Katalog wzorów Zentangle

Kiedy rysowanie w stylu Zentangle staje się prawdziwą pasją, w domu pojawia się masa małych kartoników, często z przykładami różnych wzorów. Kolejna szuflada wypełnia się po brzegi i czasem trudno jest coś w niej znaleźć bez GPS-a. Czas na kolejne porządki!

O tym jak katalogować wzory, tak aby zawsze były pod ręką, pisałam już wcześniej.
Pokazywałam przykłady, udostępniałam karty do katalogowania wzorów. Oczywiście przykłady wzorów można mieć zapisane w komputerze, bądź korzystać z aplikacji Pinterest czy innej strony z wzorami. Wybór należy do Was. Ja jednak polecam oddawanie się tej twórczej i relaksującej metodzie, bez włączonego komputera. To rozprasza. Dopuszczam a nawet polecam dobrą muzykę.

Katalog wzorów Zentangle

Podręczny album z wzorami Zentangle

Kiedy kilka lat temu zaczęłam przygodę z Zentangle, zapisywałam sobie instrukcje rysowania poszczególnych wzorów na wydzielonej tablicy Pinteresta. Po pewnym czasie doszłam do wniosku, że samodzielne rysowanie przykładów wzorów jest fajnym ćwiczeniem i warto robić to w wolnych chwilach. Pojawił się mały notes, myślałam też o specjalnym segregatorze, do którego przygotowałam odpowiednie karty. To ostatnie rozwiązanie nie sprawdziło się w moim przypadku, ze względu na rozmiar segregatora. Format A4, po rozłożeniu na niewielkim biurku, zasłaniał mi w zasadzie wszystko i musiałbym chyba rysować na kolanie.

Doszłam do wniosku, że segregator formatu A5 będzie lepszy. Nie miałam takiego w domu i pomyślałam - trzeba kupić. Czy koniecznie? Nie, skoro jest większy, nic nie stoi  na przeszkodzie aby go zmniejszyć. Do kupienia pozostaną jedynie koszulki. I tak powstał mój najnowszy katalog wzorów, w którym pojawią się przykłady, inspiracje, próbki itp.

Ponieważ segregator nie był nowy, pomyślałam o okładce. Wykorzystałam resztki tapety i narysowałam wzór do przyklejenia na wierzchu. Całość, dla zabezpieczenia, pociągnęłam lakierem do decoupage. Jak to dobrze mieć pod ręką różne szpargały i przydaśki!

Tak prezentuje się mój segregator.

album z wzorami Zentangle

katalog wzorów Zentangle

katalog wzorów Zentangle

Trochę przeszkadzał mi niebieski kolor we wnętrzu i pierwotnie myślałam, żeby z tym też coś zrobić, ale odpuściłam. Przecież to tylko zbiór wzorów, nie praca na wystawę.

Karty do rysowania wzorów Zentangle

Okładka jest, koszulki są, a na czym rysować? Tak, na papierze. :) Jednak czasem przydatne i pomocne są linie, siatki, czy chociażby kropki. Przygotowałam sobie trzy warianty kartek (poza czystymi) - z kwadratowymi polami i delikatną siatką, z pustymi kwadratami oraz w kropki.

Karty do rysowania wzorów Zentangle

Jeśli macie ochotę, możecie pobrać sobie te karty.
Wzory są rozmieszczone na kartkach formatu A4, po wydrukowaniu wystarczy przeciąć je na pół. Nie pozostaje nic innego jak zabrać się za rysowanie.

P.S.
Tak "pomaga" mi w przygotowywaniu zdjęć moja kotka. :)Komentarze

 1. Z taką pomocnicą praca jest na pewno przyjemniejsza :))).
  Świetny pomysł na skatalogowanie wzorów. Bardzo profesjonalnie wygląda taka "pomoc naukowa", a w dodatku w pięknej oprawie, więc miło będzie z niej korzystać. Dobrze jest zwracać uwagę na to, żeby nasz warsztat pracy był nie tylko praktyczny, ale i ładny :).

  OdpowiedzUsuń
 2. Super pomysł na użycie tapety ,ja mam segregator A5 taki brzydki ,w kolorze jodyny :/ chyba też go okleję :) z karteczek tez skorzystam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki Małgosi "sztuka w papilotach" trafiłam tutaj. Jestem zafascynowana takim sposobem rysowania. Ale trochę muszę pobuszować po blogu, poczytać .. i do dzieła. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się i bardzo zachęcam do podjęcia prób, pozdrawiam :)

   Usuń
 4. Ja swoją przygodę zacząłem z szkicowaniem prostych rysunków, które znalazłem na Printereście, Z czasem malowałem coraz trudniejsze, aż doszedłem do naprawdę trudnych. Nie twierdzę, że wybitnie szkicuję, jednak taka technika bardzo mi pomogła w rozwoju. Jak myślicie w jakich programach graficznych pracują takie firmy jak ragus, zeby robic takie produkty - https://ragus.pl/zadrukowane-szklo/
  Wszystko w ps?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ To dla mnie wiele znaczy.
Zapraszam Cię na mój drugi blog Silver60plus też o sztuce.

Sztuce przetrwania...

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania