Dziennik, journal, book...?

Dzienniki artystyczne to rodzaj twórczości, która łączy słowa i obrazy w celu wyrażenia siebie, swoich myśli i uczuć. Dzienniki artystyczne mogą być prowadzone w dowolny sposób, który odpowiada twórcy. Nie ma jednej poprawnej metody ani zasad. Ważne jest, aby dziennik był szczery, autentyczny i kreatywny.

Podobnie jak istnieją różne formy twórczych dzienników, tak pojawiają się różne nazwy. Można się zastanawiać jak właściwie nazwać to, co akurat powstaje w naszych rękach, czy to art journal, czy może smash book? 

A czy to jest istotne? Nie! Jak dla mnie wystarczy jedna nazwa, zawierająca w sobie wszystko. Artystyczny dziennik lub twórczy dziennik? Chyba bardziej uniwersalną nazwa będzie jednak twórczy dziennik. A skoro mowa dzisiaj o definicjach... niech będzie. 

Twórczy dziennik to  forma wyrażania siebie, która polega na prowadzeniu osobistego zapisu swoich myśli, uczuć, doświadczeń i marzeń w formie wizualnej. Twórczy dziennik może być formą autoterapii, rozwoju osobistego lub po prostu zabawy. Nie ma jednej poprawnej definicji twórczego dziennika, ponieważ każdy może go prowadzić według własnych zasad i preferencji.


Ponieważ twórczy dziennik czy album (do wyboru) może zawierać w sobie to, co mają inne dzienniki, określane różnymi nazwami, poniżej umieszczam krótkie opisy tych form które przychodzą mi do głowy. Trochę wbrew sobie i temu co sama preferuję, czyli odrzucaniu sztywnych definicji. Hmm.. wydaje mi się jednak, że chcąc coś odrzucać warto wiedzieć co?

Bullet journal – to rodzaj dziennika, w którym można planować swoje cele, zadania, terminy, nawyki, wydarzenia i inne aspekty życia. Bullet journal wykorzystuje system znaków graficznych, tzw. bulletów, aby uporządkować i ułatwić odczytanie informacji. Bullet journal może być także miejscem na notatki, refleksje, listy, rysunki i inne formy wyrazu. 

Scrapbook to rodzaj albumu, w którym można przechowywać i prezentować różne pamiątki, takie jak zdjęcia, bilety, naklejki, wycinki z gazet i inne. Scrapbooking to zabawne hobby, które pozwala na wyrażanie swojej kreatywności i zachowywanie wspomnień w oryginalny sposób. Można tworzyć scrapbooki na różne okazje, takie jak urodziny, podróże, śluby, rocznice i wiele innych. Scrapbooking to także świetny sposób na spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi, ponieważ można dzielić się swoimi pracami i pomysłami, a nawet organizować wspólne warsztaty. Scrapbook to nie tylko album, ale także dzieło sztuki, które odzwierciedla osobowość i styl jego twórcy

Art journal to rodzaj dziennika, w którym łączysz słowa i obrazy, aby wyrazić swoje myśli, uczucia i kreatywność. Możesz używać różnych technik, takich jak malowanie, rysowanie, stemplowanie, kolaż, decoupage i wiele innych. Art journal to świetny sposób na eksperymentowanie z różnymi materiałami i stylami, a także na relaks i odstresowanie. Art journal to także twoja osobista przestrzeń, w której możesz być sobą i nie martwić się o ocenę innych.


Jounk journal to dziennik utworzony ze śmieci. I to powinna być główna reguła. Zamiast kupować drogi notatnik Moleskin wykorzystujecie to, co macie w domu. Mogą to być stare i naprawdę zbędne książki, czasopisma, mapy, etykiety, pocztówki, paragony, opakowania i wiele innych szpargałów, które zazwyczaj trafiłoby do kosza na śmieci. Do tego można dołożyć własne rysunki (malunki), myśli, cytaty... możliwości są nieograniczone.  Junk journal to nie tylko pamiętnik, ale także zabawna forma sztuki.

Smash book to rodzaj albumu, w którym możesz przechowywać wszystkie swoje wspomnienia, zdjęcia, bilety, naklejki i inne drobiazgi. Smash book to nie tylko zwykły album, to także kreatywny sposób na wyrażanie siebie i swojej osobowości. Możesz ozdabiać swoje strony dowolnymi materiałami, kolorami i napisami. Nie musisz się martwić o perfekcję, wystarczy, że będziesz się dobrze bawić. Smash book to idealna opcja dla tych, którzy lubią scrapbooking, ale nie mają czasu lub ochoty na skomplikowane projekty. Wystarczy, że weźmiesz swój Smash book, klej i nożyczki i zaczniesz tworzyć. Smash book to także świetny prezent dla bliskiej osoby. Możesz stworzyć dla niej indywidualny album z jej ulubionymi rzeczami i wspólnymi chwilami. Smash book to więcej niż album, to twoja historia.

Sketchbook – to rodzaj albumu, w którym można rysować, szkicować, malować, doodlować i tworzyć inne formy sztuki wizualnej. Sketchbook może być używany do ćwiczenia umiejętności artystycznych, eksplorowania własnej kreatywności, dokumentowania otoczenia lub wyrażania emocji. 


Memory book – to rodzaj albumu, w którym można przechowywać i prezentować swoje wspomnienia, np. z dzieciństwa, szkoły, rodziny, przyjaciół, podróży, uroczystości i innych ważnych chwil. Memory book może zawierać zdjęcia, bilety, listy, kartki, certyfikaty, nagrody i inne pamiątki, które mają dla nas znaczenie. Memory book może być także sposobem na dzielenie się swoją historią i osobowością z innymi.

Coś jeszcze? A tak, jeszcze mój Park Art Journal, który jest połączeniem czy może bardziej mixem różnych dzienników. Teraz już wiesz dlaczego ten blog ma w nazwie "mix". 

Podsumowując, dzienniki artystyczne mogą być prowadzone w dowolny sposób, który odpowiada twórcy. Nie ma jednej poprawnej metody ani zasad. Ważne jest, aby dziennik był szczery, autentyczny i kreatywny.

Zawsze powtarzam, że do tworzenia artystycznego dziennika nie są potrzebne umiejętności plastyczne, a poza tym nie jest powiedziane, że trzeba w nim rysować. 

"Wydaje się, że w mózgu istnieje całkiem szczególny obszar, który może być nazwany poetycką pamięcią i który rejestruje to, co nas urzekło, wzruszyło, co dało piękno naszemu życiu."

Milan Kundera "Nieznośna lekkość bytu"

Na dzisiaj wystarczy tej teori Jeśli macie jakieś pytania lub uwagi, śmiało piszcie w komentarzach. Chętnie poznam wasze opinie i doświadczenia. A na koniec, chciałabym podzielić się z wami jedną radą, która sprawi, że prowadzenie dziennika artystycznego może stać się łatwiejsze. Zawsze noś przy sobie... nożyczki! Tak, to nie żart. Nożyczki są niezastąpione, gdy chcecie coś wyciąć, przykleić, ozdobić lub zmienić. Kolaż z różnych materiałów i elementów to dobry sposób na rozpoczęcie przygody z dzienikowaniem. Więc jeśli jeszcze nie macie nożyczek w swoim zestawie do dziennika artystycznego, to koniecznie je kupcie. Albo pożyczcie od sąsiada. Albo ukradnijcie z biura. Nie no, żartuję. Nie kradnijcie nożyczek. Chyba że są naprawdę ładne.ヅ

Powodzenia, Deni

.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania