Przejdź do głównej zawartości

Lista przeczytanych książek - do druku

Lubicie czytać? Ja nie wyobrażam sobie dnia bez czytania i zawsze wieczorem spędzam trochę czasu z książką. Pochłaniam ich tak dużo, że czasem zastanawiam się - czy ja tego już nie czytałam? A książki bywają różne, jedne pozostają w pamięci na zawsze, o innych zapominamy, zaraz po przeczytaniu. Między innymi z powodu tych drugich, szybko zapominanych, warto prowadzić swój spis przeczytanych książek.

Forma takiego spisu może być różna, zależna od preferencji. Można prowadzić go w komputerze, korzystając z Excela, gdzie ustalamy własne statystyki, system ocen, wyszukiwanie, sortowanie itp. Alternatywą jest portal czytelniczy z własną biblioteczką, na przykład GoodReads, Lubimy Czytać. W tym drugim rozwiązaniu, z którego sama do tej pory korzystałam, pozostaje mieć nadzieję, że nigdy nie padnie. Chyba, że będzie oferował możliwość pobrania biblioteczki do pliku. 

Trzecie rozwiązanie, które szczególnie doceniają fani książek papierowych, to wersja analogowa pisana odręcznie, w specjalnym notatniku lub jako dodatkowa lista w "bujo". I właśnie to rozwiązanie mam w planie na 2021 rok. A dla Was mam kolejną, obiecaną niespodziankę. 

Lista przeczytanych książek

Przygotowując swój ekstra kalendarz na 2021 rok postanowiłam umieścić w nim listę przeczytanych książek. Możecie obejrzeć, a nawet pobrać przydatne strony w formacie A5. A jeśli format lub styl Wam nie odpowiada, przygotowałam drugą wersję, w formacie A4. 

Inną wersję spisu książek znajdziecie TUTAJ

W zestawie znajdziecie stronę tytułową, listę przeczytanych książek oraz pojedyncze karty książek. W skróconej liście zaznaczyłam jedynie pola z liczbą porządkową, resztę wpisujecie według własnego uznania. 

Po pobraniu plików w formacie jpg zawsze można zmienić rozmiar grafik, natomiast pliki pdf są gotowe do wydruku w formacie A4. 

Pobierz pliki:

Tak przygotowany karty spisu książek można wpinać do specjalnego segregatora, dodawać do własnych dzienników czy notesu bullet journal. Możecie też zbierać zapisane strony i po pewnym czasie, na przykład po upływie roku, zanieść je do oprawienia. A wierząc w Waszą kreatywność jestem pewna, że znajdziecie inne pomysły. 

"Kto czyta książki, żyje podwójnie."

- Umberto Eco

Jeśli lubicie wyzwania czytelnicze, uwielbiacie oryginalne zakładki do książek, to jeszcze przed świętami, prawdopodobnie za tydzień, będę coś dla Was miała. Taki mały prezent pod choinkę. Zapraszam!  Komentarze

  1. Karta książki jest interesująca. Dziękuję za stworzenie i podzielenie się :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ