Jak wyrobić nawyk codziennego rysowania?

Jeśli tu zaglądasz, jest prawdopodobne, że rysujesz, bądź myślisz o rysowaniu. A może chcesz spróbować rysować cienkopisem Zentangle? Postanawiasz sobie, że zaczniesz, a w rzeczywistości odkładasz po pierwszych próbach lub wcale nie zaczynasz. 

Jak nauczyć się rysować Zentangle i wytrwać

Dlaczego tak się dzieje? Najczęściej powodem jest brak czasu, a może siły i chęci. Czasem brakuje motywacji i jest to bardzo podobna sytuacja jak w innych wyzwaniach, na przykład uprawianiu sportu, zdrowej diety, przeczytania jednej książki tygodniowo.

Z własnego doświadczenia wiem, że najtrudniejszy jest początek. Z czasem staje się to nawykiem, często bardzo przyjemnym i dającym wiele satysfakcji. Warto przetrwać te trudne początki, a jak to zrobić w przypadku rysowania tangli, czy ogólnie rysowania? Pozwól, że podam Ci kilka rad.

Rysunki dla początkujących

Określ swój cel

Zanim zaczniesz określ swój cel. Czy chcesz rysować przez 30 dni, a może wystarczy tylko dwa tygodnie? Pomyśl o tym, co chcesz rysować. W przypadku Zentangle® sprawa jest łatwiejsza, wystarczy, że przygotujesz sobie zestaw wzorów i będziesz zapełniał nimi kartoniki. Internet jest pełen tutoriali.

Przygotuj materiały

O niezbędnym minimum do rysowania tangli pisałam już we wpisie "Czym rysować". Dla przypomnienia, minimum to papier, ołówek i pisak. Kwadratowe lub okrągłe kartoniki wytnij ze zwykłego bloku technicznego. Cienkopisy najprostsze, choć nie ukrywam, że Pigma Micron i im podobne, są zdecydowanie lepsze.

Noś ze sobą notes

Poza typowymi kartonikami warto mieć też mały notes, który z powodzeniem zmieści się na przykład w torebce. Odżałuj parę groszy na ładny, taki który wpadnie Ci w oko. Warto też zwrócić uwagę na oprawę, niech będzie sztywna, ułatwi to rysowanie w warunkach terenowych. Niech ten notes stale Ci towarzyszy, wyjmuj go, noś z pokoju do pokoju, miej go zawsze pod ręką. Nie musisz w nim rysować klasycznych tangli, szkicuj wzory, a może nawet wymyślaj własne. Pozwól rozwijać się swojej kreatywności.

Zorganizuj czas na rysowanie

Skoro wspomniałam o rysowaniu poza domem, powiem Ci, że jest wiele okazji do rysowania, które możesz wykorzystać. Nikomu nie życzę przesiadywania pod gabinetami lekarskimi, ale skoro już się trafiło? Trudno, jakoś te cztery godziny (tyle siedzę w kolejce do ortopedy) trzeba przeczekać. Można poczytać książkę, ale i rysować "na kolanie", w małym notesie. A jeśli przychodnia dysponuje małym stolikiem w poczekalni (moja nie ma), warto zabierać ze sobą plenerowy zestaw do Zentangle.
Gdzie jeszcze rysować? Wszędzie gdzie siedzisz i marnujesz czas. Pamiętaj, na narysowanie jednego kartonika Zentangle® nie potrzebujesz godziny, wystarczy 15 minut. Nie jest też powiedziane, że musisz od razu narysować cały.

Zachęć kogoś do podjęcia wspólnego wyzwania

Podejmując wyzwanie dobrze jest znaleźć kogoś, kto chętnie się przyłączy. Wzajemnie będziecie się motywować, a to bardzo pomaga. A jeśli nie masz wokół siebie nikogo, kto byłby zainteresowany, poszperaj w internecie. Organizowane są wyzwania rysunkowe (np. Inktober), a tych typowo zentanglowych też nie brakuje. Jeśli znasz angielski, znajdziesz ich sporo, zazwyczaj organizowane są przez blogerki będące trenerami Zentangle®.

Warto bywać na Instagramie, bo nawet wśród polskich użytkowników znajdziesz pasjonatów rysowania tangli. Już sam fakt, że będą oglądać Twoje prace i obdarowywać Cie serduszkami, zachęca do dalszego działania. Pamiętaj o oznaczaniu swoich rysunków tagiem #zentanglepoland.

Ucz się

Skoro wspomniałam o społecznościach internetowych... warto tam bywać, poznawać prace innych, być może bardziej doświadczonych. Śmiem twierdzić, że przeglądnie innych rysunków, daje więcej niż przeczytanie książki o Zentangle®. A że rysowanie to sztuka wizualna, Instagram jest najlepszym medium społecznościowym, w którym znajdziesz inspiracje.

Bądź kreatywny, zrób coś innego

Jeśli rysowanie czarnym cienkopisem na białym kartoniku nieco Cię znudzi, poszukaj czegoś nowego. Dla odmiany zastosuj kolor. Świetnie sprawdza się akwarela w Zentangle, albo kredki akwarelowe. Inna opcja to kolorowy bristol w roli tła.

zentangle akwarela

Daj sobie czas

Trudno jest mi ocenić po jakim czasie codzienne rysowanie przejdzie Ci w nawyk. Pewnie sporo zależy od osobowości i zaangażowania. Z czasem staje się to jednak naturalne, a każdy dzień bez twórczego rysowania, choćby przez 10 minut, powoduje, że czegoś brakuje.

Świętuj każdy kolejny rysunek

Każdy mały sukces w realizacji wyzwania jest wystarczającym powodem do świętowania. Nie musisz czekać 30 dni (jeśli taki masz plan) aby być dumny z tego, co osiągasz. Ciesz się każdym rysunkiem, każdym wzorkiem w notatniku.

Nie oczekuj od siebie mistrzostwa

Pamiętaj, Zentangle® to twórcza medytacja, relaks, chwila uważności, pasja. Nie musisz tworzyć arcydzieła. Nie myśl o swoich niedoskonałościach, zresztą czy one w ogóle są? Nie musisz dorównywać komukolwiek, i tak robisz coś pięknego, Twojego.

Wprowadzanie w życie nowego nawyku nie zawsze jest łatwe. Czy warto zacząć rysować? Wiadomo, uprawianie sportu, przejście na zdrowszą dietę, zrzucanie kilogramów... to ma sens, ale tangle? Zapewniam Cie, że rysowanie przez 15 minut da Ci więcej niż obejrzenie wiadomości w telewizji, a już szczególnie w TVP1. Ty to nie tylko ciało, ale i umysł.
Rysowanie jest muzyką dla oczu i wyciszeniem dla umysłu.
- Orhan Pamuk

Życzę Ci wspanialej pracy twórczej, koniecznie daj znać czy podejmujesz się wyzwania i jak Ci idzie rysowanie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania