Ganglion - leczenie olejkami eterycznymi

Wychodzę z założenia, że skoro trudno jest pokonać duży problem, warto przynajmniej zwalczyć mniejszy. W moim przypadku, mówiąc o mniejszym, mam na myśli ganglion nadgarstka, który zdecydowanie utrudniał mi rysowanie. I w tym momencie mały problem stał się większy.

Co to jest ganglion?

Posłużę się definicją, znalezioną w internecie: "Ganglion jest guzkiem, który występuje najczęściej na nadgarstku, ale również w innych okolicach ciała. Wewnątrz gangliona znajduje się galaretowaty płyn w obrębie ścięgien oraz torebek stawowych, ale może uaktywnić się również w okolicy stóp. Dolegliwość ta na szczęście nie rozwija się w nowotwór (nawet po dłuższym czasie trwania), jednak należy zawsze konsultować się z lekarzem, ponieważ zlekceważenie tego schorzenia często prowadzi do powikłań w postaci: niedowładu mięśni oraz ograniczonej ruchliwości stawów.

Ganglion to przypadłość dotykająca częściej kobiety niż mężczyzn, zwłaszcza pomiędzy dwudziestym a czterdziestym rokiem życia. Powstaje on, gdy produkcja płynu w stawach otaczających nadgarstek jest nadmierna, w konsekwencji tworzy się uwypuklenie w postaci torbieli. Rozmiar guza nigdy nie przebija skóry." źródło: medonet.pl

Ganglion - leczenie olejkami eterycznymi

U mnie ganglion pojawił się jakiś czas temu, zrobiłam USG i okazało się, że to co wystaje to jedynie wierzchołek góry lodowej. Dokuczał mi, bardzo utrudniał rysowanie i zapadła decyzja - chirurgiczne usunięcie. Dostałam skierowanie, poszłam do szpitala, termin... za pięć lat.

Kiedy dowiedziałam się, że w pewnej poradni robią takie zabiegi ambulatoryjnie i nie ma długich terminów, zaraz tam poleciałam. Owszem robią ambulatoryjnie, ale nie takie gangliony. Czyli czekać pięć lat lub zdecydować się na zabieg prywatnie.

Nadgarstek bolał coraz bardziej, konieczne były środki przeciwbólowe, z rysowaniem problem... Zaraz, przecież są olejki eteryczne! Dokształciłam się w temacie, a poza tym jakąś tam wiedzę już miałam i powstała mikstura.

Olejki eteryczne kontra ganglion

Zaczęłam wcierać przygotowaną mieszankę trzy razy dziennie i nadgarstek zdecydowanie mniej bolał. To już był sukces, bo wystająca kulka mi nie przeszkadza, ale już sam ból owszem. Później postanowiłam robić mini kompresy. Brałam kawałek plastra z opatrunkiem, skrapiałam mieszanką i bardzo ciasno przyklejałam, tak aby uciskał ganglion. Te mini kompresy zakładałam na około godzinę, dwa razy dziennie.

Ku mojej radości ganglion wyraźnie zmniejszał się i w chwili obecnej trudno go nawet zauważyć. Jak to wygląda w środku nie mam pojęcia. Najważniejszy jest jednak brak bólu. Zdecydowanie polecam tę metodę. Jeśli chcesz nasilić działanie olejków możesz na mini kompres położyć coś ciepłego, będzie ciepły kompres, a to też sprzyja zmniejszaniu ganglionu.

Jeśli decydujesz się tylko na wcieranie (wygodniejsze i też skuteczne) staraj się robić to trzy razy dziennie. Pominięcie, związane z brakiem czasu, czy też zwykłym zapominalstwem, nie jest powodem do zmartwienia. Będzie następne smarowanie.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek olejku eterycznego zrób test uczuleniowy.

Przepis na mieszankę olejków eterycznych

- 14 kropli olejku z kadzidłowca (Boswellia carterii)
- 10 kropli olejku oregano (Origanum vulgare)
- 8 kropli olejku cyprysowego (Cupressus sempervirens)
- 8 kropli olejku lemongrasowego (Cymbopogon citrates)

Dodaj olejki eteryczne do butelki o pojemności 5 ml i uzupełnij olejem nośnikowym. W roli oleju bazowego sprawdzi się w zasadzie większość, czyli może to być oliwa z oliwek, olej z pestek winogron, olej ze słodkich migdałów czy też bardzo przyjemny w stosowaniu - frakcjonowany olej kokosowy.

Ganglion - leczenie olejkami eterycznymi

Bardzo dobrym pomysłem jest przechowywanie mieszanki w małej buteleczce typu roll-on. Można ją mieć w torebce i nawet kilka razy dziennie masować (wcierać) kulką wystającego guzka.

Uwagi!
 • Przed zastosowaniem olejków warto sprawdzić czy nas nie uczulają. Wystarczy posmarować kroplą olejku wewnętrzna stronę przedramienia i obserwować. 
 • Wszystkie olejki cytrusowe nie powinny być stosowane na skórę wystawianą na promienie słoneczne. Są fotouczulające. 
 • Dezodoranty i wszelkie mieszanki olejków eterycznych przechowuj w w butelkach z ciemnego szkła.
Warto przeczytać:

Home Remedies for Ganglion Cysts
Best essential oils for ganglion cysts

Informacja

Wszystkie informacje dotyczące olejków eterycznych, znajdujące się na blogu, mają wartość informacyjną, popartą podanymi źródłami i moją wiedzą.
Decydując się na wprowadzenie w życie którejkolwiek porady, robisz to na swoją odpowiedzialność. Nie jestem lekarzem, zielarzem, naturoterapeutką... dlatego wykorzystując informacje znalezione na denimix.pl, konsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. 
Albo i nie, wybór należy do Ciebie.


Komentarze

 1. Niesamowite, jaką moc i jak różnorodne zastosowania mają te olejki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Olejki są świetne, ale jestem strasznie niecierpliwa, a w tym wypadku zadziałała inna metoda. Zajrzałam w podane linki i pod "Home Remedies for Ganglion Cysts", były komentarze, że niektórzy radzili sobie z cystą, uderzając ją czymś twardym. Nazywa się to metoda/ terapia biblijna, czyli uderzamy w cystę ową księgą (nie musi być biblia ;-D). Ja podchodziłam do tego pomysłu kilka dni i w końcu zdecydowałam się "pacnąć" w moją cystę na nadgarstku (od wewnętrznej strony). Użyłam drewnianej szczotki z rączką do suchego masażu. Zabolało trochę i .... zadziałało!. Cysta musiała pęknąć, bo zrobiła się miękka w tym miejscu. Wymasowałam tam olejkami podanymi przez Panią Danutę i na razie bardzo się cieszę, że znikła. Będę jeszcze masowała tam przez jakiś czas, tym bardziej, że mieszanka jest bardzo aromatyczna :-). Dziękuję Pani Danuto, za informację i linki, pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam o tej metodzie :) ale.... stchórzyłam. Cieszę się, że mieszanka przypadła do gustu, zresztą większość ma przyjemny aromat. Dziękuję i pozdrawiam. :)

   Usuń
 3. Po jakim czasie widziała Pani efekty stosowania olejków?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ból zmniejszył się stosunkowo szybko, a ganglion zmniejszał się po jakiś dwóch tygodniach.

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ To dla mnie wiele znaczy.
Zapraszam Cię na mój drugi blog Silver60plus też o sztuce.

Sztuce przetrwania...

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania