Przejdź do głównej zawartości

Zentangle - duży format

Klasyczne płytki do rysowania wzorów Zentangle są stosunkowo małe. Jest to bardzo wygodne, zwłaszcza w przypadku rysowania w ramach codziennych (lub prawie) ćwiczeń, mających stanowić relaks, czy jak to jest określane - artystyczną medytację. A gdyby tak zwiększyć obszar roboczy?


Na blogu pisałam już o sztuce inspirowanej Zentangle (ZIA) i to chyba nie raz, nie dwa. Sama lubię tego typu rysunki, które wypełniają zentanglowe wzorki. Jednak moje prace w większości przedstawiają coś konkretnego. Może to być drzewo, słonce, ptak, kobieta, dom, serce... i długo by jeszcze wyliczać. I właśnie te rozpoznawalne elementy dyskwalifikują rysunki jako klasyczne Zentangle, są jedynie (a może aż) inspirowane wspomnianą techniką. Są to rysunki, których przykłady możesz obejrzeć w mojej galerii.

Rysujemy Zentangle na większym formacie

Na początek przypomnę Ci najbardziej istotne zasady Zentangle:
  • rysunki mogą być podziwiane z każdej strony, nie mają góry ani dołu.
  • rysowanie jest intuicyjne, nie planujesz z góry całej kompozycji.
  • rysunki nie powinny przedstawić czegoś konkretnego, to tylko powtarzalne wzory i desenie
  • podczas rysowania nie używa się linijki, cyrkla itp. 
Zaczynamy! 

Przygotuj arkusz (A4 lub nawet większy) dobrego papieru, najlepiej o wysokiej gramaturze. Nadaje się nawet kartka z bloku technicznego, byle odpowiednio gruba. Jeszcze lepszym wyborem jest arkusz papieru do akwareli, najlepiej i najłatwiej dla pociągnięć cienkopisem, jeśli będzie stosunkowo gładki. Dobrym przykładem takiego bloku jest Daler-Rowney Aquafine Smooth, wytwarzany w 100% z pulpy drzewnej, o zdecydowanie gładkich i grubych arkuszach. Jest dobrą inwestycją, może być stosowany do rysunku tuszem, ale również do malowania farbami (lub herbatą!), nie wygina się, nie marszczy, jest odporny na przebarwienia. 

Pierwszy krok to narysowanie tak zwanych sznurków (strings), które dzielą arkusz papieru na części.  Nie zastanawiaj się długo jak je pociągnąć, po prostu weź do ręki cienkopis i zamaszystszym, pewnym ruchem narysuj linie. Linie proste czy łuki, nie ma to najmniejszego znaczenia. Nie staraj się nadawać liniom konkretnych form i kształtów, nie staraj się aby cokolwiek przypominały. O tym, czy rysunek coś Ci przypomina, czy nie, zdecydujesz jak skończysz. 

Nie musisz już być artystą... aby nim zostać. Wszystko zaczyna się od pierwszego pociągnięcia cienkopisem, od tego momentu jesteś już artystą. Skoncentruj się na procesie, a nie na wyniku. Oddychaj, relaksuj się i baw się dobrze!
"Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym."
- Stephen King

Na poniższym zdjęciu widzisz przykład moich "sznurków". Troszkę pospieszyłam się z rysowaniem, dlatego widać tu już początki wzorów. Stało się tak dlatego, że początkowo nie planowałam dokładnej instrukcji na blogu. Na szczęście szybko wstrzymałam się z dalszym rysowaniem i zrobiłam zdjęcie. 


Drugi krok to już wzory i wzorki Zentangle. Nie musisz wybierać trudnych, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz zajmować się tą techniką. O tym, gdzie znaleźć przykładowe wzory w ogromnej ilości, pisałam we wpisie z przydatnymi linkami

Cały  proces wypełniania rysunku wzorami prezentuję na kilku zdjęciach. Mam nadzieję, że pomogą Ci w tworzeniu własnej, artystycznej i abstrakcyjnej kompozycji. Pamiętaj aby podchodzić do pracy na luzie! Nie przejmuj się krzywą linią, błędem we wzorze, to wszystko jest takie, jak być powinno w Twojej sztuce. Tu nie ma błędów, a piękno tkwi w niedoskonałościach. 
A tak wygląda mój skończony rysunek.


Gdzie jest góra, gdzie dół? Wersje mogą być cztery, do wyboru. Może w którymś z układów pojawi się jakieś skojarzenie? 


Komentarze

  1. Super! No i tym sposobem za jednym zamachem powstają cztery rysunki :). Jak się znudzi na ścianie jeden wzór, to wieszamy do góry nogami i mamy nowe dzieło! Już nie wspomnę, że co jakiś czas można coś dorysować, albo dołożyć kolor, albo dołożyć passe-partout i wyjść rysunkiem nieco na to obramowanie - jednym słowem: zabawa bez końca :).

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetna praca:) Ja tylko sobie bazgram na razie na małych karteczkach :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ