Jak zrobić oliwkę do ciała z olejkami eterycznymi

Jakiś czas temu pisałam o zastosowaniu olejków eterycznych w pielęgnacji stóp. Dzisiaj zaproponuję Wam oliwkę do ciała, pomocną przy bardzo wysuszonej i łuszczastej się skórze, skłonnej do podrażnień.

Od  pewnego czasu sama miałam duży problem z wysuszoną skórą. Po wzięciu prysznica i wtarciu butelki (może trochę mniej) nawilżającego balsamu i tak problem się utrzymywał. Łuszcząca się skóra zaczynała być nieco podrażniona i co gorsze, zaczynała swędzieć. Już zaczynałam poważnie zastanawiać się nad wizytą u dermatologa, ale najpierw postanowiłam wypróbować coś z wykorzystaniem olejków eterycznych. W końcu temat mi bliski, a i pewien zapas olejków mam pod ręką. 

Jak zrobić oliwkę do ciała - baza

Przy tak dużych problemach ze skórą, które mnie dotknęły, postanowiłam w roli bazy wykorzystać naturalny olej. Zdecydowałam się na kokosowy olej frakcjonowany. Po pierwsze dlatego, że miałam go akurat w domu, po drugie, ze względu na jego dobroczynne działanie na skórę. Poza tym frakcjonowany olej ma płynną postać, co nieco ułatwia stosowanie.

Frakcjonowany olej kokosowy jest bezbarwny, lekki, i co ważne, łatwo spiera się  z ręczników, szlafroków i prześcieradeł, nie pozostawia śladów, zacieków. Można go stosować samodzielnie, w czystej postaci np. jako olej do ciała po kąpieli lub jako olej do masażu ciała. Można też wymieszać go z innymi olejami oraz z olejkami eterycznymi. Olej kokosowy może być stosowany na skórę delikatną, wrażliwą i wysuszoną. Poprawia nawilżenie skóry oraz zwiększa ilość lipidów na jej powierzchni. Jednym słowem jest czymś, czego potrzebuje bardzo sucha skóra.

Jeśli nie macie oleju kokosowego można wykorzystać inne, dobrze wpływające na stan skóry. Są to między innymi: olejek jojoba, ze słodkich migdałów, argonowy, z pestek winogron czy krokoszowy. 

Oliwka do suchej skóry z olejkami eterycznymi

Sam naturalny olej to już bardzo dużo dla skóry, ale nie zaszkodzi wzmocnić jego działanie olejkami eterycznymi. Olejki pozytywnie działają na skórę, ale jednocześnie przez nią przenikają, co daje dobry efekt terapeutyczny dla całego organizmu. Dlatego  tym bardziej warto po nie sięgnąć w celach kosmetycznych. O zastosowaniu olejków na stopy pisałam wcześniej, tam również znajdziecie przepis na oliwkę.

Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem olejków zrobić test uczuleniowy. Powtarzam to przy  każdym wpisie dotyczącym olejków i pewnie jeszcze nie raz to zrobię. Nie należy stosować olejków w ciąży oraz w przypadku małych dzieci. A jeśli już to bardzo ostrożnie, najlepiej po konsultacji z fachowcem. 

W przeciwieństwie do produktów do pielęgnacji skóry, które często opierają się na syntetycznych składnikach, oleje i olejki eteryczne wykorzystują swoje naturalne właściwości, aby poprawić, wygładzić i nawilżyć skórę, w zdrowy sposób.

7 olejków do suchej i wrażliwej skóry

  • Olejek z kadzidłowca - jeden z moich ulubionych. Pomaga nawilżyć i wygładzić skórę, szczególnie tę dojrzałą. Wspomaga regenerację komórek skóry i jej witalność oraz leczy podrażnienia.
    Należy przechowywać go w chłodnym i ciemnym miejscu, w szklanej butelce.
  • Olejek lawendowy - łagodzi szorstką, suchą i podrażnioną skórę, wspomaga gojenie podrażnień. Działa kojąco i odżywczo na każdy rodzaj skóry.
    Olejek jest ogólnie uważany za bezpieczny i dobrze tolerowany.
  • Olejek Ylang Ylang - pomaga nawilżyć i ożywić skórę. Olejek jest idealny dla wszystkich rodzajów skóry, ale szczególnie korzystnie wpływa na suchą i dojrzałą.
    Stosować w stężeniu poniżej 1%, może uczulać. 
  • Olejek mirrowy - doskonały olejek do skóry dojrzałej i bardzo suchej. Chroni, ma właściwości przeciwutleniające, redukuje drobne zmarszczki.
    Olejek uważany za bezpieczny i dobrze tolerowany.
  • Olejek z kocanki (Helichrysum) - jeszcze nigdy go nie używałam, z czasem trzeba będzie zamówić. Nie należy do tanich. Jest wyjątkowo często polecany przy bardzo suchej skórze. Intensywnie nawilżający, poza tym podobno zmniejsza wszelkie blizny. 
  • Olejek paczulowy - jako naturalny środek przeciwzapalny, paczula pomaga leczyć popękaną skórę.
  • Olejek geraniowy - nadaje się do skóry suchej i tłustej. Pomaga zmniejszać zmarszczki, regeneruje, działa przeciwzapalnie, zmniejsza zaczerwienienia. 

Przygotowywanie oliwki do ciała

100% olejki eteryczne (nie tanie podróbki) są silnie stężonymi substancjami i w sumie nie powinny stanowić więcej niż 0,2-3% całości oliwki. Dotyczy to zwłaszcza osób, które nigdy wcześniej nie stosowały olejków eterycznych. Ja, mając już spora praktykę i znając wrażliwość swojej skóry, a ponadto stosując podczas leczenia boreliozy nawet 25 % stężenia, do celów kosmetycznych raczej nie przekraczam 3%. Pamiętać należy o tym, że już sam olej bazowy ma cenne właściwości. Olejki są tylko wspomagaczami, które przy okazji pięknie pachną.

Na początek proponuję przygotowanie oliwki w mniejszej ilości. Później, kiedy okaże się, że dobrze ją tolerujemy, można przygotować więcej. Przygotowaną mieszankę należy przechowywać w szklanej, najlepiej ciemnej butelce. 

Skład oliwki do ciała (w przybliżeniu 2%):
  • 50 ml oleju bazowego
  • 1 ml (20 kropli) olejków eterycznych
Przykładowa mieszanka olejków: 
  • 5 kropli olejku lawendowego
  • 5 kropli olejku Ylag Ylang
  • 10 kropli olejku z kadzidłowca
Do tak otrzymanej mieszanki można dodać, w roli antyoksydantu, odrobinę witaminy E. Jest ona nie tylko swego rodzaju konserwantem, ale również dobrze wpływa na skórę. Na 50 ml wystarczy dodać kilka kropli witaminy. 


Jak stosować oliwkę do ciała

Oliwkę najlepiej jest wcierać w skórę bezpośrednio po kąpieli, kiedy skóra jest jeszcze wilgotna. W przypadku bardzo suchej skóry można stosować dwa razy dziennie, choć czasem chłonny jak gąbka naskórek (jak u mnie) z przyjemnością przyjął by więcej i więcej.  

Swoją drogą, kiedy szukałam porady u doktora Googl'a, jedną z częściej powtarzanych była - nie myć się wodą i mydłem. No cóż, braki wody podobno są, trzeba oszczędzać zasoby... w trosce o swoją skórę. Tak na poważnie, wydaje mi się, że oliwka przygotowana bez zbędnej chemii jest zawsze dobrym wyborem.
 
Informacja

Wszystkie informacje dotyczące olejków eterycznych, znajdujące się na blogu, mają wartość informacyjną, popartą podanymi źródłami i moją wiedzą.
Decydując się na wprowadzenie w życie którejkolwiek porady, robisz to na swoją odpowiedzialność. Nie jestem lekarzem, zielarzem, naturoterapeutką... dlatego wykorzystując informacje znalezione na denimix.pl, konsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. 
Albo i nie, wybór należy do Ciebie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania