Neurotangle z motywem

Zazwyczaj podczas rysowania neurografik, a szczególnie neurotangli, nie widać w nich żadnego konkretnego obrazu, przedmiotu itp. Są linie, okręgi, kwadraty, trójkąty lub figury całkiem swobodnie narysowane. Można jednak, i wiele osób to praktykuje, umieścić na ilustracji coś konkretnego, co być może wiąże się z intencją w jakiej wykonujemy rysunek. A to dotyczy już tylko neurografik, gdzie korzysta się z pewnych zasad, na przykład reguły 6 kroków

Ja jednak pozostaję przy bardziej relaksacyjnej stronie neurografik, często z dodatkiem Zentangle, czyli w tym przypadku neurotangli. I całkiem podobnie jak w Zentangle, na rysunkach pojawiają się konkretne obiekty. Jakie? Całkowicie dowolne, zależne od tego co chcemy przestawić, od naszego nastroju, czy po prostu od tego, co podpowie nam intuicja. Tego ostatniego warto się trzymać. 

Pozwól, że zaprezentuję tu kilka przykładów. Przypomnę, że więcej i częściej znajdziesz na moim profilu w Instagramie

Motyw motyla - o tak, poczuć się lekko jak motyl, móc się wszędzie poruszać, czuć pod każdym względem wolność, bez jakichkolwiek ograniczeń... 

Motyw drogi - tu w zasadzie trudno mówić o czymś konkretnym, bo to po prostu pas, pewna przestrzeń na rysunku, która z drogą nie musi się kojarzyć. Kształt jest więc umowny, ale temat, czy raczej pewne myśli, są sprecyzowane. 

Umysł - czyli emocje, albo w wersji bardziej anatomicznej, mózg. I niestety moje skojarzenie z chorobą Parkinsona

Drzewo - tu znaczeń jest bardzo dużo. W sztuce utożsamiane jest z życiem, rozwojem. Korona drzewa często kojarzona jest z umysłem. Prawdę mówiąc drzewo może oznaczać dla Ciebie zupełnie coś innego niż się przyjmuje. Jeśli kojarzy Ci się z dzieciństwem i zakradaniem się do sadu sąsiada po jabłka, niech tak będzie. Jeśli kojarzy się z sukcesem, może być jego symbolem. To Twój rysunek i Twoje skojarzenia. 

Sen - ciekawy motyw, wiele możliwości wkomponowania go w rysunek, masa interpretacji, podobnie jak samych snów. Przygotowałam dwa przykłady, w pierwszym widoczny jest zarys łapacza snów. Drugi rysunek... jest ze snu i podejrzewam, że trudno na nim dojrzeć coś konkretnego. Tak to właśnie działa, dla osoby rysującej jest tam konkretny motyw, element czy jakaś myśl. 


Jak widzisz na przykładach, konkretny motyw w neurotanglach jest bardziej lub mniej widoczny. Bywa, że jest to tylko symboliczny zarys, jak ma to miejsce w przypadku drogi, gdzie nie chodziło mi o dokładne odwzorowanie, a jedynie o symbol. Droga... przemijanie, życie... ale i osobiste zmagania z jakimś problemem. Droga może być prosta albo falista, pełna zakrętów, nierówności czy niebezpiecznych dziur. 

To, co bardzo istotne -  nie rysujesz symboli/motywów dla samej idei wkomponowania ich w rysunek. Tak być nie musi.  Dzisiejsze przykłady podpowiadają Ci jedynie, że możesz to zrobić, chcąc coś przekazać, bardziej uwydatnić, podkreślić. Generalnie jednak to abstrakcje, rysowanie kształtów i linii i płynięcie razem z nimi. Zatracenie się w rysowaniu, w falach linii. A dlaczego razem z Zentangle? Po to, żebyś nie zasnął i przypadkiem się nie utopił. Czy taka odpowiedź Cię satysfakcjonuje? 

Udanego, twórczego relaksu, Deni 

Komentarze

  1. Każdy motyw interesujący :) Zawsze jednak lubię gdy gdzieś pojawiają się motyle .
    Neurografika na początku bywa zaskakująca gdy nie wiemy co się wyłoni po skończeniu pracy. Za każdym razem jest to coś zupełnie innego.
    Tak na marginesie poprzez luźne skojarzenia przypomniały mi się symbole ukryte w obrazach dawnych mistrzów. Każdy oglądający inaczej wszak je interpretuje . Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Są niesamowite. To talent, wyobraźnia i piękno zawarte w rysunku. Jesteś niesamowita w tym co robisz. Pozdrawiam gorąco.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ To dla mnie wiele znaczy.
Zapraszam Cię na mój drugi blog Silver60plus też o sztuce.

Sztuce przetrwania...

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania