Ekslibrisy - szlachetna sztuka osobistego oznaczania książek

Niedawno zastanawiałam się, czy w dzisiejszych czasach zdarzają się jeszcze prywatne biblioteczki, w których każdy egzemplarz ma ekslibris? Wiem, że są bibliofile, którzy je zbierają, ale nie mam pojęcia jak wielu ich jest. Podejrzewam, że niewielu. Szkoda, bo to piękny zwyczaj. Pisałam już kiedyś na ten temat, a nawet były i są darmowe grafiki do pobrania. Dzisiaj ponownie kilka słów z miłości do książek oraz kilka grafik do pobrania. 

Dzisiaj ekslibrisy mogą przybierać różne formy i style, od tradycyjnych drzeworytów i linorytów, po nowoczesne grafiki komputerowe i fotografie. Niezależnie od techniki, ekslibrisy zawsze mają na celu przekazać coś o pasji, zainteresowaniach, osobowości lub marzeniach właściciela książki. Ekslibrisy mogą przedstawiać ulubione cytaty, symbole, postacie, krajobrazy, zwierzęta, rośliny lub cokolwiek innego, co ma dla nas znaczenie. Ekslibrisy, te małe dzieła sztuki umieszczane w książkach, są idealnym sposobem na nadanie swojej kolekcji literatury niezapomnianego piękna.


Szlachetna sztuka indywidualności

Ekslibrisy to znaki własności, które od wieków towarzyszą książkom. Dzisiaj, w dobie masowej produkcji i dostępu do ogromnych ilości książek, ekslibrisy stają się wyjątkowym środkiem wyrazu, pozwalającym na wyróżnienie się w tłumie. Każdy ekslibris jest jak niewielka kapsuła, w której skondensowana jest indywidualność właściciela.

Graficzna forma wyrażenia pasji

Współczesne ekslibrisy to nie tylko oznaczenia własności, to prawdziwe dzieła sztuki stworzone przez utalentowanych artystów. Umieszczenie takiego ekslibrisu w książce to jak wkomponowanie małego arcydzieła w większe dzieło literatury. Grafika, kolory, i styl ekslibrisu mogą odzwierciedlać Twoje pasje, zainteresowania czy nawet ważne momenty w Twoim życiu.

Więcej ekslibrisów znajdziesz na dedykowanej tablicy w serwisie Pinterest. Są darmowe, ale symboliczna kawa mile widziana. 

Kolekcjonerski unikat

Dla miłośników czytania książek ekslibrisy dodają nie tylko estetycznej wartości, ale także kolekcjonerskiego prestiżu. Unikalność i oryginalność ekslibrisu mogą stać się atutem w Twojej kolekcji, wyróżniając ją spośród innych zbiorów.

Niezapomniane upamiętnienie

Ekslibrisy są idealnym prezentem na różne okazje, od ślubów po rocznice. To nie tylko ozdoba, ale także trwałe upamiętnienie ważnych momentów w życiu. Każde spojrzenie na ekslibris w Twojej ulubionej książce będzie przypominać Ci o chwilach, które chcesz zachować na zawsze.

Podpis twojej wyjątkowości

Twój ekslibris może stać się niczym podpis na pierwszej stronie książki, dowodząc, że to właśnie Ty jesteś prawdziwym właścicielem tego skarbu literackiego. To jednocześnie subtelny sposób na rozpoznawalność wśród znajomych czy rodzinnych skarbnic literatury.

Ekslibrisy i zaklęcia

Na dawnych ekslibrisach pojawiały się zaklęcia, które pełniły kilka funkcji. Po pierwsze, miały odstraszyć potencjalnych złodziei. Po drugie, miały zapewnić ochronę księgom przed uszkodzeniem. Po trzecie, miały podkreślić wartość i znaczenie zbiorów bibliotecznych.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na współczesnych ekslibrisach również umieszczać krótki tekst, który będzie odpowiedni do formy i przeznaczenia. Książka z umieszczonym w niej ekslibrisem i odpowiednio dodany tekstem może być dla ciebie dobrym pomysłem na prezent z każdej okazji. Jak myślisz, czy miłośnik książek ucieszy się z takiego prezentu? Ja nie mam najmniejszych wątpliwości.

Jak zrobić swoje ekslibrisy? 

Przy dużym zbiorze książek oznaczanie książek ekslibrisem może być zbyt trudnym a przed wszystkim pracochłonnym zajęciem. W takiej sytuacji może a zamówić specjalną spersonalizowaną pieczęć, która ułatwia pracę. Natomiast wyjątkowym książkom należy się wyjątkowy ekslibris. Zamówiony u artysty, a jeszcze lepiej kiedy będzie maksymalnie unikatowy, zrobiony samodzielnie. 

Jeśli chcesz stworzyć swoje własne ekslibrisy, nie musisz być profesjonalnym artystą ani grafikiem. Wystarczy trochę kreatywności i chęci do zabawy. Możesz wykorzystać gotowe wzory dostępne w internecie lub w specjalistycznych sklepach, albo zaprojektować coś od podstaw. Możesz użyć dowolnego materiału, od papieru i kartonu, po tkaninę i skórę. Możesz też wybrać dowolną technikę, od rysunku i malowania, po stemplowanie i wycinanie.

Jak umieścić ekslibrisy w książkach? 

Po stworzeniu swoich ekslibrisów musisz je umieścić w swoich książkach. Najprostszym sposobem jest przyklejenie ich na wewnętrznej stronie okładki lub na pierwszej stronie książki. Możesz też użyć specjalnych naklejek lub etykiet samoprzylepnych. Jeśli chcesz nadać swoim ekslibrisom bardziej elegancki wygląd, możesz je oprawić w ramkę lub folię. Pamiętaj jednak, żeby nie uszkodzić książki ani nie zakryć żadnych ważnych informacji.

Dlaczego warto mieć ekslibrisy?

Ekslibrisy to nie tylko sposób na oznaczenie swojej własności i zapobieganie kradzieży lub zagubieniu książek. To także sposób na wyrażenie siebie i pokazanie swojej miłości do literatury. Ekslibrisy to także piękna ozdoba dla Twoich książek i pamiątka dla Twoich bliskich. Możesz podarować swoje ekslibrisy innym miłośnikom książek lub wymieniać się nimi z innymi kolekcjonerami. Ekslibrisy to także część historii kultury i sztuki, która łączy pokolenia czytelników.

Ekslibrisy to szlachetna sztuka osobistego oznaczania książek, która ma długą i bogatą tradycję. Dzięki ekslibrisom możesz nadać swoim książkom niepowtarzalny charakter i wyrazić swoją indywidualność. Ekslibrisy to także sposób na cieszenie się pięknem grafiki i dzielenie się swoją pasją z innymi. Jeśli chcesz stworzyć swoje własne ekslibrisy, nie potrzebujesz wiele - tylko trochę kreatywności i chęci do zabawy. Zapraszam Cię do odkrywania tej fascynującej formy sztuki i dołączenia do grona miłośników ekslibrisów!

Komentarze

 1. Zdarza mi się kupić lub przynieść z wymiany różne książki, przyznam że bardzo dawno nie widziałam ekslibrysów. Pozdrawiam serdecznie Danusiu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja swój posiadam. Widziałaś go zresztą Danusiu, bo się nim chwaliłam. Dostałam go od mojego syna i bardzo go lubię. Nie mniej jednak mam chrapkę na kolejny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pamiętam Moniko 🙂 a jeśli coś wpadnie Ci w oko u mnie to daj znać, lepiej mieć w dobrej rozdzielczości.

   Usuń
 3. Mam biblioteczkę, ale dopiero przymierzam się do oznaczenia moich książek. Postawię na pieczątki. Można je zamówić online i wyglądają pięknie, bo zamawiałam do firmowej biblioteczki.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ To dla mnie wiele znaczy.
Zapraszam Cię na mój drugi blog Silver60plus też o sztuce.

Sztuce przetrwania...

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania