Przejdź do głównej zawartości

Jak wyrobić nawyk codziennego rysowania?

Jeśli tu zaglądasz, jest prawdopodobne, że rysujesz, bądź myślisz o rysowaniu. A może chcesz spróbować rysować cienkopisem Zentangle? Postanawiasz sobie, że zaczniesz, a w rzeczywistości odkładasz po pierwszych próbach lub wcale nie zaczynasz. 

Jak nauczyć się rysować Zentangle i wytrwać

Dlaczego tak się dzieje? Najczęściej powodem jest brak czasu, a może siły i chęci. Czasem brakuje motywacji i jest to bardzo podobna sytuacja jak w innych wyzwaniach, na przykład uprawianiu sportu, zdrowej diety, przeczytania jednej książki tygodniowo.

Z własnego doświadczenia wiem, że najtrudniejszy jest początek. Z czasem staje się to nawykiem, często bardzo przyjemnym i dającym wiele satysfakcji. Warto przetrwać te trudne początki, a jak to zrobić w przypadku rysowania tangli, czy ogólnie rysowania? Pozwól, że podam Ci kilka rad.

Rysunki dla początkujących

Określ swój cel

Zanim zaczniesz określ swój cel. Czy chcesz rysować przez 30 dni, a może wystarczy tylko dwa tygodnie? Pomyśl o tym, co chcesz rysować. W przypadku Zentangle® sprawa jest łatwiejsza, wystarczy, że przygotujesz sobie zestaw wzorów i będziesz zapełniał nimi kartoniki. Internet jest pełen tutoriali.

Przygotuj materiały

O niezbędnym minimum do rysowania tangli pisałam już we wpisie "Czym rysować". Dla przypomnienia, minimum to papier, ołówek i pisak. Kwadratowe lub okrągłe kartoniki wytnij ze zwykłego bloku technicznego. Cienkopisy najprostsze, choć nie ukrywam, że Pigma Micron i im podobne, są zdecydowanie lepsze.

Noś ze sobą notes

Poza typowymi kartonikami warto mieć też mały notes, który z powodzeniem zmieści się na przykład w torebce. Odżałuj parę groszy na ładny, taki który wpadnie Ci w oko. Warto też zwrócić uwagę na oprawę, niech będzie sztywna, ułatwi to rysowanie w warunkach terenowych. Niech ten notes stale Ci towarzyszy, wyjmuj go, noś z pokoju do pokoju, miej go zawsze pod ręką. Nie musisz w nim rysować klasycznych tangli, szkicuj wzory, a może nawet wymyślaj własne. Pozwól rozwijać się swojej kreatywności.

Zorganizuj czas na rysowanie

Skoro wspomniałam o rysowaniu poza domem, powiem Ci, że jest wiele okazji do rysowania, które możesz wykorzystać. Nikomu nie życzę przesiadywania pod gabinetami lekarskimi, ale skoro już się trafiło? Trudno, jakoś te cztery godziny (tyle siedzę w kolejce do ortopedy) trzeba przeczekać. Można poczytać książkę, ale i rysować "na kolanie", w małym notesie. A jeśli przychodnia dysponuje małym stolikiem w poczekalni (moja nie ma), warto zabierać ze sobą plenerowy zestaw do Zentangle.
Gdzie jeszcze rysować? Wszędzie gdzie siedzisz i marnujesz czas. Pamiętaj, na narysowanie jednego kartonika Zentangle® nie potrzebujesz godziny, wystarczy 15 minut. Nie jest też powiedziane, że musisz od razu narysować cały.

Zachęć kogoś do podjęcia wspólnego wyzwania

Podejmując wyzwanie dobrze jest znaleźć kogoś, kto chętnie się przyłączy. Wzajemnie będziecie się motywować, a to bardzo pomaga. A jeśli nie masz wokół siebie nikogo, kto byłby zainteresowany, poszperaj w internecie. Organizowane są wyzwania rysunkowe (np. Inktober), a tych typowo zentanglowych też nie brakuje. Jeśli znasz angielski, znajdziesz ich sporo, zazwyczaj organizowane są przez blogerki będące trenerami Zentangle®.

Warto bywać na Instagramie, bo nawet wśród polskich użytkowników znajdziesz pasjonatów rysowania tangli. Już sam fakt, że będą oglądać Twoje prace i obdarowywać Cie serduszkami, zachęca do dalszego działania. Pamiętaj o oznaczaniu swoich rysunków tagiem #zentanglepoland.

Ucz się

Skoro wspomniałam o społecznościach internetowych... warto tam bywać, poznawać prace innych, być może bardziej doświadczonych. Śmiem twierdzić, że przeglądnie innych rysunków, daje więcej niż przeczytanie książki o Zentangle®. A że rysowanie to sztuka wizualna, Instagram jest najlepszym medium społecznościowym, w którym znajdziesz inspiracje.

Bądź kreatywny, zrób coś innego

Jeśli rysowanie czarnym cienkopisem na białym kartoniku nieco Cię znudzi, poszukaj czegoś nowego. Dla odmiany zastosuj kolor. Świetnie sprawdza się akwarela w Zentangle, albo kredki akwarelowe. Inna opcja to kolorowy bristol w roli tła.

zentangle akwarela

Daj sobie czas

Trudno jest mi ocenić po jakim czasie codzienne rysowanie przejdzie Ci w nawyk. Pewnie sporo zależy od osobowości i zaangażowania. Z czasem staje się to jednak naturalne, a każdy dzień bez twórczego rysowania, choćby przez 10 minut, powoduje, że czegoś brakuje.

Świętuj każdy kolejny rysunek

Każdy mały sukces w realizacji wyzwania jest wystarczającym powodem do świętowania. Nie musisz czekać 30 dni (jeśli taki masz plan) aby być dumny z tego, co osiągasz. Ciesz się każdym rysunkiem, każdym wzorkiem w notatniku.

Nie oczekuj od siebie mistrzostwa

Pamiętaj, Zentangle® to twórcza medytacja, relaks, chwila uważności, pasja. Nie musisz tworzyć arcydzieła. Nie myśl o swoich niedoskonałościach, zresztą czy one w ogóle są? Nie musisz dorównywać komukolwiek, i tak robisz coś pięknego, Twojego.

Wprowadzanie w życie nowego nawyku nie zawsze jest łatwe. Czy warto zacząć rysować? Wiadomo, uprawianie sportu, przejście na zdrowszą dietę, zrzucanie kilogramów... to ma sens, ale tangle? Zapewniam Cie, że rysowanie przez 15 minut da Ci więcej niż obejrzenie wiadomości w telewizji, a już szczególnie w TVP1. Ty to nie tylko ciało, ale i umysł.
Rysowanie jest muzyką dla oczu i wyciszeniem dla umysłu.
- Orhan Pamuk

Życzę Ci wspanialej pracy twórczej, koniecznie daj znać czy podejmujesz się wyzwania i jak Ci idzie rysowanie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej. 
Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować?
Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia. Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej.


A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy. 

Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształtów, wypełnionych powt…

Jak zrobić zakładkę do książki krok po kroku

Poza rysowaniem Zentangle, nałogowo czytam książki. Można powiedzieć, że zdecydowanie poprawiam statystyki czytelnicze w Polsce. A skoro książki i rysowanie, muszą być też zakładki.
Oryginalne zakładki do książek każdy może zrobić sam ... tylko najpierw niech zacznie te książki czytać.


Uwielbiam słowo pisane. Lubię książki w klasycznej, papierowej wersji, one na prawdę pięknie pachną! Prawda jest jednak taka, że czytam w większości ebooki. Dzieje się tak z dwóch... a może trzech powodów. Po pierwsze wielkość czcionki, którą mogę sobie dopasowywać do własnych potrzeb. Po drugie waga książek, 800 stron papieru na prawdę ciężko jest trzymać. Po trzecie i chyba najważniejsze - dostęp do książek.

Pozwól, że rozwinę ten "dostęp". Gdybym chciała kupować wszystkie książki, które czytam, nie wystarczyłoby mi kasy na nic innego. Korzystanie z biblioteki jest ok, tylko trzeba do niej regularnie chodzić. A ja leniwa jestem. Tak na poważnie, problem z chodzeniem jest nieco inny.
Najlepsz…

Eko drukowanie, czyli barwienie papieru

Od czasu do czasu lubię eksperymentować z tłem do Zentangle. Bywały już akwarele, kredki akwarelowe, często na papierze pojawiała się herbata. Przyszła pora na coś nowego, czyli eko drukowanie (ecoprint), gdzie podstawowym surowcem barwiącym są rośliny.
Eko drukowanie, czyli barwienie papieru i tkanin
Niedawno oglądałam na YT film pokazujący jak zabarwić tkaniny, wykorzystując liście, kwiaty. W zasadzie nie jest to tylko barwienie a drukowanie. Opisuję tu dwa eksperymenty z barwieniem kartoników do Zentangle, z użyciem różnych papierów, akwarelowego i z bloku technicznego.

Co jest potrzebne do eko drukowania?papierroślinysznurek lub klipsy biurowedwie płytki drewniane lub metalowe, nieco większe od formatu papieruwodagarnekkamień Zebrane, świeże rośliny, należy zamoczyć w miseczce z wodą. Mokre łatwiej rozkłada się na papierze. Na jedną płytkę (metalową lub drewnianą) kładziemy kartonik, na nim układamy liście. Nakrywamy kolejnym kartonikiem i ponownie układamy rośliny. Czynność powtarz…

Notes w kropki, przydatny w Zentangle®

Notesy w kropki najczęściej są używane do prowadzenia dziennika bullet journal, czyli przeszłość, planowana przyszłość, organizacja czasu... i wiele innych. To jednak nie wszystko, bo ze względu na delikatne kropki są wręcz idealne do rysowania wzorów Zentangle®, o katalogowaniu ich nie wspominając.
Notes w kropki przydatny dla rysującychO tym, czym jest bullet journal, wspominałam już wcześniej. Przyznam się Wam, że  podejmowałam  już próby pisanina i tworzenia takiego dziennika, ale... wyszło na to, że mam w tym temacie słomiany zapał. Po iluś tam stronach pisania, wklejania, rysowania i kolorowania, kartki i tak lądowały w koszu, a reszta dziennika została wykorzystana do czegoś innego. Jedynym notesem, który na prawdę wytrwale wypełniam, jest notes z sową, przeznaczony na cytaty z przeczytanych książek. Uwielbiam do niego zaglądać, szczególnie w te gorsze dni, które każdy chyba miewa.Tyle o moim prowadzeniu notesów. W dzisiejszym wpisie chcę zachęcić Was do wykorzystania notesu w k…

13 inspirujących cytatów dla kreatywnych

Kiedy czuję się kiepsko, brakuje mi energii, jestem na nie, lubię zajrzeć do swojego notesu z cytatami. Często ładuje tak swoje akumulatorki, motywuję się do działania. Jak do tego dodać 15 minut z Zentangle®, samopoczucie ulega poprawie. 
13 inspirujących cytatów dla kreatywnych Dzisiaj mam dla Was 13 cytatów, które przynoszą więcej energii, motywują do działania i parcia do przodu. Nie wszystkie cytaty mówią o kreatywności (twórczej), ale na pewno są impulsami, które ją pobudzają. Nie wiem jak to wygląda u Was, ale u mnie kreatywne pomysły związane są ze stanem umysłu. Czasem wystarczy jedno zdanie, aby zmienić nastawienie, a co za tym idzie chęć do zrobienia czegokolwiek. Ruszenia z miejsca, tworzenia.


Jeśli lubisz cytaty, proszę weź sobie ile tylko chcesz, zapisz na komputerze, wydrukuj, zapisz w kalendarzu, ustaw jako tapetę w telefonie, napisz markerem na lodówce. A może wyślesz przyjacielowi w potrzebie?


"Cokolwiek możesz zrobić, o czymkolwiek możesz marzyć, po prostu zaczni…