Przejdź do głównej zawartości

Jak tworzę karty ATC z torebek herbaty

Co może narodzić się z pasji rysowania, dość często inspirowanego Zentangle, oraz miłości do herbaty? Tak, na to pytanie już odpowiadałam, posiłkując się przykładami. Jednak na tym nie koniec, bo zawsze tak jest, że podczas tworzenia jednych prac, w głowie pojawiają się pomysły na następne. Coś nowego, zmienionego, może inne materiały, albo zupełnie nowa technika. Zawsze jest coś, co chciałoby się zmienić, zacząć od nowa. 

Zanim przejdę do zasadniczego tematu, chciałam przypomnieć o kolejnym miesiącu wyzwania rysunkowego Zentangle ATC 2021. W lutym tematem jest "sen".

Postanowiłam ponownie sięgnąć po zużyte torebki herbaciane i wykorzystać je jako płótno. A ponieważ rysując wzory Zentangle, zazwyczaj wszystko było równe, staranne i dokładne, teraz zaplanowałam trochę bałaganu, czy wręcz zniszczenia, rwania "płótna" na kawałki. 

Wysuszone torebki herbaciane, pozbawione zawartości, podarłam na mniejsze fragmenty, przykleiłam na kartoniki o wymiarach zgodnych z wymogami kart ATC. Wykorzystałam papier akwarelowy w arkuszach, o wysokiej gramaturze i co istotne, z bardzo wyraźną fakturą. W połączeniu z delikatną torebką całość wygląda ciekawie. Co dalej? Pozostało już tylko malowanie i rysowanie, czyli to, co najprzyjemniejsze.

Poniższe dwa przykłady zrobione były na gładkim i cieńszym papierze, co nie dało dobrego efektu. Pokazuję je tylko z sentymentu. W pierwszym - "Taniec brzucha" - po spojrzeniu na zarys torebki skojarzenie było natychmiastowe. 


Jeśli było skojarzenie to dobrze, jeśli nie było, po prostu rysowałam wzory, czasem doznając efektu "flow", czyli przepływu. To jest coś, czego warto doświadczyć. Warto też, przynajmniej od czasu do czasu, rysować uważnie. Dosłownie potraktować to jako trening uważności. Temat poruszałam we wpisie Uważność z Zentangle, więc pozwólcie, że teraz ograniczę się tylko do podania samego pojęcia. 

Mogłabym jeszcze dużo pisać o tym co i jak robiłam, ale pozwólcie, że dzisiaj będzie więcej obrazów. A jeśli macie jakieś pytania, zawsze chętnie odpowiem w komentarzach. 
Komentarze

 1. Ja twierdzę, że to dzieła sztuki w miniaturze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dokładnie zgadzam się z Anią dzieła sztuki :-) Przepiękne :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zachwycające. Jak poprzedniczki - małe dzieła sztuki.
  Czy do wyzwania można przystąpić w każdym momencie? Podglądam od czasu do czasu wpisy i "coś" mnie ciągnie do takiego rysowania. Mam pytanie - z czego przygotować sobie kartki na wyzwanie. Czy np. blok techniczny? rysunkowy czy z czegoś jeszcze grubszego. Przepraszam za banalne pytania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam do udziału w zabawie, w każdym momencie. :) Co do kartek, jeśli nie będzie malowania wodnymi farbami na pewno wystarczy blok techniczny. Do kredek akwarelowych też wystarczy techniczny. W przypadku większego kontaktu z wodą raczej coś, co nie pofaluje się, na przykład blok do akwareli o wyższej gramaturze. Można też nakleić kartkę z bloku technicznego na tekturkę, będzie sztywniejsza. A tak na prawdę można rysować i malować na wszystkim, nawet na kawałku gazety. :) To tylko zabawa.

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ