Przejdź do głównej zawartości

Wiszer, sposób na cieniowanie rysunków Zentangle

Wiszer (inaczej: wiszor, blending stump, tortillon) to narzędzie dla rysowników, pomocne przy rozcieraniu (rozmazywaniu) ołówka, węgla, pasteli, kredek, w celu zmiękczenia kreski lub uzyskania miękkiego cieniowania rysunku.


Wiszer, sposób na cieniowanie rysunków Zentangle

Wiszer, sposób na cieniowanie rysunków Zentangle

Wieki temu, kiedy chodziłam na lekcje rysunku, przed podjęciem studiów na architekturze, uczono mnie cieniowania za pomocą kreski, czy właściwie kresek. Rozmazywanie palcem, czy czymkolwiek innym, było niedopuszczalne. Obecnie również wielu artystów nie uznaje tej metody, twierdząc iż rysunek staje się zbyt dopieszczony, a przez to mniej artystyczny. I mają rację, zwłaszcza jeśli chodzi o zwykły rysunek.

Cieniowanie kreską w technice Zentangle?


Tak, jest czasem możliwe, ale kiedy elementy rysunku wypełnione są drobnym wzorem, robi się niezły bajzel, na pewno nie będzie to artystyczny bałagan. :) Dlatego w przypadku klasycznego Zentangle cieniowanie, mające za zadanie tworzenie efektu wypukłości, robi się bardzo miękkie, bez wyraźnej kreski. Cieniuje się głównie miękkim ołówkiem  i na tym można skończyć. Ołówek, mimo wielu starań artysty, nie daje jednak jednolitej gładkości. Dla jednych może to być zaletą, dla innych, chcących skupić się bardziej na wzorach rysowanych cienkopisem, wadą.

Jak cieniować rysunki Zentangle?

Aby wstępne cieniowanie ołówkiem zostało wygładzone czy raczej roztarte, korzysta się z różnych "narzędzi".
 • Palec - teoretycznie rozmazuje ołówek ale w tym przypadku jest trochę zbyt gruby, trudno dostać się do narożników czy małych elementów.
 • Chusteczka higieniczna - można zwinąć, tworząc rożek, lub nałożyć na palec. Tu jednak znowu pojawiają się niedogodności, podobne jak w przypadku palca.
 • Patyczek higieniczny - nadaje się lepiej, choć nie jest to super narzędzie
 • Wiszery - papierowe pałeczki (sztyfty) z ciasno zwiniętego papieru, o różnej twardości i w różnych rozmiarach.
Moim zdaniem wiszery są najlepszym wyborem. Nie są drogie, zestaw trzech sztuk o różnej grubości, pokazany poniżej (na pierwszym zdjęciu również), kosztuje 3,50.
Wiszer, sposób na cieniowanie rysunków Zentangle

Jak tego używać? Po prostu, rozmazywać ołówek równomiernie, starając się stosować jednakowy nacisk na papier.  Kiedy końcówka będzie zabrudzona, mocno zniszczona, wystarczy wiszer zaostrzyć. Strugawka do ołówków nie jest dobra, najlepszym rozwiązaniem jest drobnoziarnisty papier ścierny.

Dla przykładu pokazuję dwa małe tangle, na górnym zdjęciu przed rozmazywaniem, na dolnym po.

rysunki Zentangle

rysunki Zentangle

Komentarze

 1. Dzięki za poradnik! Podrzucę znajomemu ;)

  Pozdr,
  http://niex.pl/

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej. 
Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować?
Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia. Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej.


A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy. 

Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształtów, wypełnionych powt…

Eko drukowanie, czyli barwienie papieru

Od czasu do czasu lubię eksperymentować z tłem do Zentangle. Bywały już akwarele, kredki akwarelowe, często na papierze pojawiała się herbata. Przyszła pora na coś nowego, czyli eko drukowanie (ecoprint), gdzie podstawowym surowcem barwiącym są rośliny.
Eko drukowanie, czyli barwienie papieru i tkanin
Niedawno oglądałam na YT film pokazujący jak zabarwić tkaniny, wykorzystując liście, kwiaty. W zasadzie nie jest to tylko barwienie a drukowanie. Opisuję tu dwa eksperymenty z barwieniem kartoników do Zentangle, z użyciem różnych papierów, akwarelowego i z bloku technicznego.

Co jest potrzebne do eko drukowania?papierroślinysznurek lub klipsy biurowedwie płytki drewniane lub metalowe, nieco większe od formatu papieruwodagarnekkamień Zebrane, świeże rośliny, należy zamoczyć w miseczce z wodą. Mokre łatwiej rozkłada się na papierze. Na jedną płytkę (metalową lub drewnianą) kładziemy kartonik, na nim układamy liście. Nakrywamy kolejnym kartonikiem i ponownie układamy rośliny. Czynność powtarz…

Jak zrobić zakładkę do książki krok po kroku

Poza rysowaniem Zentangle, nałogowo czytam książki. Można powiedzieć, że zdecydowanie poprawiam statystyki czytelnicze w Polsce. A skoro książki i rysowanie, muszą być też zakładki.
Oryginalne zakładki do książek każdy może zrobić sam ... tylko najpierw niech zacznie te książki czytać.


Uwielbiam słowo pisane. Lubię książki w klasycznej, papierowej wersji, one na prawdę pięknie pachną! Prawda jest jednak taka, że czytam w większości ebooki. Dzieje się tak z dwóch... a może trzech powodów. Po pierwsze wielkość czcionki, którą mogę sobie dopasowywać do własnych potrzeb. Po drugie waga książek, 800 stron papieru na prawdę ciężko jest trzymać. Po trzecie i chyba najważniejsze - dostęp do książek.

Pozwól, że rozwinę ten "dostęp". Gdybym chciała kupować wszystkie książki, które czytam, nie wystarczyłoby mi kasy na nic innego. Korzystanie z biblioteki jest ok, tylko trzeba do niej regularnie chodzić. A ja leniwa jestem. Tak na poważnie, problem z chodzeniem jest nieco inny.
Najlepsz…

Notes w kropki, przydatny w Zentangle®

Notesy w kropki najczęściej są używane do prowadzenia dziennika bullet journal, czyli przeszłość, planowana przyszłość, organizacja czasu... i wiele innych. To jednak nie wszystko, bo ze względu na delikatne kropki są wręcz idealne do rysowania wzorów Zentangle®, o katalogowaniu ich nie wspominając.
Notes w kropki przydatny dla rysującychO tym, czym jest bullet journal, wspominałam już wcześniej. Przyznam się Wam, że  podejmowałam  już próby pisanina i tworzenia takiego dziennika, ale... wyszło na to, że mam w tym temacie słomiany zapał. Po iluś tam stronach pisania, wklejania, rysowania i kolorowania, kartki i tak lądowały w koszu, a reszta dziennika została wykorzystana do czegoś innego. Jedynym notesem, który na prawdę wytrwale wypełniam, jest notes z sową, przeznaczony na cytaty z przeczytanych książek. Uwielbiam do niego zaglądać, szczególnie w te gorsze dni, które każdy chyba miewa.Tyle o moim prowadzeniu notesów. W dzisiejszym wpisie chcę zachęcić Was do wykorzystania notesu w k…

13 inspirujących cytatów dla kreatywnych

Kiedy czuję się kiepsko, brakuje mi energii, jestem na nie, lubię zajrzeć do swojego notesu z cytatami. Często ładuje tak swoje akumulatorki, motywuję się do działania. Jak do tego dodać 15 minut z Zentangle®, samopoczucie ulega poprawie. 
13 inspirujących cytatów dla kreatywnych Dzisiaj mam dla Was 13 cytatów, które przynoszą więcej energii, motywują do działania i parcia do przodu. Nie wszystkie cytaty mówią o kreatywności (twórczej), ale na pewno są impulsami, które ją pobudzają. Nie wiem jak to wygląda u Was, ale u mnie kreatywne pomysły związane są ze stanem umysłu. Czasem wystarczy jedno zdanie, aby zmienić nastawienie, a co za tym idzie chęć do zrobienia czegokolwiek. Ruszenia z miejsca, tworzenia.


Jeśli lubisz cytaty, proszę weź sobie ile tylko chcesz, zapisz na komputerze, wydrukuj, zapisz w kalendarzu, ustaw jako tapetę w telefonie, napisz markerem na lodówce. A może wyślesz przyjacielowi w potrzebie?


"Cokolwiek możesz zrobić, o czymkolwiek możesz marzyć, po prostu zaczni…