej regularnie chodzić. A ja leniwa jestem. Tak na poważnie, problem z chodzeniem jest nieco inny.
Najlepsz…

Notes w kropki, przydatny w Zentangle®

Notesy w kropki najczęściej są używane do prowadzenia dziennika bullet journal, czyli przeszłość, planowana przyszłość, organizacja czasu... i wiele innych. To jednak nie wszystko, bo ze względu na delikatne kropki są wręcz idealne do rysowania wzorów Zentangle®, o katalogowaniu ich nie wspominając.
Notes w kropki przydatny dla rysującychO tym, czym jest bullet journal, wspominałam już wcześniej. Przyznam się Wam, że  podejmowałam  już próby pisanina i tworzenia takiego dziennika, ale... wyszło na to, że mam w tym temacie słomiany zapał. Po iluś tam stronach pisania, wklejania, rysowania i kolorowania, kartki i tak lądowały w koszu, a reszta dziennika została wykorzystana do czegoś innego. Jedynym notesem, który na prawdę wytrwale wypełniam, jest notes z sową, przeznaczony na cytaty z przeczytanych książek. Uwielbiam do niego zaglądać, szczególnie w te gorsze dni, które każdy chyba miewa.Tyle o moim prowadzeniu notesów. W dzisiejszym wpisie chcę zachęcić Was do wykorzystania notesu w k…

13 inspirujących cytatów dla kreatywnych

Kiedy czuję się kiepsko, brakuje mi energii, jestem na nie, lubię zajrzeć do swojego notesu z cytatami. Często ładuje tak swoje akumulatorki, motywuję się do działania. Jak do tego dodać 15 minut z Zentangle®, samopoczucie ulega poprawie. 
13 inspirujących cytatów dla kreatywnych Dzisiaj mam dla Was 13 cytatów, które przynoszą więcej energii, motywują do działania i parcia do przodu. Nie wszystkie cytaty mówią o kreatywności (twórczej), ale na pewno są impulsami, które ją pobudzają. Nie wiem jak to wygląda u Was, ale u mnie kreatywne pomysły związane są ze stanem umysłu. Czasem wystarczy jedno zdanie, aby zmienić nastawienie, a co za tym idzie chęć do zrobienia czegokolwiek. Ruszenia z miejsca, tworzenia.


Jeśli lubisz cytaty, proszę weź sobie ile tylko chcesz, zapisz na komputerze, wydrukuj, zapisz w kalendarzu, ustaw jako tapetę w telefonie, napisz markerem na lodówce. A może wyślesz przyjacielowi w potrzebie?


"Cokolwiek możesz zrobić, o czymkolwiek możesz marzyć, po prostu zaczni…