Przejdź do głównej zawartości

Jak radzić sobie przy dużej ilości wlewów?

Niedawno uświadomiłam sobie, że właśnie stuknęło mi 100 wlewów z antybiotykami. Aż nie chce się wierzyć, jak moje kiepskie żyły wytrzymały? 

Jak radzić sobie przy dużej ilości wlewów? 

Fakt, trwało to na przestrzeni miesięcy, bo od czerwca, ale to i tak wręcz niewiarygodne. Jak sobie radziłam? Między innymi, przydatne okazały się... skarpety.Piszę o tym, ponieważ te podpowiedzi mogą być przydatne nie tylko dla chorych na boreliozę, bywają też inne choroby z koniecznością podawania leków w kroplówce. Rad, wynikających z własnego doświadczenia i podpowiedzi innych osób, mam kilka.

Przed zakładaniem wenflonu dobrze jest wypić więcej płynów oraz zjeść normalny posiłek. Jeśli jest to możliwe, prosić o wkłucie z pominięciem zgięć, na przykład łokciowego. Idealny jest środek przedramienia. Oczywiście takie wymagania można mieć kiedy żyły są dobre, nie pękają itd. Kiedy są wielkie problemy, tak jak u mnie, cieszy założenie wenflonu gdziekolwiek.

Jeśli masz uczulenie na tworzywa, poproś o podłożenie czegoś pod skrzydełka, unikniesz swędzenia, wenflon utrzyma się (być może) dłużej.

Jak zabezpieczać wenflon?

To bardzo istotne pytanie. Wszelkie bandaże są do kitu! Nie poddają się, zwijają w rulonik, uciskają żyłę, a to wszystko powoduję, że robi się stan zapalny, albo też rurka zostaje wręcz wypychana z żyły. Przerabiałam to. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest elastyczna siateczka do zabezpieczania opatrunków Codofix. Nie są drogie, mają różne rozmiary, w zależności od tego na którą część ciała mają być założone. Jeśli przychodnia, bądź szpital, nie dysponują siatkami, warto kupić je samemu. Tyle, że to znowu wydatki, nie za duże, ale biorąc pod uwagę koszty leczenia boreliozy, jednak są.

Co w zamian?
Skarpeta! :) Tak, skarpetka jest, w moim odczuciu, rozwiązaniem kapitalnym. Usłyszałam o tym pomyśle od jednej z pielęgniarek. Nie nadaje się na każde miejsce wkłucia, ale na ogół można ją zastosować. Jak? To bardzo proste. Utnij zbędną skarpetę tuż nad pietą, otrzymasz elastyczny tunel/rękawek, który zakłada się na wenflon. Przyjemny dla ciała, elastyczny i nie uciska zbyt mocno, a do tego możesz sobie wybrać pasujący Ci kolorek czy wzorek!

Raczej nie powinna to być skarpetka z bardzo ciasnym i wąskim ściągaczem, u mnie sprawdziła się bezuciskowa. To trzeba sobie samemu dopasować, najlepiej mierząc całą skarpetkę, jeszcze przed ucinaniem.

Jakie leki, maści?

Niektóre leki, zwłaszcza antybiotyki, niszczą żyły dość skutecznie. Biotrakson, który sama biorę, robi to po mistrzowsku! Dlatego warto wspierać się dużymi dawkami witaminy C (w leczeniu boreliozy i tak się ją przyjmuje), dodatkowo Rutinoscorbin (3x2). Warto też smarować miejsca po wkłuciach niewielką ilością Liotonu 1000, Altacetem w żelu. Dodatkowo w całe ręce wcierać żel kasztanowy z rutyną.

Ćwiczenia

W dniach, kiedy nie ma założonego wenflonu, warto poćwiczyć nieco ręce. Mogą to być ćwiczenia z lekkimi ciężarkami. Nie forsować zbytnio rąk, ale jednak ćwiczyć.

To wszystko, co wpadło mi teraz do głowy. Jeśli macie inne pomysły to zapraszam do komentarzy. A tak na prawdę to  najlepiej byłoby nie zakładać żadnych wenflonów. No ba, ale skoro trzeba?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ