Olejki eteryczne do potpourri - przepisy

Chcesz aby w Twoim domu pachniało jesienno-zimowymi aromatami? To proste, znajdź ładne pojemniki, najlepiej miseczki, napełnij je suszonymi przyprawami, dodaj olejki eteryczne aby uwydatnić zapach, a następnie ciesz się nim przez kilka tygodni. 

Potpourri to naturalnie pachnąca mieszanka suszonych kwiatów, ziół i innych roślin. Odpowiednio dobrane składniki pachną same w sobie, ale warto dodać do mieszanki odrobinę olejków eterycznych, celem wzmocnienia i poprawienia zapachu. 

Potpourri z olejkami eterycznymi to pomysłowy i prosty prezent świąteczny dla sąsiadów, przyjaciół i rodziny! Wystarczy do przygotowanego wcześniej potpourri przymocować ładną zawieszkę na prezent i gotowe! Przygotowując upominek nie zapomnij dołączyć małej buteleczki z zapasem olejków. 

Jak przygotować potpourri

Przygotuj suszone składniki, mogą to być: laski cynamonu, anyż gwiazdkowy, goździki, gałka muszkatołowa, liście  laurowe, kardamon, laska wanilii, suszone plastry jabłka, suszone skórki cytrusów. Mogą to być również suszone kwiaty, wiórki drewna czy inne suszone rośliny. 

Wymieszaj wybrane składniki, wsyp je do miski, w której chcesz wyeksponować swoje potpourri. Używaj misek szklanych lub porcelanowych, olejki nie wejdą w reakcję z tymi powierzchniami. 

Na wierzch potpourri dodaj kilka kropli olejku eterycznego (lub mieszanki). Gdy z czasem aromat zacznie zanikać, dodaj jeszcze kilka kropli, aby ożywić zapach.

Przygotowanie mieszanki olejków eterycznych do potpourri

Do potpourri możesz dodać jeden ulubiony olejek eteryczny, ale lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z mieszanek. Mieszanki olejków przechowuj w ciemnych, szklanych buteleczkach, dobrze zakręconych. Poniżej znajdziesz kilka moich propozycji, ale zachęcam do tworzenia własnych kompozycji zapachowych. Każda proponowana tu mieszanka składa się z 30 kropli, ale możesz objętość zwielokrotnić. Na początek proponuję jednak przetestować małe ilości.  

Mieszanki świąteczne:

  • 15 kropli olejku pomarańczowego, 6 kropli olejku z kory cynamonu, 9 kropli olejku goździkowego
  • 10 kropli olejku świerkowego lub jodłowego, 10 kropli olejku pomarańczowego, 5 kropli olejku goździkowego, 5 kropli olejku z kory cynamonu
  • 15 kropli olejku pomarańczowego + 15 kropli olejku z mięty pieprzowej

Mieszanka cytrusowo - kwiatowa: 5 kropli olejku cytrynowego, 5 kropli olejku grejpfrutowego, 12 kropli olejku z bergamotki, 4 krople olejku cedrowego i 4 krople olejku ylang-ylang.

Mieszanka jesienna: 12 kropli olejku z mandarynki, 8 kropli olejku z kory cynamonu, 10 kropli olejku goździkowego.

Mieszanka na zimowe wieczory: 10 kropli olejku cyprysowego, 9 kropli olejku z jodły syberyjskiej (pichtowy), 5 kropli olejku z drzewa sandałowego, 6 kropli olejku pomarańczowego.

Mieszanka na spokojny sen: 18 kropli olejku lawendowego, 6 kropli olejku cedrowego, 6 kropli olejku ylang-ylang.

Mieszanie razem suszonych roślin i przypraw z olejkami eterycznymi daje nowe kombinacje zapachów i zapewnia dodatkowe korzyści zdrowotne. Ponieważ olejki eteryczne są skoncentrowane, nie musisz używać więcej niż kilka kropli do każdej mieszanki potpourri.

Niezależnie od sposobu, w jaki olejki eteryczne są używane, należy zawsze podchodzić do nich z ostrożnością. Pamiętaj, że Twój ulubiony aromat może być dla innych domowników nieprzyjemny lub nawet przeciwwskazany. I to, co niezwykle ważne, używaj naturalnych olejków eterycznych, nie zapachowych! 

Trzymaj potpourri z dala od dzieci i zwierząt.

Informacja

Wszystkie informacje dotyczące olejków eterycznych, znajdujące się na blogu, mają wartość informacyjną, popartą podanymi źródłami i moją wiedzą. Decydując się na wprowadzenie w życie którejkolwiek porady, robisz to na swoją odpowiedzialność. Nie jestem lekarzem, zielarzem, naturoterapeutką... dlatego wykorzystując informacje znalezione na denimix.pl, konsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Albo i nie, wybór należy do Ciebie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania