Przejdź do głównej zawartości

Jak wykorzystując Zentangle narysować własną kolorowankę?

Interesując się tematyką Zentangle, często spotykam rysunki przedstawiające kontur przedmiotu lub zwierzęcia, podzielony na fragmenty i wypełniony wzorami. Nie jest to klasyczne Zentangle, gdzie rysunek nie przedstawia niczego konkretnego, ale jak pisałam wiele razy, zasady można łamać.

Wzory Zentangle w kolorowankach dla dorosłych

Nie wiem czy kolorowanki dla dorosłych cieszą się jeszcze taką popularnością jak miało to miejsce jakiś czas temu, ale uważam, że każdy rodzaj twórczości wart jest zainteresowania. Wybór należy do każdego z nas i zazwyczaj jest uwarunkowany jakimiś tam zdolnościami. Tak na prawdę, często nie zdajemy sobie sprawy, że coś potrafimy.


Niedawno czytałam bardzo ciekawą książkę - "Mózg chce więcej. Dopamina. Naturalny dopalacz", w której sporo było mowy na temat twórczości, w każdej jej postaci. Poniższy cytat doskonale opisuje to, co wielu z Was myśli - po co?

"A jednak większość ludzi nie zawraca sobie głowy aktami twórczymi, jakimś rysowaniem, komponowaniem muzyki czy składaniem modeli samolotów. Nie widzą praktycznego celu, żeby coś takiego robić. Są to prace trudne, przynajmniej początkowo, i prawdopodobnie nie przysporzą nam ani pieniędzy, ani prestiżu, ani nie zapewnią lepszej przyszłości. Ale mogą nas uszczęśliwić."
- "Mózg chce więcej. Dopamina. Naturalny dopalacz" Daniel Z. Lieberman, Michael E. Long

W sumie nie jest istotne co będziesz robić, a dokładniej tworzyć. Warto próbować! Dlatego mam dzisiaj dla Ciebie propozycję łączącą proste wzory Zentangle i kolorowankę.

"Nie każdy ma dość czasu i chęci, by uczyć się malarstwa, ale nie oznacza to, że tworzenie piękna jest dla niego niedostępne. Kolorowanki dla dorosłych niejednego zauroczyły, a wielu zaspokoiły. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się głupotą; po co dorosłym kolorowanki? Potrafią jednak uwolnić nas od stresu przez zaoferowanie wytchnienia od niewyważonego, dopaminergicznego świata. Kolorowanki dla dorosłych zawierają piękne geometryczne wzory - jest to mariaż dopaminergicznej abstrakcji z doznaniem zmysłowym."
- "Mózg chce więcej. Dopamina. Naturalny dopalacz" Daniel Z. Lieberman, Michael E. Long

Zanim zaczniesz kolorować narysuj

Łatwo powiedzieć - narysuj! A może nie będzie tak źle.
Zacznij od znalezienia w internecie szablonu przedmiotu, który chcesz kolorować. Może to być też zwierzę, kwiat, byleby miał jedynie proste kontury i dużo wolnych przestrzeni. Najlepsze i najprostsze są rysunki przedstawiające tylko zewnętrzny kontur, ewentualnie jakiś szczegół, typu oko.
Dobrym pomysłem jest wykorzystanie darmowych szablonów witraży. Oczywiście tych bardzo, bardzo prostych. Korzystając z szablonów witraży bardzo często masz już gotowe pola do wypełniania wzorami, na przykład...
szablon kota
źródło: delphiglass.com - pobierz pdf

Jako przykład do dzisiejszego wpisu, wybrałam sowę. [pobierz]

szablon sowy

Na rysunku są pewne linie podziału, ale warto dodać też własne.

kolorowanki dla doroslych szablon sowy

I jeszcze nico czarnych szczegółów, byle nie za dużo. Zostaw sobie trochę miejsca na kolorowanie.

kolorowanki dla doroslych sowa Zentangle

Czas chwycić za kredki i kolorować. Nie musisz kupować artystycznych kredek, wystarczą te popularne, najczęściej używane przez dzieci do kolorowanek. Ja wzięłam kredki Bambino, które jako dyżurne leżą w szufladzie i czekają na wizytę wnuka.
Użyłam zwykłego papieru do drukarki. Może nie jest on idealny do kolorowanek, ale w końcu ma to być chwila relaksu, a nie tworzenie arcydzieła na wystawę.

kolorowanki dla doroslych sowa Zentangle

W prezentowanym tu przykładzie kolorowanki dla dorosłych (dla dzieci też) zamalowałam tylko sowę, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby dodać ramkę i pokolorować tło. Pamiętaj aby tło również podzielić na fragmenty, na przykład chmury wypełnione wzorami Zentangle.

A może pokolorujesz coś z rodziną? Z dzieckiem, wnukiem?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej. 
Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować?
Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia. Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej.


A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy. 

Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształtów, wypełnionych powt…

Eko drukowanie, czyli barwienie papieru

Od czasu do czasu lubię eksperymentować z tłem do Zentangle. Bywały już akwarele, kredki akwarelowe, często na papierze pojawiała się herbata. Przyszła pora na coś nowego, czyli eko drukowanie (ecoprint), gdzie podstawowym surowcem barwiącym są rośliny.
Eko drukowanie, czyli barwienie papieru i tkanin
Niedawno oglądałam na YT film pokazujący jak zabarwić tkaniny, wykorzystując liście, kwiaty. W zasadzie nie jest to tylko barwienie a drukowanie. Opisuję tu dwa eksperymenty z barwieniem kartoników do Zentangle, z użyciem różnych papierów, akwarelowego i z bloku technicznego.

Co jest potrzebne do eko drukowania?papierroślinysznurek lub klipsy biurowedwie płytki drewniane lub metalowe, nieco większe od formatu papieruwodagarnekkamień Zebrane, świeże rośliny, należy zamoczyć w miseczce z wodą. Mokre łatwiej rozkłada się na papierze. Na jedną płytkę (metalową lub drewnianą) kładziemy kartonik, na nim układamy liście. Nakrywamy kolejnym kartonikiem i ponownie układamy rośliny. Czynność powtarz…

Jak zrobić zakładkę do książki krok po kroku

Poza rysowaniem Zentangle, nałogowo czytam książki. Można powiedzieć, że zdecydowanie poprawiam statystyki czytelnicze w Polsce. A skoro książki i rysowanie, muszą być też zakładki.
Oryginalne zakładki do książek każdy może zrobić sam ... tylko najpierw niech zacznie te książki czytać.


Uwielbiam słowo pisane. Lubię książki w klasycznej, papierowej wersji, one na prawdę pięknie pachną! Prawda jest jednak taka, że czytam w większości ebooki. Dzieje się tak z dwóch... a może trzech powodów. Po pierwsze wielkość czcionki, którą mogę sobie dopasowywać do własnych potrzeb. Po drugie waga książek, 800 stron papieru na prawdę ciężko jest trzymać. Po trzecie i chyba najważniejsze - dostęp do książek.

Pozwól, że rozwinę ten "dostęp". Gdybym chciała kupować wszystkie książki, które czytam, nie wystarczyłoby mi kasy na nic innego. Korzystanie z biblioteki jest ok, tylko trzeba do niej regularnie chodzić. A ja leniwa jestem. Tak na poważnie, problem z chodzeniem jest nieco inny.
Najlepsz…

Notes w kropki, przydatny w Zentangle®

Notesy w kropki najczęściej są używane do prowadzenia dziennika bullet journal, czyli przeszłość, planowana przyszłość, organizacja czasu... i wiele innych. To jednak nie wszystko, bo ze względu na delikatne kropki są wręcz idealne do rysowania wzorów Zentangle®, o katalogowaniu ich nie wspominając.
Notes w kropki przydatny dla rysującychO tym, czym jest bullet journal, wspominałam już wcześniej. Przyznam się Wam, że  podejmowałam  już próby pisanina i tworzenia takiego dziennika, ale... wyszło na to, że mam w tym temacie słomiany zapał. Po iluś tam stronach pisania, wklejania, rysowania i kolorowania, kartki i tak lądowały w koszu, a reszta dziennika została wykorzystana do czegoś innego. Jedynym notesem, który na prawdę wytrwale wypełniam, jest notes z sową, przeznaczony na cytaty z przeczytanych książek. Uwielbiam do niego zaglądać, szczególnie w te gorsze dni, które każdy chyba miewa.Tyle o moim prowadzeniu notesów. W dzisiejszym wpisie chcę zachęcić Was do wykorzystania notesu w k…

13 inspirujących cytatów dla kreatywnych

Kiedy czuję się kiepsko, brakuje mi energii, jestem na nie, lubię zajrzeć do swojego notesu z cytatami. Często ładuje tak swoje akumulatorki, motywuję się do działania. Jak do tego dodać 15 minut z Zentangle®, samopoczucie ulega poprawie. 
13 inspirujących cytatów dla kreatywnych Dzisiaj mam dla Was 13 cytatów, które przynoszą więcej energii, motywują do działania i parcia do przodu. Nie wszystkie cytaty mówią o kreatywności (twórczej), ale na pewno są impulsami, które ją pobudzają. Nie wiem jak to wygląda u Was, ale u mnie kreatywne pomysły związane są ze stanem umysłu. Czasem wystarczy jedno zdanie, aby zmienić nastawienie, a co za tym idzie chęć do zrobienia czegokolwiek. Ruszenia z miejsca, tworzenia.


Jeśli lubisz cytaty, proszę weź sobie ile tylko chcesz, zapisz na komputerze, wydrukuj, zapisz w kalendarzu, ustaw jako tapetę w telefonie, napisz markerem na lodówce. A może wyślesz przyjacielowi w potrzebie?


"Cokolwiek możesz zrobić, o czymkolwiek możesz marzyć, po prostu zaczni…