Przejdź do głównej zawartości

Herbaciany tryptyk w stylu Zendoodle

Póki chłodno za oknem, można poświęcić więcej czasu na rysunki w stylu Zentangle, co, jak zapewne się domyślacie, ostatnio robię dość często.

Prawdę mówiąc chętnie poszłabym już na działkę, usiadła pod pigwą i wypiła czarkę dobrej herbaty. Mam nadzieję, że kiedy już wyjdą pierwsze krokusy, będzie to możliwe, przecież są ciepłe swetry. Wy też tęsknicie za wiosną?

A na razie pozostaje domowe zacisze, wygodny fotel (jeśli kotka go nie zajmie), dobra książka, herbata i czasem praca twórcza. Ostatnio narysowałam cały tryptyk herbaciany, który może być całością, ale nie musi. Dzisiaj mogę pokazać już wszystkie, ukończone rysunki. Na początek każda z części oddzielnie, żebyście mogli lepiej zobaczyć.Prace wykonane są na świetnym papierze akwarelowym Aquafine Smooth Daler Rowney (A4), o gramaturze 300g/m2, który wydaje się być idealnym do tego typu prac. Rysunki wykonane japońskimi cienkopisami Pigma Micron, zostały pomalowane mocnym ekstraktem z rooibosa. A tak prezentuje się to w całości.
Prace poleciały do szuflady i tak się zastanawiam... kiedy zabraknie w niej miejsca? :) Na ścianach też za dużo nie ma, ale to nic, będzie wiosna to i rysowanie się ograniczy. Jedno, co zostaje na cały rok, od wiosny do zimy, to herbata. A nie, książki też!

Komentarze

 1. Jestem pod ogromnym wrażeniem! To jest niesamowite, jak można kreską zrobić coś tak fantastycznego... myślę, że szkoda takich prac w szufladzie... koniecznie do ramki i na ścianę :) Chyba że miejsca na ścianie zabraknie... ale "Herbaciany tryptyk" powinien zawisnąć :) Jest na prawdę niesamowity.
  Aktualnie piję rooibosa, więc też trochę tematycznie mi się zrobiło ;)
  Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dziękuję za miłe słowa. :) Na ścianie też krucho z miejscem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak zwykle Danusiu bardzo ładne.Widać rękę plastyka.Chętnie na ścianie bym widziała.Zawsze znajdziesz sobie bardzo ciekawe zajęcie,co przy Twoich zdolnościach nie jest trudne .

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję :) jedyny szkopuł w tym, że tych nowych zajęć chyba bywa zbyt dużo, a czasu nie przybywa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie kupie , podaj cenę ?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej. 
Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia. Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej.

A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież gryzmolimy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształtów, wypełnionych powtarzalnym wzorem. Tę technikę rysowania wpr…

Eko drukowanie, czyli barwienie papieru

Od czasu do czasu lubię eksperymentować z tłem do Zentangle. Bywały już akwarele, kredki akwarelowe, często na papierze pojawiała się herbata. Przyszła pora na coś nowego, czyli eko drukowanie (ecoprint), gdzie podstawowym surowcem barwiącym są rośliny.
Niedawno oglądałam na YT film pokazujący jak zabarwić tkaniny, wykorzystując liście, kwiaty. W zasadzie nie jest to tylko barwienie a drukowanie. Opisuję tu dwa eksperymenty z barwieniem kartoników do Zentangle, z użyciem różnych papierów, akwarelowego i z bloku technicznego.

Co jest potrzebne do eko drukowania?papierroślinysznurek lub klipsy biurowedwie płytki drewniane lub metalowe, nieco większe od formatu papieruwodagarnekkamień Zebrane, świeże rośliny, należy zamoczyć w miseczce z wodą. Mokre łatwiej rozkłada się na papierze. Na jedną płytkę (metalową lub drewnianą) kładziemy kartonik, na nim układamy liście. Nakrywamy kolejnym kartonikiem i ponownie układamy rośliny. Czynność powtarzamy z wszystkimi kartonikami.


Na wierzchu kładzi…

Inktober - rysunkowe wyzwanie

W 2009 roku Jake Parker zapoczątkował rysunkowe wyzwanie na jesienne dni. Akcja trwa co roku, przez cały październik, a podstawową zasadą jest rysowanie tuszem.  Stąd też nazwa Inktober. Przyznaję, że o wyzwaniu dowiedziałam się dopiero dzisiaj, dzięki mniej lubianemu Facebookowi. A jednak na coś się przydaje. Celem wyzwania jest wzajemna motywacja do rysowania. Bo rysować warto!  Uczestnicy wyzwania pochodzą z całego świata.


Krótko o zasadach InktoberZabawa nie ma absolutnie nic wspólnego z posiadaniem talentu rysunkowego. Rysunki wykonywane są głównie tuszem (długopis, pisak, cienkopis). Co roku ustalane są tematy rysunków, na ten rok wygląda to następująco (niestety po angielsku):


Jeśli chcesz wziąć udział w zabawie musisz codziennie (albo i nie) publikować swój rysunek w mediach społecznościowych, oznaczając  go odpowiednimi hashtagami: #inktober #inktober2018.
Nie musisz rysować każdego dnia, ale skoro wyzwanie? Trzymanie się wyznaczonych tematów jest zalecane, ale na pewno nie ko…

Modyfikacja wzorów Zentangle

Wzorów Zentangle® jest mnóstwo. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że jest ich nieskończona ilość. Cóż to byłaby za sztuka z ograniczeniami?
Dzisiaj, na przykładzie jednego wzoru, pokażę jak można je modyfikować, dawać upust swojej wyobraźni, czyli tworzyć. Jest to tylko kilka wersji, każdy może wymyślić ich znacznie więcej.

Zaczynam od jednego z moich ulubionych "Cadent", którego podstawowy tutorial znajdziemy na stronie pattern-collections.com
Tak wygląda w wersji podstawowej, na potrzeby bloga nieco powiększyłam wszystkie rysunki. Co możemy z nim zrobić? Na przykład dorysować wewnętrzne łuki. 
I kolejne linie, tworzące coś w rodzaju ramek, które można częściowo zaczernić.
Dla lepszego efektu można zastosować cieniowanie ołówkiem. 
A jak nam się spodoba, zamalować na czarno białe kółeczka.
Kolejna modyfikacja podstawowego wzoru to dodanie małych kresek, tworzących jakby marszczenia.  Do tego dodajemy czarne kwadraty, lekko przechylone. 
Tym razem modyfikacja polegająca na do…

Herbaciane zakładki do książek

Zgodnie z obietnicą, przyszedł czas na herbaciane zakładki do książek. A może inaczej? Zakładki dla herbaciarzy albo herbaciane DIY?
Postanowiłam wykorzystać mocny napar herbaciany (prawie) jako barwnik tła. Ponieważ pisałam już wcześniej na ten temat, między innymi we wpisie "Herbata w Zentangle", nie będę powtarzać samego procesu barwienia. W tym przypadku odpowiednio przycięte kawałki  kartonu po prostu wykąpałam w naparze. Jak to często u mnie bywa, napar był z rooibosa.


W zależności od czasu kąpieli otrzymałam różne odcienie. A te fusy? Mogą pływać i nie muszą, pozostawione na papierze dają wyraźniejsze zacieki. Są one widoczne przy krótszym czasie moczenia, nie więcej niż minuta. Przy dłuższym czasie papier jest już tak nasączony, ze śladów po fusach praktycznie nie ma.


Po wysuszeniu i rozprostowaniu, papier wygląda tak:


Baza do zakładek jest, można dekorować, rysować, obklejać... W moich zakładkach wykorzystałam wszystko to, co wpadło w rękę. Warto mieć w domu skrzynk…