Przejdź do głównej zawartości

Jak połączyć sześć płytek Zentangle?

Ostatnio na Facebook'u sporo było o zakładkach do książek. Szczególnie starałam się przypominać wcześniejsze wpisy, aby podrzucić fanom kilka inspiracji na czas przymusowo spędzany w domu. 

Dzisiaj coś innego, ale w dalszym ciągu związanego z Zentangle. Propozycja dla osób lubiących rysować i przy okazji komponować, układać... czy też ciąć na kawałki. Oczywiście tematu zakładek nie porzucam, bo zawsze sprawia mi wielką przyjemność.


Jak połączyć sześć płytek Zentangle?

Tym razem na arkuszu papieru akwarelowego, nieco mniejszym od A4, czyli odpowiadającym sześciu kwadratom o boku 9 x 9 cm, narysowałam jeden element wspólny. A ponieważ akurat czytałam piękną powieść Diane Setterfield "Była sobie rzeka", powstała właśnie... rzeka. W zasadzie tylko niewielki zarys jej brzegów. I na tym skończyło się podobieństwo. A książkę zdecydowanie polecam!

rysowanie Zentangle

Arkusz został pocięty na sześć równych części.

gilotyna do papieru

Pozostało każdy z kwadratów uzupełnić wzorami Zentangle.

płytki Zentangle

Podczas rysowania kolejnych elementów już nic nie kojarzyło mi się z rzeką. W zasadzie niczego nie planowałam, rysowałam to, co aktualnie podpowiadała mi chwila. Można było uznać to za typowe ćwiczenie uważności, o relaksie nie wspominając. Bez pośpiechu, w wolnych chwilach, przy czarce dobrej, zielonej herbaty...

proste rysunki Zentangle

Jako tło sześciu płytek Zentangle wybrałam gruby papier akwarelowy o wyraźnej fakturze. Początkowo myślałam o zastosowaniu kontrastowego koloru, ale zdecydowałam się jednak na biały.

W końcowym efekcie otrzymałam taką zentanglową kompozycję.


Komentarze

  1. Ciekawy pomysł - sześć elementów, z których każdy mógłby być odrębnym obrazkiem, ale zestawione razem tworzą spójną całość. Bardzo mi się podoba ta koncepcja :). Wyszło ekstra!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ