Przejdź do głównej zawartości

Polskie wyzwanie Zentangle

W Polsce fanów Zentangle jest stosunkowo mało, ale mam nadzieję, że nasze grono z czasem będzie się powiększać. Między innymi dlatego postanowiłam namówić Was na kolejne wyzwanie rysunkowe.

W maju organizowałam wyzwanie 30 dni Zentangle, gdzie na okrągłej planszy rysowaliśmy 30 różnych, prostych wzorów. Wyzwanie było na tyle proste, że w zasadzie każdy mógł się go podjąć. Nawet osoby nie mające większego pojęcia na temat techniki Zentangle. Nawiasem mówiąc wyzwanie jest aktualne i w każdej chwili możecie się go podjąć od nowa. Zachęcam szczególnie te osoby, które  dopiero zaczynają swoją przygodę z rysowaniem tangli.

Polskie wyzwanie Zentangle

Dlaczego warto brać udział w wyzwaniach rysunkowych?

To świetna okazja żeby ćwiczyć rysowanie, malowanie, pisanie a nawet sprawność dominującej ręki. Poza tym to dobry czas na chwilę spokoju i relaksu, tak bardzo potrzebną nam w dzisiejszych czasach. Wygospodarowanie, raz w tygodniu lub codziennie (zależy od zasad wyzwania), 30 minut na rysunek to dobry sposób żeby choć na chwilkę zapomnieć o codziennych sprawach. To czas dla Ciebie!

Każde wyzwanie rozwija naszą kreatywność, uczy systematyczności, a przy okazji umożliwia poznanie innych osób. Ja poznałam. Zdaję sobie sprawę z tego, że w przypadku Zentangle polska społeczność jest maleńka, ale mam też nadzieję, że z czasem to się zmieni. 

Generalnie rysunkowe wyzwania nie są tylko dla tych bardziej zdolnych, każdy może rysować, nawet kompletny antytalent. Stwierdzenie "nie rysuję, bo nie potrafię" jest tylko wymówką do faktycznego "nie chce mi się". Jak widać po innych rysunkowych wyzwaniach, na przykład tak  popularnym Inktober, atmosfera panująca w społecznościach jest bardzo życzliwa i pozwolę sobie stwierdzić, że nawet "antytalent" może liczyć na pokrzepiający komentarz i wsparcie. To na prawdę bardzo dużo znaczy dla początkujących "artystów". Zresztą w wyzwaniach wcale nie chodzi o tworzenie arcydzieł, tylko o zabawę. Wyzwania to dobry pomysł na postawienie pierwszego kroku.

Polskie wyzwanie Zentangle

Polska tematyka to spore ograniczenie zarówno co do liczby zainteresowanych, jaki i zasięgu. Spróbować jednak warto, chociaż dla samej siebie. A kto wie, może przyłączą się osoby mieszkające poza naszymi granicami?

wyzwanie rysunkowe zentangle

Zasady wyzwania
 • W wyzwaniu rysujemy w oparciu o technikę Zentangle, w szerokim tego słowa znaczeniu. Zalecany jest kwadratowy kartonik o boku około 9 cm, nic jednak nie stoi na przeszkodzie używania notesu, zwykłej kartki itp. Narzędzia dowolne, ale wszelkie linijki, kątomierze i cyrkle darujcie sobie.
 • Wyzwanie dotyczy polskich miast. Zastanówcie się z czym kojarzy Wam się dane miasto i... narysujcie to. Oczywiście nie chodzi tu o to, aby (przykładowo) w przypadku Warszawy rysować cały Pałac Kultury i pokrywać go wzorkami Zentangle! Tu przychodzi czas na naszą kreatywność. To może być drobny element, szczegół, fragment, kształt... nic nie sugeruję. 
 • Wyzwanie trwać będzie przez 10 tygodni. W każdym z nich będzie jedno miasto... do "narysowania". Poniżej jeszcze raz lista subiektywnie wybranych miast z datami:
1 tydzień (6 - 12 styczeń) - Chełmno
2 tydzień (13 - 19 styczeń) - Czechowice-Dziedzice
3 tydzień (20 - 26 styczeń) - Kalisz
4 tydzień (27 styczeń - 2 luty) - Kraków
5 tydzień (3 - 9 luty) - Opole
6 tydzień (10 - 16 luty) - Toruń
7 tydzień (17 - 23 luty) - Warszawa
8 tydzień (24 luty - 1 marzec) - Wrocław
9 tydzień (2 - 8 marzec) - Zielona Góra
10 tydzień (9 - 15 marzec) - Żywiec
 • W każdy poniedziałek postaram się przypominać kolejne miasto i będę robić to tylko na Instagramie, idealnym miejscu do takich akcji. Powyższa lista jest głównie dla ogólnego rozeznania i osób, które z Instagrama nie korzystają. 
 • Rysujecie dla siebie, czytaj do szuflady, albo dzielicie się w mediach społecznościowych. Sugeruję to drugie. I tu przydany będzie konkretny hashtag. Długo nad tym myślałam, oj dłuuugo. W końcu, aby dać szansę ewentualnym chętnym zza granicy, wybrałam  #zentanglechallengepl
Koniecznie dajcie znać w komentarzach, czy bierzecie udział w wyzwaniu! Zachęcam do podzielenia się tym wpisem ze znajomymi i zachęceniu do udziału w kreatywnej zabawie! 
----------
Metoda Zentangle® to łatwy do opanowania, relaksujący i zabawny sposób tworzenia pięknych obrazów poprzez rysowanie uporządkowanych wzorów. Stworzyli ją Rick Roberts i Maria Thomas. "Zentangle" jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Zentangle, Inc. Dowiedz się więcej na  zentangle.com

Komentarze

 1. Mam podobne podejście do wyzwań rysunkowych, traktuję je - nie jak konkurs na najpiękniejsze dzieło - ale jako okazję do mobilizacji twórczej :). Jest podany temat, czyli drogowskaz :), określony czas do realizacji, żeby nie odkładać w nieskończoność, jest w dodatku grupa wsparcia - to wszystko pomaga w motywacji i w zorganizowaniu sobie czasu i miejsca do działania.
  Wyzwanie, które dzisiaj zaproponowałaś, wydaje mi się trudne z uwagi na tematy. Przyznam szczerze i z pewnym zażenowaniem, że niektóre miasta z niczym mi się nie kojarzą :( . Ale na niektóre pomysł zaświtał mi od razu :). No ale może to jest właśnie okazja do zapoznania się z historią, kulturą i innymi ciekawostkami związanymi z polskimi miastami. Nie obiecuję, ale może coś wymyślę i dołączę. W każdym razie będę zaglądać na Instagram i kibicować!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie w przypadku niektórych miast chodziło mi o to, aby zainteresować się. Jest malutkie utrudnienie, ale i potrzeba kreatywności. Zachęcam!

   Usuń
 2. Z pewną nieśmiałością , bo dopiero raczkuję w tym temacie - dołączam do zabawy ;-) Niestety konta na insta nie mam , więc będę tak jak Gosia -swoje prace pokazywać na swoim blogu.
  Pozdrawiam serdecznie !

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam:) Trafiłam tutaj z bloga na inny blog itd..dopiero dziś.Czy można wziąć udział z tak dużym opuźnieniem? Mam konto na Insta:" szaro_bure " ,ale szczerze powiedziawszy rzadko uzupełniam zdjęcia.Jakoś wolę blog. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, zawsze można dołączyć i raz dwa nadrobić zaległości. :) Zapraszam do wspólnej zabawy!

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ