Muzyka do malowania: odkrywaj idealne dźwięki do swojej kreatywności

Muzyka i malarstwo są jak dwaj starzy przyjaciele, którzy mówią bez słów, każdy z nich jest echem duszy drugiego. Tak jak muzyk używa czułego języka melodii i rytmów, aby otwórzyć swoje serce, tak malarz dzierży pędzel, aby uchwycić na płótnie podszepty swojego wewnętrznego świata. Nierzadko zdarza się, że malarz zatraca się w symfonii, pozwalając, by muzyka prowadziła jego rękę, gdy stara się przełożyć te ulotne nuty na pociągnięcia koloru i światła, które tańczą z taką samą pasją i emocjami, jakie budzi w nas muzyka.

Kiedy przygotowujesz się do sesji malarskiej, to tak, jakbyś przygotowywał scenę dla odrobiny magii, prawda? A czym byłby dobry koncert bez zabójczych melodii? 

Rozpocznij poranek od chłodnej atmosfery. Pomyśl o tych utworach, które są jak ciepły uścisk słońca – delikatne, kojące i w odpowiednim tempie, które ułatwi Ci wejście w Twoją strefę kreatywności. Wiesz, ten rodzaj muzyki, który sprawia, że chcesz się rozciągnąć i uśmiechnąć, jak delikatne melodie "Morning Mood", pełen wdzięku flow "Anitra's Dancea" czy mistyczne echa "In the Hall of the Mountain King".

Teraz, jeśli czujesz się trochę nostalgicznie lub masz ochotę świętować małe radości, jest też na to muzyka. Znajdź te utwory, które są jak wehikuł czasu, zabierając Cię w przeszłość z nutą słodkiej melancholii, a następnie unosząc Cię w górę przypływem szczęścia. Chodzi o ten emocjonalny rollercoaster, który w jakiś sposób sprawia, że czujesz się bardziej uziemiony.

A kiedy nadejdzie czas, aby naprawdę zanurzyć się w swojej sztuce, pozwól, aby Twoje emocje prowadziły do celu. Przelewaj swoje uczucia na płótno każdym kolorem i pociągnięciem, a muzyka niech będzie Twoją muzą. To niesamowite, jak piosenka może zapoczątkować zupełnie nowy pomysł lub zmienić nastrój w coś, co możesz zobaczyć i dotknąć. Podkręć więc te melodie i obserwuj, jak Twoja sztuka ożywa w sposób, którego nigdy się nie spodziewałeś. 

Jakie są najlepsze gatunki muzyki do malowania?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy artysta może mieć inny gust muzyczny i preferować różne gatunki muzyki do malowania. Jednak istnieją pewne gatunki, które często są wybierane przez twórców, ponieważ mogą wpływać na ich nastrój, kreatywność i koncentrację. Poniżej małe przykładowe zestawienie "co do czego", przy czym pamiętaj proszę, że to tylko skrom e sugestie. 

Kolorowe dźwięki: zainspiruj się muzyką klasyczną, jazzową i ambientową, która pobudzi twoją wyobraźnię i kreatywność.

Malowanie z natury: odkryj piękno świata przy dźwiękach muzyki folkowej, akustycznej i etnicznej, która przeniesie cię w różne zakątki ziemi.

Malowanie z emocji: wyraź swoje uczucia i nastroje przy muzyce rockowej, popowej i elektronicznej, która nada twoim obrazom energii i dynamiki.

Malowanie z historii: podróżuj w czasie przy muzyce epickiej, filmowej i operowej, która opowie ci niezwykłe historie i legendy.

Malowanie z relaksem: odpręż się i wycisz przy muzyce medytacyjnej, chilloutowej i new age, która wprowadzi cię w stan głębokiego spokoju i harmonii.

Malowanie z humorem: rozbaw się i baw przy muzyce komediowej, satyrycznej i kabaretowej, która wywoła uśmiech i poprawi ci humor.

Malowanie z pasją: poczuj ogień przy muzyce latynoskiej, flamenco i tanga, która rozgrzeje cię do czerwoności i zachęci do tańca.

Malowanie z fantazją: przenieś się w świat magii i marzeń przy muzyce fantasy, symfonicznej i celtyckiej, która oczaruje cię swoim urokiem i mistycyzmem.

Malowanie z nostalgią: powspominaj dawne czasy i miejsca przy muzyce retro, oldies i country, która przeniesie cię w sentymentalną podróż po wspomnieniach.

Malowanie z inspiracją: znajdź nowe pomysły i motywacje przy muzyce indie, alternatywnej i eksperymentalnej, która zaskoczy cię swoją oryginalnością i innowacyjnością.

Być może należałoby się tu spodziewać konkretnej playlisty, ale nie, nie chcę tego robić. Mogę jedynie podrzucić kilka przykładów. 

Imagine" Johna Lennona. To piękna i wzruszająca piosenka o pokoju i harmonii na świecie. Możesz malować krajobrazy ludzi trzymających się za ręce, symbole pacyfizmu lub po prostu abstrakcyjne formy, które oddają nastrój utworu.

"Bohemian Rhapsody" Queen. To prawdziwe arcydzieło rocka, pełne zmian tempa, nastroju i stylu. Możesz malować różne obrazy, które pasują do poszczególnych części piosenki, np. portret Freddiego Mercury'ego, operową scenę, gitarowe solo lub rockową publiczność.

"What a Wonderful World" Louisa Armstronga. To klasyczna i optymistyczna piosenka o pięknie życia i świata. Możesz malować tęczę, kwiaty, zwierzęta, dzieci lub cokolwiek innego, co sprawia ci radość i wdzięczność.

"Hallelujah" Leonarda Cohena. To głęboka i poruszająca piosenka o miłości, wierze i bólu. Możesz malować sceny biblijne, anioły, serca, łzy lub po prostu kolory, które oddają emocje utworu.

"Don't Stop Believin'" Journey. To energetyczna i motywująca piosenka o marzeniach i nadziei. Możesz malować swoje cele, plany, podróże lub cokolwiek innego, co daje ci siłę i inspirację. 

A może wolisz.... 

Bolero" Maurice'a Ravela - to klasyczny utwór o powtarzającym się motywie rytmicznym i melodycznym, który stopniowo narasta i osiąga kulminację w orkiestrowym finale. Możesz spróbować malować za pomocą różnych kolorów i technik, aby oddać zmiany nastroju i dynamiki utworu.

"Clair de Lune" Claude'a Debussy'ego - to delikatna i romantyczna kompozycja na fortepian, która nawiązuje do księżycowego blasku. Możesz spróbować malować sceny nocne, pełne światła i cienia, lub po prostu wyrazić swoje uczucia za pomocą pastelowych barw i miękkich pociągnięć pędzlem.

"Cztery pory roku" Antonio Vivaldiego - to cykl czterech koncertów skrzypcowych, które przedstawiają różne pory roku. Każdy koncert składa się z trzech części, które mają charakterystyczne motywy i nawiązują do zjawisk przyrodniczych. Możesz spróbować malować krajobrazy związane z każdą porą roku, lub po prostu inspirować się dźwiękami i rytmami muzyki.

"Moonlight Sonata" Ludwiga van Beethovena - to jedna z najbardziej znanych i emocjonalnych kompozycji na fortepian, która składa się z trzech części. Pierwsza część jest spokojna i melancholijna, druga jest żywa i radosna, a trzecia jest dramatyczna i burzliwa. Możesz spróbować malować portrety ludzi lub zwierząt, które wyrażają te różne stany emocjonalne, lub po prostu oddać atmosferę utworu za pomocą kontrastów i przejść kolorystycznych.

"Dla Elizy " Ludwiga van Beethovena - to popularna i wdzięczna kompozycja na fortepian, która ma prostą i uroczą melodię. Możesz spróbować malować kwiaty, motyle, ptaki lub inne elementy natury, które kojarzą się z delikatnością i pięknem, lub po prostu cieszyć się słuchaniem muzyki i malowaniem dowolnych kształtów i linii.

Oczywiście, to tylko przykłady muzyki do malowania. Możesz też spróbować połączyć różne gatunki i stworzyć własną playlistę, która pasuje do Twojego stylu i nastroju. Najważniejsze jest, aby muzyka była dla Ciebie przyjemna i inspirująca. 

Zwróć uwagę na tempo muzyki. Szybka muzyka może pomóc Ci stworzyć energetyczne obrazy, podczas gdy wolna muzyka może sprzyjać tworzeniu bardziej spokojnych i refleksyjnych dzieł.

Pomyśl o instrumentach muzycznych. Niektóre instrumenty, takie jak skrzypce lub fortepian, mogą wywoływać określone emocje.

Jeśli chcesz tworzyć własną playlistę to od razu rozważ czy będzie tylko jedna? Z swojego doświadczenia wiem, że warto mieć kilka i korzystać z wybranej, pasującej do nastroju czy planowanej pracy tworczej. Eksperymentuj i znajdź muzykę, która najlepiej inspiruje Cię do tworzenia!

Z całą pewnością istnieją badania na temat wpływu muzyki na nasz mózg, emocje i kreatywność, w zależności od gatunku, nastroju i osobistych preferencji. Nie będę jednak wstawiać tu od nośników do naukowych opracowań, ale polecam lekturę dwóch stron. 

Według artykułu z anitalipnicka.pl, badania sugerują, że różne gatunki muzyki mogą stymulować różne obszary mózgu, co może prowadzić do zwiększonej kreatywności. Na przykład, muzyka klasyczna może pomóc w skoncentrowaniu i skupieniu, podczas gdy muzyka instrumentalna lub ambientowa może wspierać proces twórczy.

Według artykułu z rafaldomagala.pl, badania naukowe wykazują, że nastrojowa muzyka może stymulować naszą kreatywność. Melodie, które wywołują pozytywne emocje, potrafią zwiększyć naszą elastyczność myślową oraz ułatwić łączenie różnych koncepcji. 

Trudno jest mi podać tu playlistę, bo przecież różne mamy gusta. Najłatwiej przekonać się o tym przeglądając w internecie polecane utwory. Długo szukałam czegoś ciekawego, ale ostatecznie okazało się, że jeśli chcę mieć playlistę dobrze dopasowaną, muszę zrobić sobie ją sama.  I tak powolutku, utwór po utworze układam. 

Malowanie do muzyki to świetny sposób na rozwijanie swoich umiejętności artystycznych i osobistych. Muzyka może być twoim najlepszym przyjacielem, nauczycielem i partnerem w tworzeniu sztuki. Nie bój się eksperymentować z różnymi gatunkami, artystami i utworami muzycznymi. Odkryj, jak muzyka wpływa na ciebie i na to, co malujesz. I przede wszystkim - baw się dobrze!

Serdeczności, Deni

Komentarze

  1. Tworzyć wolę w ciszy, często jej brakuje w dzisiejszych czasach. Wieczorem, przed snem lubię słuchać muzyki. Ile ludzi, tyle gustów. Pozdrawiam serdecznie Danusiu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kiedy czytam leci muzyka, kiedy sprzątam leci muzyka, kiedy jestem w pracy też leci muzyka, a kiedy pisze recenzję to muszę mieć naprawdę głośno muzykę tak by nie słyszeć stukania w klawiaturę bo mnie rozprasza :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ To dla mnie wiele znaczy.
Zapraszam Cię na mój drugi blog Silver60plus też o sztuce.

Sztuce przetrwania...

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania