Przejdź do głównej zawartości

Zentangle, inspiracje dla każdego

Spoglądając na statystyki bloga stwierdzam, że popularność tematu rysowania, a w zasadzie zendoodle, sztuki inspirowanej Zentangle®, znacznie rośnie. Domyślam się, że ten trend dotyczy nie tylko mojego bloga.

Jak wykorzystać proste rysunki Zentangle - inspiracje

Przeglądając serwisy społecznościowe, widuję spory wzrost zainteresowania różnymi formami relaksu, czy, po prostu, radosną twórczością osób, w każdym wieku. Pojawiła się moda na kolorowanki dla dorosłych, rysowanie mandali, zapełnianie kartoników powtarzającymi się wzorkami, aż wreszcie na wykorzystanie tych technik przy pracy rękodzielniczej, ozdabianiu przedmiotów i mieszkań. I na tym ostatnim chciałam się dzisiaj skupić.

Sama wykorzystałam już zendoodle do ozdabiania puszek, oczywiście na herbatę. Pokazywałam je w serwisach społecznościowych, więc teraz, tylko dla przypomnienia, jedno zdjęcie.

puszki na herbate

Ozdabianie przedmiotów rysunkami w stylu zendoodle to nie tylko ciekawy efekt, ale przyjemność ich własnoręcznego tworzenia. Możliwości jest dużo, pozwolę sobie, w telegraficznym skrócie, pokazać kilka interesujących przykładów, znalezionych w internecie.

Dekorowanie w stylu Zentangle drobnych przedmiotów codziennego użytku

Biżuteria, tu na prawdę jest wielkie pole do popisu (źródło)

biżuteria Zentangle

Kubki, filiżanki i inne naczynia, malowane specjalnymi pisakami do porcelany (źródło)
ceramika Zentangle

Kolejny przykład to obuwie, ale można też pisać po koszulkach (źródło)
baleriny Zentangle

Obudowy telefonów, smartfonów, komputerów itp. (źródło)
etui Zentangle


Dekoracje zendoodle (zentangle) do mieszkania

Ramki na zdjęcia, dekoracyjne pudełka (źródło)
ramka Zentangle

Podkładki pod kubki oraz dekoracyjna poduszka (źródło)
podkładki pod kubki Zentangle

Meble (źródło)
fotel Zentangle

Lampy (źródło)
lampa Zentangle

A nawet całe ściany (źródło)
ściana Zentangle

To tylko mała garstka inspiracji, na które niedawno trafiłam. O wykorzystaniu rysunków zendoodle (zentangle, doodle, tangle) w tworzeniu kartek okolicznościowych, życzeń, laurek, papierowych pudełek i tak dalej, już nawet nie piszę. To jest chyba dość oczywiste.

A na deser... :)  (źródło)
tort ZentangleKomentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ