Przejdź do głównej zawartości

Proste rysunki Zentangle

Zentangle to często różne esy floresy, siatki, przeploty i zawijasy, a w rzeczywistości proste rysunki wykonane cienkopisem. Ktoś, kto je ogląda po raz pierwszy, pomyśli sobie - ja miałbym umieć to rysować? 

Proste rysowanie wzorów Zentangle 

Dzisiaj, niejako uzupełnieniem wcześniejszego wpisu, chcę wspomnieć nie tylko o monotanglach, ale i o duotanglach. Jeden wzór czy dwa, niby niewielka różnica, a jednak w efekcie końcowym dość widoczna. Czy to trudniejsze do narysowania? Na pewno nie, ale jest to też dobry sposób na rozpoczęcie rysowania Zentangle.

Jak rysować Zentangle

Rysunki Zentangle - monotangle i duotangle

Rysowanie płytek Zentangle z jednym wzorem praktykowane jest zarówno przez początkujących, jak i zaawansowanych tanglerów. Dla pierwszych jest pewnym ułatwieniem, choć nie zawsze, dla drugich wyzwaniem. A zatem czy jest to faktycznie ułatwienie i od czego zacząć? Jeden czy dwa wzory?

Początkującym tanglerom zdecydowanie polecam monotangle. Niech to będzie proste ćwiczenie, bądź też chwila uważności z cienkopisem w dłoni. Odpoczynek po meczącym dniu, chwila relaksu, wyciszenie, a być może początek pięknej pasji.

Rysowanie jednego wzoru Zentangle

Do tego ćwiczenia wystarczy kawałek papieru i cienkopis. Wybierasz jeden prosty wzór i zapełniasz nim kartonik, bądź zaznaczony fragment na kartce. I to wszystko, 15 minut rysowania.

Muszę przyznać, że rysowanie na małym kartoniku, kompozycji z jednego wzoru, jest dobrym pomysłem. Każdy wzór można modyfikować, kolorować, dowolnie zmieniać. To głównie w tej wersji rysowania pojawiają się nowe pomysły, które wykorzystuję przy tworzeniu kolejnych płytek.

Jak rysować duotangle?

Duotangle to proste rysunki Zentangle z wykorzystaniem dwóch wzorów. Tu ponownie pojawia się dylemat, które wzory wybrać. Polecam linki we wpisie "Co to jest Zentanagle?". Generalnie w internecie znajdziesz tysiące (bez przesady) inspiracji, a pomoże Ci  w tym, jak zwykłe, wujek Googl. Tak na szybko polecam stronę tanglepatterns.com, gdzie znajdziesz katalog wzorów pogrupowanych alfabetycznie. Jeśli dalej będziesz mieć dylemat, może wybierz coś z listy na literę alfabetu będąca pierwszą literą Twojego imienia? Ja już przejrzałam wzory na literę "d" i nawet znalazłam wzór "Dana".

Drugim ćwiczeniem, jakie ci dzisiaj proponuje, jest zapełnianie płytki do rysowania Zentangle, lub zwykłej kartki papieru, kompozycją składającą się z dwóch wzorów. Przykłady znajdziesz w dalszej części wpisu.

Co wybrać na początek, monotangle czy duotangle?

Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć. Być może wolisz rysować więcej niż dwa wzory na jednym tanglu. Z doświadczenia wiem, że początkujący tanglerzy lubią korzystać z kilku wzorów. Być może ich prace wydają się im ciekawsze? Trudno mi to ocenić, ale jestem przekonana i podpieram to własnym doświadczeniem, że mniejsza ilość wzorów to większa kreatywność.

Zapraszam do obejrzenia przykładów monotangli i duotangli, wybierzesz to, co będzie Ci bardziej odpowiadać. Weź cienkopisy, a nawet zwykły ołówek i rysuj.

Zentangle - proste rysunki w przykładach

Jeden, prosty wzór narysowany w notesie, wraz z instrukcją. Żadnego kombinowania, komponowania, po prostu łatwe ćwiczenie. Zauważ ile może być wersji tego wzoru, a to tylko przykłady. Wzór nosi nazwę Flukes i lubię go stosować w klasycznych rysunkach Zentangle. Zazwyczaj na blogu nie podaję nazw wzorów, żeby nie utrudniać, ale być może, od czasu do czasu, będę to robić. Tak na prawdę nie wiem, czy podawanie nazw byłoby ułatwieniem, czy utrudnieniem?

Jak nauczyć się rysować wzory zentangle

Druga wersja, z tym samym wzorem, ale na kilku warstwach. Cieniowanie ołówkiem podkreśla widoczność warstw.

przykład Zentangle z wykorzystaniem wzoru Flukes

Kolejny przykład z wykorzystaniem wzoru Curtain. W tym przypadku rysunek jest jakby schowany pod płytkę i widoczny tylko we fragmentach. Cieniowanie ołówkiem i wiszerem spowodowało, że sam kartonik nabrał wypukłości.

przykład Zentangle z wykorzystaniem wzoru Curtain

Monotangle z wyróżnionym elementem wzoru opisywałam już wcześniej, teraz tylko kolejne przykłady.

Bardzo prosty i efektowny wzór Twile (Stoics) z wyróżnionym jednym elementem, który został powiększony, pochylony i nieco "nadmuchany". Cieniowanie ołówkiem sprawia wrażenie większej plastyczności plecionki.

Bardzo prosty i efektowny wzór Twile (Stoics) Zentangle

Wzór o nazwie Puzzle, jak widać do puzzli podobny. Trzy elementy zostały powiększone i wyróżnione.

Zentangle puzzle

Czas na przykłady duotangle

Na pierwszym planie dwa elementy kwiatowe, na drugim wzór Ginili, który stanowi tło.

przykład Zentangle

W tym przykładzie tło stanowi bardzo przyjemny wzór , przypominający tkaninę - Keeko. Na pierwszym planie, wyraźnie wybijający się Borbz.


I wreszcie ostatni przykład gdzie jako drugi plan pojawiła się wariacja wzoru Huggins, który bardzo często zobaczyć można na moich rysunkach. 

Zentangle - wariacja wzoru Huggins

Moja rady dla początkujących tanglerów:
  • Skup się na pojedynczym wzorze, baw się nim i ucz się go w sposób indywidualny, zapewni ci to prostotę pracy.
  • Bądź odważny w podejmowaniu pierwszych kroków w Zentangle.
  • Narysuj coś każdego dnia.
  • Zawsze noś ze sobą cienkopis i mały notes. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz miał okazję się "zaplątać".
  • Koncentruj się na procesie, a nie na wyniku. Oddychaj, relaksuj się i baw się dobrze!
"Zawsze wydaje się, że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie to zrobione."
- Nelson Mandela

Na potrzeby tego wpisu przegotowałam specjalne przykłady, ale prawdę mówiąc, gdybym przejrzała moich 494 gram Zentangle, a teraz już nawet więcej, znalazłabym ich sporo. Rysowanie tangli z wykorzystaniem jednego, czy dwóch wzorów jest na prawdę dobrym wyborem, nie tylko dla początkujących. Polecam, zachęcam... znajdź swoją pasję, warto!

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ