Przejdź do głównej zawartości

Czy wiesz, że rysowanie wspomaga pamięć?

Czy zdarza Ci się często o czymś zapomnieć? Nie pamiętasz co miałeś kupić, wylatują Ci z głowy imiona i nazwiska nowo poznanych osób, zapominasz o urodzinach męża, albo stale szukasz kluczy? Nie oznacza to, że masz początki choroby Alzheimera. Wszyscy zapominamy, to normalne. 


Okazuje się, że rysowanie może zdecydowanie poprawić nam zapamiętywanie. Badania wykazały, że zarówno w przypadku osób starszych, jak i młodszych, rysunek ma „zaskakująco potężny wpływ” na pamięć. Badania prowadzone były przez naukowców z University of Waterloo. 

Kanadyjskie badanie pokazuje, że rysowanie wspomaga pamięć lepiej niż pisanie notatek. Działa nawet skuteczniej niż wyobrażanie sobie czegoś w umyśle lub patrzenie na powiązane obrazy. Naukowcy twierdzą, że renderowanie obrazów na papierze obejmuje wiele sposobów przedstawiania informacji - z umiejętnościami wizualnymi, przestrzennymi, werbalnymi, semantycznymi i motorycznymi. 

Interesujący jest również wynik testów porównujący zapamiętywanie przez seniorów i osoby młodsze. W przypadku zapamiętywania słów, seniorom szło zdecydowanie gorzej. A co było, kiedy wykorzystano rysowanie? Nie było znaczącej różnicy! 

Czy do wspomagania naszej pamięci konieczna jest umiejętność rysowania? Z całą pewnością nie chodzi tu o tworzenie dzieł sztuki. Wręcz przeciwnie, to mają być bardzo, bardzo proste rysunki. Ważne aby kojarzyły się Tobie (niekoniecznie innym) z daną rzeczą. W badaniach stwierdzono, że nawet czterosekundowe rysowanie może pomóc ludziom przypomnieć sobie słowo. A ileż można narysować w cztery sekundy? A można, na przykład butelkę mleka i bułkę. 

Tak jak jeden obraz wart jest tysiąca słów, tak prosty rysunek łatwiejszy jest do zapamiętania. Ten sposób utrwalania w pamięci, jego prostota, ​​może być wykorzystywany przez osoby z zaburzeniami poznawczymi, w celu poprawy pamięci, a wstępne wyniki sugerują wymierny wzrost wydajności zarówno u osób normalnie starzejących się, jak i pacjentów z demencją.

Niedawno czytałam ciekawą książkę Lisy Genovy (to jedna z moich ulubionych autorek) "Zrozumieć pamięć. Jak pamiętamy i dlaczego zapominamy". Tym razem typowa literatura popularnonaukowa i bardzo ją polecam. Autorka, między innymi, obala mit "ćwiczeń" naszych mózgów poprzez krzyżówki itp. Uważa, że skoro w przypadku pogorszenia widzenia sięgamy po okulary, dlaczego w przypadku częstszego zapominania nie sięgamy na przykład po smartfony, z kalendarzem i przypominajkami? Bo to takie "ble" i szkodliwe?? W książce są również ciekawe podpowiedzi, mające na celu lepsze zapamiętywanie. 

Wracam do rysowania, bo to, poza czytaniem, moja druga pasja. Druga czy pierwsza? To chyba bez znaczenia. ツ Nie wiem na ile zachęciłam Cię drogi Czytelniku do podjęcia próby z rysowaniem i zapamiętywaniem? Moim zdaniem to się sprawdza i warto przetestować na sobie. Może następna, krótka lista zakupów do zapamiętania, będzie w postaci prostych rysunków? Oczywiście kartka zostaje w domu! 

Źródło informacji: www.cbc.ca

Udanych zakupów, Deni

Komentarze

  1. Ja nauczyłam się chodzić na zakupy z listą :) z jednej strony by w razie czego sprawdzić czy wszystko zapamiętałam, ale przede wszystkim by nie kupić tego czego tak naprawdę nie potrzebuję , a z każdej strony reklamy twierdzą , że muszę koniecznie to mieć ;) Pozdrawiam serdecznie i przepraszam,że rzadko zaglądam...mam ostatnio strasznego lenia :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak z listą w kieszeni to chyba większość z nas ma za sobą, albo nadal praktykuje. CO kto woli. :) A o "lenia" nie martw się, pójdzie sobie we właściwym czasie. :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ