Przejdź do głównej zawartości

Uniwersalne kartki okolicznościowe

Okazji do wręczania kartek okolicznościowych jest sporo i nawet kiedy na coroczne święta wysyłamy je rzadziej niż parę lat temu, to bywają inne okazje. Święta bardziej indywidualne, jak chociażby urodziny czy imieniny. Jest też cała gama innych okazji, gdzie ładna, zwłaszcza ręcznie robiona kartka, jest pięknym akcentem. A skoro ręcznie robiona, to czy można zrobić ją samodzielnie?

Zawsze to, co zostało zrobione własnoręcznie, jest cenniejsze od gotowca ze sklepu. Nawet jeśli nie będzie idealne, troszkę krzywo naklejone czy narysowane. Co prawda rękodzieło jest u nas wyjątkowo niedoceniane, ale jeśli zrobisz kartkę dla bliskiej osoby, jest szansa, że jednak to doceni.

Nie będę tu dzisiaj tworzyła pełnej instrukcji, krok po kroku, jak uciąć papier na kartkę i jak ją złożyć. Zakładam, ze każdy jest w stanie zrobić to bez specjalnego kursu. Chcę jedynie podrzucić Ci kilka prostych pomysłów. 

Neurografika - uniwersalny rysunek

Ostatnio pisałam sporo na temat neurografiki. Metoda jest stosunkowo prosta, a efekty ciekawe. Otrzymany w ten sposób rysunek, najlepiej pokolorowany, jest oryginalnym elementem ozdobnym na kartkę okolicznościową. Dobierając odpowiednie kolory, a może nawet początkowe kształty (na przykład serducho) rysunek bardziej wpasowuje się w daną okazję. Choć tak na prawdę neurografiki są bardzo uniwersalne i pasują na różne okoliczności. 

Rysunek możesz wykonać bezpośrednio na kartce okolicznościowej, bądź na oddzielnym kartoniku. W drugiej wersji masz możliwość dodania ramki w kontrastującym kolorze. Moim zdaniem jest to ciekawsze rozwiązanie. Poza tym do zrobienia kartki możesz wykorzystać wcześniejsze rysunki, odpowiednio je przycinając.

Dobrze jest też przygotować kopertę z niewielkim rysunkiem w podobnym stylu i kolorach. Poniżej dwa przykłady.


Karty ATC na kartkach okolicznościowych

Kiedy przygotowałam pierwsze kartki z neurografikami pomyślałam, że ciekawym rozwiązaniem będzie wykorzystanie kart ATC jako elementów ozdobnych. Technika przygotowywaniach takich kart jest oczywiście dowolna. Wszystko zależy od Twoich preferencji i posiadanych materiałów. Zawsze, podobnie jak ja, staraj się wykorzystywać zgromadzone już "skarby", nie zapełniając szuflad i szaf nowymi, czasem zwyczajnie zbędnymi ozdóbkami i papierkami. A jeśli uważasz, że po pierwsze, nie masz materiałów, po drugie, nie masz plastycznych zdolności, zachęcam do skorzystania z prostej metody Zentangle

Poniżej kartka wykorzystaniem karty ATC - kwiaty malowane na herbacianej torebce. Tłem karty jest również zużyta saszetka po herbacie. 

Zentangle na kartkach okolicznościowych

Na zakończenie wspomnę jeszcze o ozdabianiu kartek klasyczną formą Zentangle. Na blogu pokazywałam już kartki tak wykonane, głównie świąteczne. Proste wzory rysuj bezpośrednio na kartce lub podobnie jak w umieszczonych przykładach, wykorzystaj wcześniej narysowane Zentangle. Nie masz jeszcze własnych tangli? Zacznij już dzisiaj! 

Jeśli rozmiar tangli nie pasuje zbyt dobrze do przygotowanej kartki, zawsze możesz rysunek odpowiednio przyciąć. W przypadku Zentangle na ogół nie stanowi to problemu. 

Gorąco zachęcam Cię do spróbowania swoich sił na polu ręcznie robionych kartek okolicznościowych, szczególnie tych uniwersalnych. Sama wiem, że warto je przygotować wcześniej i zawsze mieć pod ręką, w razie nieoczekiwanej potrzeby. 

Przyjemności rysowania, Deni

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ