Przejdź do głównej zawartości

Wiszer, sposób na cieniowanie rysunków Zentangle

Wiszer (inaczej: wiszor, blending stump, tortillon) to narzędzie dla rysowników, pomocne przy rozcieraniu (rozmazywaniu) ołówka, węgla, pasteli, kredek, w celu zmiękczenia kreski lub uzyskania miękkiego cieniowania rysunku.


Wiszer, sposób na cieniowanie rysunków Zentangle

Wiszer, sposób na cieniowanie rysunków Zentangle

Wieki temu, kiedy chodziłam na lekcje rysunku, przed podjęciem studiów na architekturze, uczono mnie cieniowania za pomocą kreski, czy właściwie kresek. Rozmazywanie palcem, czy czymkolwiek innym, było niedopuszczalne. Obecnie również wielu artystów nie uznaje tej metody, twierdząc iż rysunek staje się zbyt dopieszczony, a przez to mniej artystyczny. I mają rację, zwłaszcza jeśli chodzi o zwykły rysunek.

Cieniowanie kreską w technice Zentangle?


Tak, jest czasem możliwe, ale kiedy elementy rysunku wypełnione są drobnym wzorem, robi się niezły bajzel, na pewno nie będzie to artystyczny bałagan. :) Dlatego w przypadku klasycznego Zentangle cieniowanie, mające za zadanie tworzenie efektu wypukłości, robi się bardzo miękkie, bez wyraźnej kreski. Cieniuje się głównie miękkim ołówkiem  i na tym można skończyć. Ołówek, mimo wielu starań artysty, nie daje jednak jednolitej gładkości. Dla jednych może to być zaletą, dla innych, chcących skupić się bardziej na wzorach rysowanych cienkopisem, wadą.

Jak cieniować rysunki Zentangle?

Aby wstępne cieniowanie ołówkiem zostało wygładzone czy raczej roztarte, korzysta się z różnych "narzędzi".
 • Palec - teoretycznie rozmazuje ołówek ale w tym przypadku jest trochę zbyt gruby, trudno dostać się do narożników czy małych elementów.
 • Chusteczka higieniczna - można zwinąć, tworząc rożek, lub nałożyć na palec. Tu jednak znowu pojawiają się niedogodności, podobne jak w przypadku palca.
 • Patyczek higieniczny - nadaje się lepiej, choć nie jest to super narzędzie
 • Wiszery - papierowe pałeczki (sztyfty) z ciasno zwiniętego papieru, o różnej twardości i w różnych rozmiarach.
Moim zdaniem wiszery są najlepszym wyborem. Nie są drogie, zestaw trzech sztuk o różnej grubości, pokazany poniżej (na pierwszym zdjęciu również), kosztuje 3,50.
Wiszer, sposób na cieniowanie rysunków Zentangle

Jak tego używać? Po prostu, rozmazywać ołówek równomiernie, starając się stosować jednakowy nacisk na papier.  Kiedy końcówka będzie zabrudzona, mocno zniszczona, wystarczy wiszer zaostrzyć. Strugawka do ołówków nie jest dobra, najlepszym rozwiązaniem jest drobnoziarnisty papier ścierny.

Dla przykładu pokazuję dwa małe tangle, na górnym zdjęciu przed rozmazywaniem, na dolnym po.

rysunki Zentangle

rysunki Zentangle

Komentarze

 1. Dzięki za poradnik! Podrzucę znajomemu ;)

  Pozdr,
  http://niex.pl/

  OdpowiedzUsuń
 2. Próbowałem poszukać takich wiszorów, tu znalazłem kilka https://sklep-ewa.pl/wiszery, ale nie ma tam informacji na temat twardości. Czy jest to bardzo istotna cecha tego narzędzia?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ