Przejdź do głównej zawartości

Neurotangle z motywem

Zazwyczaj podczas rysowania neurografik, a szczególnie neurotangli, nie widać w nich żadnego konkretnego obrazu, przedmiotu itp. Są linie, okręgi, kwadraty, trójkąty lub figury całkiem swobodnie narysowane. Można jednak, i wiele osób to praktykuje, umieścić na ilustracji coś konkretnego, co być może wiąże się z intencją w jakiej wykonujemy rysunek. A to dotyczy już tylko neurografik, gdzie korzysta się z pewnych zasad, na przykład reguły 6 kroków

Ja jednak pozostaję przy bardziej relaksacyjnej stronie neurografik, często z dodatkiem Zentangle, czyli w tym przypadku neurotangli. I całkiem podobnie jak w Zentangle, na rysunkach pojawiają się konkretne obiekty. Jakie? Całkowicie dowolne, zależne od tego co chcemy przestawić, od naszego nastroju, czy po prostu od tego, co podpowie nam intuicja. Tego ostatniego warto się trzymać. 

Pozwól, że zaprezentuję tu kilka przykładów. Przypomnę, że więcej i częściej znajdziesz na moim profilu w Instagramie

Motyw motyla - o tak, poczuć się lekko jak motyl, móc się wszędzie poruszać, czuć pod każdym względem wolność, bez jakichkolwiek ograniczeń... 

Motyw drogi - tu w zasadzie trudno mówić o czymś konkretnym, bo to po prostu pas, pewna przestrzeń na rysunku, która z drogą nie musi się kojarzyć. Kształt jest więc umowny, ale temat, czy raczej pewne myśli, są sprecyzowane. 

Umysł - czyli emocje, albo w wersji bardziej anatomicznej, mózg. I niestety moje skojarzenie z chorobą Parkinsona

Drzewo - tu znaczeń jest bardzo dużo. W sztuce utożsamiane jest z życiem, rozwojem. Korona drzewa często kojarzona jest z umysłem. Prawdę mówiąc drzewo może oznaczać dla Ciebie zupełnie coś innego niż się przyjmuje. Jeśli kojarzy Ci się z dzieciństwem i zakradaniem się do sadu sąsiada po jabłka, niech tak będzie. Jeśli kojarzy się z sukcesem, może być jego symbolem. To Twój rysunek i Twoje skojarzenia. 

Sen - ciekawy motyw, wiele możliwości wkomponowania go w rysunek, masa interpretacji, podobnie jak samych snów. Przygotowałam dwa przykłady, w pierwszym widoczny jest zarys łapacza snów. Drugi rysunek... jest ze snu i podejrzewam, że trudno na nim dojrzeć coś konkretnego. Tak to właśnie działa, dla osoby rysującej jest tam konkretny motyw, element czy jakaś myśl. 


Jak widzisz na przykładach, konkretny motyw w neurotanglach jest bardziej lub mniej widoczny. Bywa, że jest to tylko symboliczny zarys, jak ma to miejsce w przypadku drogi, gdzie nie chodziło mi o dokładne odwzorowanie, a jedynie o symbol. Droga... przemijanie, życie... ale i osobiste zmagania z jakimś problemem. Droga może być prosta albo falista, pełna zakrętów, nierówności czy niebezpiecznych dziur. 

To, co bardzo istotne -  nie rysujesz symboli/motywów dla samej idei wkomponowania ich w rysunek. Tak być nie musi.  Dzisiejsze przykłady podpowiadają Ci jedynie, że możesz to zrobić, chcąc coś przekazać, bardziej uwydatnić, podkreślić. Generalnie jednak to abstrakcje, rysowanie kształtów i linii i płynięcie razem z nimi. Zatracenie się w rysowaniu, w falach linii. A dlaczego razem z Zentangle? Po to, żebyś nie zasnął i przypadkiem się nie utopił. Czy taka odpowiedź Cię satysfakcjonuje? 

Udanego, twórczego relaksu, Deni 

Komentarze

  1. Każdy motyw interesujący :) Zawsze jednak lubię gdy gdzieś pojawiają się motyle .
    Neurografika na początku bywa zaskakująca gdy nie wiemy co się wyłoni po skończeniu pracy. Za każdym razem jest to coś zupełnie innego.
    Tak na marginesie poprzez luźne skojarzenia przypomniały mi się symbole ukryte w obrazach dawnych mistrzów. Każdy oglądający inaczej wszak je interpretuje . Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Są niesamowite. To talent, wyobraźnia i piękno zawarte w rysunku. Jesteś niesamowita w tym co robisz. Pozdrawiam gorąco.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ