Przejdź do głównej zawartości

Proste rysunki Zentangle

Zentangle to często różne esy floresy, siatki, przeploty i zawijasy, a w rzeczywistości proste rysunki wykonane cienkopisem. Ktoś, kto je ogląda po raz pierwszy, pomyśli sobie - ja miałbym umieć to rysować? 

Proste rysowanie wzorów Zentangle 

Dzisiaj, niejako uzupełnieniem wcześniejszego wpisu, chcę wspomnieć nie tylko o monotanglach, ale i o duotanglach. Jeden wzór czy dwa, niby niewielka różnica, a jednak w efekcie końcowym dość widoczna. Czy to trudniejsze do narysowania? Na pewno nie, ale jest to też dobry sposób na rozpoczęcie rysowania Zentangle.

Jak rysować Zentangle

Rysunki Zentangle - monotangle i duotangle

Rysowanie płytek Zentangle z jednym wzorem praktykowane jest zarówno przez początkujących, jak i zaawansowanych tanglerów. Dla pierwszych jest pewnym ułatwieniem, choć nie zawsze, dla drugich wyzwaniem. A zatem czy jest to faktycznie ułatwienie i od czego zacząć? Jeden czy dwa wzory?

Początkującym tanglerom zdecydowanie polecam monotangle. Niech to będzie proste ćwiczenie, bądź też chwila uważności z cienkopisem w dłoni. Odpoczynek po meczącym dniu, chwila relaksu, wyciszenie, a być może początek pięknej pasji.

Rysowanie jednego wzoru Zentangle

Do tego ćwiczenia wystarczy kawałek papieru i cienkopis. Wybierasz jeden prosty wzór i zapełniasz nim kartonik, bądź zaznaczony fragment na kartce. I to wszystko, 15 minut rysowania.

Muszę przyznać, że rysowanie na małym kartoniku, kompozycji z jednego wzoru, jest dobrym pomysłem. Każdy wzór można modyfikować, kolorować, dowolnie zmieniać. To głównie w tej wersji rysowania pojawiają się nowe pomysły, które wykorzystuję przy tworzeniu kolejnych płytek.

Jak rysować duotangle?

Duotangle to proste rysunki Zentangle z wykorzystaniem dwóch wzorów. Tu ponownie pojawia się dylemat, które wzory wybrać. Polecam linki we wpisie "Co to jest Zentanagle?". Generalnie w internecie znajdziesz tysiące (bez przesady) inspiracji, a pomoże Ci  w tym, jak zwykłe, wujek Googl. Tak na szybko polecam stronę tanglepatterns.com, gdzie znajdziesz katalog wzorów pogrupowanych alfabetycznie. Jeśli dalej będziesz mieć dylemat, może wybierz coś z listy na literę alfabetu będąca pierwszą literą Twojego imienia? Ja już przejrzałam wzory na literę "d" i nawet znalazłam wzór "Dana".

Drugim ćwiczeniem, jakie ci dzisiaj proponuje, jest zapełnianie płytki do rysowania Zentangle, lub zwykłej kartki papieru, kompozycją składającą się z dwóch wzorów. Przykłady znajdziesz w dalszej części wpisu.

Co wybrać na początek, monotangle czy duotangle?

Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć. Być może wolisz rysować więcej niż dwa wzory na jednym tanglu. Z doświadczenia wiem, że początkujący tanglerzy lubią korzystać z kilku wzorów. Być może ich prace wydają się im ciekawsze? Trudno mi to ocenić, ale jestem przekonana i podpieram to własnym doświadczeniem, że mniejsza ilość wzorów to większa kreatywność.

Zapraszam do obejrzenia przykładów monotangli i duotangli, wybierzesz to, co będzie Ci bardziej odpowiadać. Weź cienkopisy, a nawet zwykły ołówek i rysuj.

Zentangle - proste rysunki w przykładach

Jeden, prosty wzór narysowany w notesie, wraz z instrukcją. Żadnego kombinowania, komponowania, po prostu łatwe ćwiczenie. Zauważ ile może być wersji tego wzoru, a to tylko przykłady. Wzór nosi nazwę Flukes i lubię go stosować w klasycznych rysunkach Zentangle. Zazwyczaj na blogu nie podaję nazw wzorów, żeby nie utrudniać, ale być może, od czasu do czasu, będę to robić. Tak na prawdę nie wiem, czy podawanie nazw byłoby ułatwieniem, czy utrudnieniem?

Jak nauczyć się rysować wzory zentangle

Druga wersja, z tym samym wzorem, ale na kilku warstwach. Cieniowanie ołówkiem podkreśla widoczność warstw.

przykład Zentangle z wykorzystaniem wzoru Flukes

Kolejny przykład z wykorzystaniem wzoru Curtain. W tym przypadku rysunek jest jakby schowany pod płytkę i widoczny tylko we fragmentach. Cieniowanie ołówkiem i wiszerem spowodowało, że sam kartonik nabrał wypukłości.

przykład Zentangle z wykorzystaniem wzoru Curtain

Monotangle z wyróżnionym elementem wzoru opisywałam już wcześniej, teraz tylko kolejne przykłady.

Bardzo prosty i efektowny wzór Twile (Stoics) z wyróżnionym jednym elementem, który został powiększony, pochylony i nieco "nadmuchany". Cieniowanie ołówkiem sprawia wrażenie większej plastyczności plecionki.

Bardzo prosty i efektowny wzór Twile (Stoics) Zentangle

Wzór o nazwie Puzzle, jak widać do puzzli podobny. Trzy elementy zostały powiększone i wyróżnione.

Zentangle puzzle

Czas na przykłady duotangle

Na pierwszym planie dwa elementy kwiatowe, na drugim wzór Ginili, który stanowi tło.

przykład Zentangle

W tym przykładzie tło stanowi bardzo przyjemny wzór , przypominający tkaninę - Keeko. Na pierwszym planie, wyraźnie wybijający się Borbz.


I wreszcie ostatni przykład gdzie jako drugi plan pojawiła się wariacja wzoru Huggins, który bardzo często zobaczyć można na moich rysunkach. 

Zentangle - wariacja wzoru Huggins

Moja rady dla początkujących tanglerów:
  • Skup się na pojedynczym wzorze, baw się nim i ucz się go w sposób indywidualny, zapewni ci to prostotę pracy.
  • Bądź odważny w podejmowaniu pierwszych kroków w Zentangle.
  • Narysuj coś każdego dnia.
  • Zawsze noś ze sobą cienkopis i mały notes. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz miał okazję się "zaplątać".
  • Koncentruj się na procesie, a nie na wyniku. Oddychaj, relaksuj się i baw się dobrze!
"Zawsze wydaje się, że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie to zrobione."
- Nelson Mandela

Na potrzeby tego wpisu przegotowałam specjalne przykłady, ale prawdę mówiąc, gdybym przejrzała moich 494 gram Zentangle, a teraz już nawet więcej, znalazłabym ich sporo. Rysowanie tangli z wykorzystaniem jednego, czy dwóch wzorów jest na prawdę dobrym wyborem, nie tylko dla początkujących. Polecam, zachęcam... znajdź swoją pasję, warto!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej. 
Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować?
Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia. Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej.


A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy. 

Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształtów, wypełnionych powt…

Eko drukowanie, czyli barwienie papieru

Od czasu do czasu lubię eksperymentować z tłem do Zentangle. Bywały już akwarele, kredki akwarelowe, często na papierze pojawiała się herbata. Przyszła pora na coś nowego, czyli eko drukowanie (ecoprint), gdzie podstawowym surowcem barwiącym są rośliny.
Eko drukowanie, czyli barwienie papieru i tkanin
Niedawno oglądałam na YT film pokazujący jak zabarwić tkaniny, wykorzystując liście, kwiaty. W zasadzie nie jest to tylko barwienie a drukowanie. Opisuję tu dwa eksperymenty z barwieniem kartoników do Zentangle, z użyciem różnych papierów, akwarelowego i z bloku technicznego.

Co jest potrzebne do eko drukowania?papierroślinysznurek lub klipsy biurowedwie płytki drewniane lub metalowe, nieco większe od formatu papieruwodagarnekkamień Zebrane, świeże rośliny, należy zamoczyć w miseczce z wodą. Mokre łatwiej rozkłada się na papierze. Na jedną płytkę (metalową lub drewnianą) kładziemy kartonik, na nim układamy liście. Nakrywamy kolejnym kartonikiem i ponownie układamy rośliny. Czynność powtarz…

Inktober - rysunkowe wyzwanie

W 2009 roku Jake Parker zapoczątkował rysunkowe wyzwanie na jesienne dni. Akcja trwa co roku, przez cały październik, a podstawową zasadą jest rysowanie tuszem.  Stąd też nazwa Inktober.
Inktober - rysunkowe wyzwanie Przyznaję, że o wyzwaniu dowiedziałam się dopiero dzisiaj, dzięki mniej lubianemu Facebookowi. A jednak na coś się przydaje. Celem wyzwania jest wzajemna motywacja do rysowania. Bo rysować warto!  Uczestnicy wyzwania pochodzą z całego świata.


Krótko o zasadach InktoberZabawa nie ma absolutnie nic wspólnego z posiadaniem talentu rysunkowego. Rysunki wykonywane są głównie tuszem (długopis, pisak, cienkopis). Co roku ustalane są tematy rysunków, na ten rok wygląda to następująco (niestety po angielsku):


Jeśli chcesz wziąć udział w zabawie musisz codziennie (albo i nie) publikować swój rysunek w mediach społecznościowych, oznaczając  go odpowiednimi hashtagami: #inktober #inktober2018.
Nie musisz rysować każdego dnia, ale skoro wyzwanie? Trzymanie się wyznaczonych tematów jest …

Notes w kropki, przydatny w Zentangle®

Notesy w kropki najczęściej są używane do prowadzenia dziennika bullet journal, czyli przeszłość, planowana przyszłość, organizacja czasu... i wiele innych. To jednak nie wszystko, bo ze względu na delikatne kropki są wręcz idealne do rysowania wzorów Zentangle®, o katalogowaniu ich nie wspominając.
Notes w kropki przydatny dla rysującychO tym, czym jest bullet journal, wspominałam już wcześniej. Przyznam się Wam, że  podejmowałam  już próby pisanina i tworzenia takiego dziennika, ale... wyszło na to, że mam w tym temacie słomiany zapał. Po iluś tam stronach pisania, wklejania, rysowania i kolorowania, kartki i tak lądowały w koszu, a reszta dziennika została wykorzystana do czegoś innego. Jedynym notesem, który na prawdę wytrwale wypełniam, jest notes z sową, przeznaczony na cytaty z przeczytanych książek. Uwielbiam do niego zaglądać, szczególnie w te gorsze dni, które każdy chyba miewa.Tyle o moim prowadzeniu notesów. W dzisiejszym wpisie chcę zachęcić Was do wykorzystania notesu w k…

13 inspirujących cytatów dla kreatywnych

Kiedy czuję się kiepsko, brakuje mi energii, jestem na nie, lubię zajrzeć do swojego notesu z cytatami. Często ładuje tak swoje akumulatorki, motywuję się do działania. Jak do tego dodać 15 minut z Zentangle®, samopoczucie ulega poprawie. 
13 inspirujących cytatów dla kreatywnych Dzisiaj mam dla Was 13 cytatów, które przynoszą więcej energii, motywują do działania i parcia do przodu. Nie wszystkie cytaty mówią o kreatywności (twórczej), ale na pewno są impulsami, które ją pobudzają. Nie wiem jak to wygląda u Was, ale u mnie kreatywne pomysły związane są ze stanem umysłu. Czasem wystarczy jedno zdanie, aby zmienić nastawienie, a co za tym idzie chęć do zrobienia czegokolwiek. Ruszenia z miejsca, tworzenia.


Jeśli lubisz cytaty, proszę weź sobie ile tylko chcesz, zapisz na komputerze, wydrukuj, zapisz w kalendarzu, ustaw jako tapetę w telefonie, napisz markerem na lodówce. A może wyślesz przyjacielowi w potrzebie?


"Cokolwiek możesz zrobić, o czymkolwiek możesz marzyć, po prostu zaczni…