Przejdź do głównej zawartości

Zentangle - twórczy relaks dla każdego

O Zentangle® pisałam nie raz, pokazywałam przykłady, polecałam jako formę relaksu, przedstawiałam własne prasce inspirowane tą techniką rysunku. 

Zentangle - zrelaksuj się przy rysowaniu cienkopisem

Dzisiaj napiszę nieco więcej o terapeutycznej, czy może relaksacyjnej, stronie rysowania powtarzalnych wzorów na małych kartonikach.

Zentangle

Jak już wiecie, ten rok nie jest dla mnie zbyt łaskawy, jeśli chodzi o zdrowie. Właśnie dlatego skupiłam się bardziej na małych kartonikach. Po pierwsze ręka jest jakaś jakby mniej sprawna i ciągnięcie długich, w miarę prostych linii lub łuków, sprawa mi trudność. Po drugie, sama na sobie doświadczyłam pozytywnego wpływu bazgrania na kartonikach. Nie może to być jednak duża praca, wymagająca wiele czasu i cierpliwości. Czyli klasyczne Zentangle®, z podstawowymi zasadami: używanie cienkopisów (długopisów), ołówka (do cieniowania), zakaz gumowania, oraz możliwość oglądania rysunku z każdej strony.

Przykłady klasycznego Zentangle®:


Zentangle

Kolejne przykłady to wmontowanie w obrazek cytatów. Obrazek po lewej absolutnie nie odpowiada wymogom klasycznego Zentangle®. Natomiast ten po prawej... sprawa dyskusyjna. W sumie poszczególne wyrazy czytać można patrząc na rysunek z każdej strony, stanowią one coś w rodzaju wzoru, więc chyba klasyk? A swoją drogą cytat piękny, tym, którzy mają problem z odczytaniem wstawiam całość:
 • "Wszyscy jesteśmy aniołami z jednym skrzydłem: możemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka." - Bruno Ferrero

Zentangle

Powiem Wam kochani, że kiedy dwa i pół miesiąca leżałam w szpitalu, widziałam tam wiele aniołów z jednym skrzydłem, powietrze bywało czasem aż gęste od... samotności.

Wracam jednak do terapii sztuką. Jeśli komuś nie podobają się czarno-białe obrazki, zawsze może dorzucić kolor, są to już jednak własne interpretacje Zentangle®.

Zentangle

Zentangle®, twórczy relaks dla każdego 

Nie mam na myśli sztuki inspirowanej Zentangle®, jedynie rysowanie na małych kartonikach prostych wzorków, które tylko początkowo wydają się trudne i skomplikowane.

W Stanach (nie wiem czy jeszcze gdzieś indziej) odbywają się kursy, po których otrzymuje się status instruktora Zentangle® (Certified Zentangle Teacher). Tak przeszkoleni instruktorzy potrafią w bardzo prosty sposób wytłumaczyć o co w tym chodzi, jak się do tego zabierać, jak rysować (krok po kroku) poszczególne wzorki. Organizują spotkania terapeutyczno-relaksacyjne dla osób w każdym wieku i co ważne, bez żadnych zdolności plastycznych.

Co tu dużo pisać, kiedyś w szpitalu podeszła do mnie pacjentka, pochwaliła i stwierdziła, że nigdy by czegoś takiego nie narysowała. Przecież to można się pogubić, gdzie, jak, w którą stronę?

Wyjęłam zeszyt i tak na szybko pokazałam jak tworzy się jeden z wzorów. Na szczęście mam to jeszcze w domu, więc mogę wstawić zdjęcie.

rysowanie Zentangle

1, 2, 3, 4 - oznaczają kolejne kroki. Kolorem czerwonym rysowałam kolejne etapy. Poniżej kilka interpretacji podstawowego wzoru. Prawda, że banalnie proste? Pacjentka też tak stwierdziła.

Myślę, że tą techniką powinni zainteresować się wszelcy terapeuci, szczególnie psychoterapeuci. Kto wie, może powolutku i do nas to dotrze? A póki co możecie próbować sami, są książki, o internecie nie wspominając. Możecie też zajrzeć na moją tablicę w Pinterest, znajdziecie tam bogaty zestaw wzorów, również z instrukcjami.

Podsumowując, Zentangle® to prosta technika relaksacji i nie tylko

O tym co jeszcze daje najlepiej wypowiedziałby się psycholog. Najlepszym dowodem na to, że pomaga, mogę być ja sama. Nie potrafiłam wziąć się do napisania kolejnego wpisu na blogu, odrzucało mnie od komputera(!). Wszystko co robiłam to rysowanie małych tangli, maksimum jeden dziennie. Dzisiaj, po bardzo długiej przerwie, udało mi napisać tekst, zrobić zdjęcia i wszystko opublikować. Dla mnie to na prawdę wielki sukces!

Pamiętajcie o najważniejszym, te rysunki robicie dla siebie, nie na wystawę w galerii sztuki. Rysujecie tak jak potraficie, chodzi tylko sam proces, efekt nie musi być artystyczny, rysunki nie muszą być staranne.

Komentarze

 1. Piękne te twoje rysunki czy raczej Zentangle , naprawdę piękne .

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdyby nie ten blog, nawet bym nie wiedziała, że istnieje coś takiego jak zentangle. Zainspirowała mnie Pani i sama często siadam z cienkopisem i się bawię. A puszka zentangle na herbatę mnie tak zauroczyła, że musiałam zrobić swoją! I mam na swoim koncie już trzy, a to nie koniec :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Brawo! :) Życzę powodzenia w dalszej przygodzie z Zentangle. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki :) a kiedy ja zobaczę piękny tort z Zentangle? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam takie rysowanie :) proste geometryczne wzory :)

  OdpowiedzUsuń
 6. […] Nie obeszło się bez odrobiny akwareli, cienkopisów Sakura oraz drobnych elementów w stylu Zentangle. Swoją drogą Zentangle, jako technika relaksacyjna, dobrze się sprawdza, może będę musiała […]

  OdpowiedzUsuń
 7. […] Pisząc o Zentangle® mam na myśli jego klasyczną formę, czyli rysunek wykonany pisakiem na papierowym kwadracie. Zasady klasycznego Zentangle® przedstawiłam dokładniej we wpisie – Twórczy relaks dla każdego. […]

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ