Przejdź do głównej zawartości

24 proste wzory Zentangle

Zentangle nie musi oznacza skomplikowanych wzorów. Sama bardzo często korzystam z tych nieskomplikowanych, bo prostota to jedna z cech tej techniki. 

Jeśli przyjrzeć się moim tanglom, widać powtarzające się wzory, czasem w różnych wersjach. Tworzenie różnych wariacji jednego wzoru, poprzez dokładanie elementów bądź też odmiennego cieniowania ołówkiem, to też fajna sprawa.

Mam swoje ulubione wzory i to one często zakradają się na płytki. A że te ulubione są zazwyczaj proste do narysowania,  postanowiłam przygotować Tobie małą ściągę. 

24 proste wzory Zentangle dla początkujących

Żeby ułatwić sobie rysowanie podstawowych wzorów na potrzeby bloga, przygotowałam dwie plansze z ramkami. Na pierwszej, przeznaczonej na wzory oparte na siatce, delikatnie zaznaczyłam kratkowanie. Druga plansza, przeznaczona na dowolne, nieregularne wzory, kratowania już nie ma. Jest tu tylko samo obramowanie.


Jeśli chcesz poćwiczyć samodzielnie rysowanie wzorów Zentangle, pobierz wybraną planszę: pola kratkowane, pola puste.

Wzory Zentangle oparte na siatce

Pamiętaj, że linie siatki nie muszą być równoległe, nie musi być kątów prostych. U mnie akurat będą, a to z racji korzystania z podkładu w kratkę. Tak dla własnej wygody.

wzory Zentangle

Dowolne wzory Zentangle 

Określiłam je jako dowolne, a być może lepiej pasowałaby nazwa nieregularne? Mało istotne, ważne, że są proste i nie oparte na siatce. Znajdziesz tu propozycje do wypełniania całych obszarów oraz elementy dekoracyjne.
proste wzory zentangle

Jeśli wolisz mieć wydrukowane wzory, przygotowałam całe zestawienie do pobrania. Możesz wydrukować je i umieścić w pobliżu miejsca, w którym twórczo rysujesz i relaksujesz się. Sama miałam narysowaną ściągę na papierze formatu A3 i włożoną pod folię biuwaru. Przyznaję, że już mi się to trochę opatrzyło, chyba czas pomyśleć o czymś innym? 

Jeśli już poćwiczysz wzory i zechcesz wypełnić nimi kwadratowy kartonik, pomocne mogą być pomocnicze linie (sznurki), które możesz pobrać zaglądając na stronę - Darmowe przykłady sznurków Zentangle.

Z zaproponowanego tu zestawu wzorów Zentangle (prostych!) możesz skomponować wiele, wiele płytek. Poniżej przykłady umieszczane na Instagramie.


Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ