Przejdź do głównej zawartości

Jak wykorzystując Zentangle narysować własną kolorowankę?

Interesując się tematyką Zentangle, często spotykam rysunki przedstawiające kontur przedmiotu lub zwierzęcia, podzielony na fragmenty i wypełniony wzorami. Nie jest to klasyczne Zentangle, gdzie rysunek nie przedstawia niczego konkretnego, ale jak pisałam wiele razy, zasady można łamać.

Wzory Zentangle w kolorowankach dla dorosłych

Nie wiem czy kolorowanki dla dorosłych cieszą się jeszcze taką popularnością jak miało to miejsce jakiś czas temu, ale uważam, że każdy rodzaj twórczości wart jest zainteresowania. Wybór należy do każdego z nas i zazwyczaj jest uwarunkowany jakimiś tam zdolnościami. Tak na prawdę, często nie zdajemy sobie sprawy, że coś potrafimy.


Niedawno czytałam bardzo ciekawą książkę - "Mózg chce więcej. Dopamina. Naturalny dopalacz", w której sporo było mowy na temat twórczości, w każdej jej postaci. Poniższy cytat doskonale opisuje to, co wielu z Was myśli - po co?

"A jednak większość ludzi nie zawraca sobie głowy aktami twórczymi, jakimś rysowaniem, komponowaniem muzyki czy składaniem modeli samolotów. Nie widzą praktycznego celu, żeby coś takiego robić. Są to prace trudne, przynajmniej początkowo, i prawdopodobnie nie przysporzą nam ani pieniędzy, ani prestiżu, ani nie zapewnią lepszej przyszłości. Ale mogą nas uszczęśliwić."
- "Mózg chce więcej. Dopamina. Naturalny dopalacz" Daniel Z. Lieberman, Michael E. Long

W sumie nie jest istotne co będziesz robić, a dokładniej tworzyć. Warto próbować! Dlatego mam dzisiaj dla Ciebie propozycję łączącą proste wzory Zentangle i kolorowankę.

"Nie każdy ma dość czasu i chęci, by uczyć się malarstwa, ale nie oznacza to, że tworzenie piękna jest dla niego niedostępne. Kolorowanki dla dorosłych niejednego zauroczyły, a wielu zaspokoiły. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się głupotą; po co dorosłym kolorowanki? Potrafią jednak uwolnić nas od stresu przez zaoferowanie wytchnienia od niewyważonego, dopaminergicznego świata. Kolorowanki dla dorosłych zawierają piękne geometryczne wzory - jest to mariaż dopaminergicznej abstrakcji z doznaniem zmysłowym."
- "Mózg chce więcej. Dopamina. Naturalny dopalacz" Daniel Z. Lieberman, Michael E. Long

Zanim zaczniesz kolorować narysuj

Łatwo powiedzieć - narysuj! A może nie będzie tak źle.
Zacznij od znalezienia w internecie szablonu przedmiotu, który chcesz kolorować. Może to być też zwierzę, kwiat, byleby miał jedynie proste kontury i dużo wolnych przestrzeni. Najlepsze i najprostsze są rysunki przedstawiające tylko zewnętrzny kontur, ewentualnie jakiś szczegół, typu oko.
Dobrym pomysłem jest wykorzystanie darmowych szablonów witraży. Oczywiście tych bardzo, bardzo prostych. Korzystając z szablonów witraży bardzo często masz już gotowe pola do wypełniania wzorami, na przykład...
szablon kota
źródło: delphiglass.com - pobierz pdf

Jako przykład do dzisiejszego wpisu, wybrałam sowę. [pobierz]

szablon sowy

Na rysunku są pewne linie podziału, ale warto dodać też własne.

kolorowanki dla doroslych szablon sowy

I jeszcze nico czarnych szczegółów, byle nie za dużo. Zostaw sobie trochę miejsca na kolorowanie.

kolorowanki dla doroslych sowa Zentangle

Czas chwycić za kredki i kolorować. Nie musisz kupować artystycznych kredek, wystarczą te popularne, najczęściej używane przez dzieci do kolorowanek. Ja wzięłam kredki Bambino, które jako dyżurne leżą w szufladzie i czekają na wizytę wnuka.
Użyłam zwykłego papieru do drukarki. Może nie jest on idealny do kolorowanek, ale w końcu ma to być chwila relaksu, a nie tworzenie arcydzieła na wystawę.

kolorowanki dla doroslych sowa Zentangle

W prezentowanym tu przykładzie kolorowanki dla dorosłych (dla dzieci też) zamalowałam tylko sowę, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby dodać ramkę i pokolorować tło. Pamiętaj aby tło również podzielić na fragmenty, na przykład chmury wypełnione wzorami Zentangle.

A może pokolorujesz coś z rodziną? Z dzieckiem, wnukiem?

Komentarze

  1. Kolejny dobry kurs na tym blogu, który jestem w stanie przyswoić. Dzięki :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ