Uniwersalne kartki okolicznościowe

Okazji do wręczania kartek okolicznościowych jest sporo i nawet kiedy na coroczne święta wysyłamy je rzadziej niż parę lat temu, to bywają inne okazje. Święta bardziej indywidualne, jak chociażby urodziny czy imieniny. Jest też cała gama innych okazji, gdzie ładna, zwłaszcza ręcznie robiona kartka, jest pięknym akcentem. A skoro ręcznie robiona, to czy można zrobić ją samodzielnie?

Zawsze to, co zostało zrobione własnoręcznie, jest cenniejsze od gotowca ze sklepu. Nawet jeśli nie będzie idealne, troszkę krzywo naklejone czy narysowane. Co prawda rękodzieło jest u nas wyjątkowo niedoceniane, ale jeśli zrobisz kartkę dla bliskiej osoby, jest szansa, że jednak to doceni.

Nie będę tu dzisiaj tworzyła pełnej instrukcji, krok po kroku, jak uciąć papier na kartkę i jak ją złożyć. Zakładam, ze każdy jest w stanie zrobić to bez specjalnego kursu. Chcę jedynie podrzucić Ci kilka prostych pomysłów. 

Neurografika - uniwersalny rysunek

Ostatnio pisałam sporo na temat neurografiki. Metoda jest stosunkowo prosta, a efekty ciekawe. Otrzymany w ten sposób rysunek, najlepiej pokolorowany, jest oryginalnym elementem ozdobnym na kartkę okolicznościową. Dobierając odpowiednie kolory, a może nawet początkowe kształty (na przykład serducho) rysunek bardziej wpasowuje się w daną okazję. Choć tak na prawdę neurografiki są bardzo uniwersalne i pasują na różne okoliczności. 

Rysunek możesz wykonać bezpośrednio na kartce okolicznościowej, bądź na oddzielnym kartoniku. W drugiej wersji masz możliwość dodania ramki w kontrastującym kolorze. Moim zdaniem jest to ciekawsze rozwiązanie. Poza tym do zrobienia kartki możesz wykorzystać wcześniejsze rysunki, odpowiednio je przycinając.

Dobrze jest też przygotować kopertę z niewielkim rysunkiem w podobnym stylu i kolorach. Poniżej dwa przykłady.


Karty ATC na kartkach okolicznościowych

Kiedy przygotowałam pierwsze kartki z neurografikami pomyślałam, że ciekawym rozwiązaniem będzie wykorzystanie kart ATC jako elementów ozdobnych. Technika przygotowywaniach takich kart jest oczywiście dowolna. Wszystko zależy od Twoich preferencji i posiadanych materiałów. Zawsze, podobnie jak ja, staraj się wykorzystywać zgromadzone już "skarby", nie zapełniając szuflad i szaf nowymi, czasem zwyczajnie zbędnymi ozdóbkami i papierkami. A jeśli uważasz, że po pierwsze, nie masz materiałów, po drugie, nie masz plastycznych zdolności, zachęcam do skorzystania z prostej metody Zentangle

Poniżej kartka wykorzystaniem karty ATC - kwiaty malowane na herbacianej torebce. Tłem karty jest również zużyta saszetka po herbacie. 

Zentangle na kartkach okolicznościowych

Na zakończenie wspomnę jeszcze o ozdabianiu kartek klasyczną formą Zentangle. Na blogu pokazywałam już kartki tak wykonane, głównie świąteczne. Proste wzory rysuj bezpośrednio na kartce lub podobnie jak w umieszczonych przykładach, wykorzystaj wcześniej narysowane Zentangle. Nie masz jeszcze własnych tangli? Zacznij już dzisiaj! 

Jeśli rozmiar tangli nie pasuje zbyt dobrze do przygotowanej kartki, zawsze możesz rysunek odpowiednio przyciąć. W przypadku Zentangle na ogół nie stanowi to problemu. 

Gorąco zachęcam Cię do spróbowania swoich sił na polu ręcznie robionych kartek okolicznościowych, szczególnie tych uniwersalnych. Sama wiem, że warto je przygotować wcześniej i zawsze mieć pod ręką, w razie nieoczekiwanej potrzeby. 

Przyjemności rysowania, Deni

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ To dla mnie wiele znaczy.
Zapraszam Cię na mój drugi blog Silver60plus też o sztuce.

Sztuce przetrwania...

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania