15 zalet Zentangle

O technice rysowania Zentangle® pisałam już niejednokrotnie. Dzisiaj, z większym własnym doświadczeniem, wracam do tematu. 
Pragnę przekonać Cię, drogi czytelniku, że to działa - pomaga w relaksacji, przynosi też wiele korzyści, oczywiście poza samą satysfakcją stworzenia czegoś ładnego.

Poznaj 15 zalet Zentangle

Pisząc o Zentangle® mam na myśli jego klasyczną formę, czyli rysunek wykonany pisakiem na papierowym kwadracie. Zasady klasycznego Zentangle® przedstawiłam dokładniej we wpisie - Twórczy relaks dla każdego.

15 zalet Zentangle

Zanim jednak zapoznasz się z zaletami rysowania tangli, zastanów się przez chwilę, a najlepiej zrób listę. Wpisz w pionowej kolumnie daty ostatnich dwunastu dni. Przy każdej z dat napisz - czy w danym dniu zrelaksowałeś się, w jaki sposób i ile na to poświęciłeś czasu. Jak wygląda Twoja lista? Jeśli bywa pustawa, może warto to zmienić? Kiedy po raz ostatni naprawdę odprężyłeś się? Kiedy ostatnio stworzyłeś coś pięknego? Współczesne życie wywołuje liczne stresy, niszczy kreatywność, niszczy zdrowie większości z nas. Może warto czasem zatrzymać się na chwilę, pobyć ze sobą?


A oto zalety rysowania

1.Jest dla każdego
Nie musisz posiadać żadnego talentu plastycznego! Te proste wzory (choć bywają i bardziej skomplikowane), narysuje każdy, kiedy tylko dokładniej zapozna się z techniką, obejrzy wzory, których w internecie nie brakuje. Pinterest to skarbnica wzorów z dokładnymi instrukcjami krok  po kroku.

2.Nie zajmuje wiele czasu
Rysunek wykonany na niewielkim kwadracie zajmie Ci nie więcej niż 30 minut, ale będzie to Twój czas, tylko dla Ciebie.

3.Nie wymaga wielu materiałów
Papier, żelopis lub cienkopis, ołówek... to wszystko. Dodatkowo przydaje się wiszer lub zwykły patyczek higieniczny. Przydatna może być tekturowa podkładka (kwadratowa) pod piwo, jako szablon do rysowania kwadratów. Zazwyczaj rozmiar podkładki jest zbliżony do zalecanych, a małe odstępstwo na pewno nie będzie wielkim łamaniem zasad Zentangle®.

rysowanie zentangle

4.Jest tanie
Patrz punkt 3. Papier to z reguły zwykły blok techniczny, ołówki raczej do drogich nie należą, a pisaki? Sam wybierasz, czym chcesz rysować. Jeśli Cię wciągnie, zainteresuj się cienkopisami kreślarskimi, są świetne. Więcej o tym pisałam we wpisie - czym rysować.

5.Rysować można w dowolnym czasie i miejscu
Biorąc pod uwagę niewielki rozmiar kartoników oraz małą ilość narzędzi, w zasadzie zawsze możesz je mieć przy sobie. Na końcu wpisu - jak się nie zaplątać - pokazałam podręczną walizeczkę. Jest bardzo praktyczna, ale do torebki, bądź kieszeni, raczej jej nie wciśniesz. Możesz przygotować sobie mniejszą wersję, na przykład zbędne płaskie pudełko, wielkości małego notatnika. Notes ze sztywną okładką też jest rozwiązaniem, a jak się zastanowić pewnie pomysłów byłoby więcej.

6.Działa relaksacyjnie
Rysując powtarzające się wzory i motywy, które składają się na Twoje małe dzieło sztuki, możesz całkiem się w tej czynności zatracić, osiągając stan komfortu i relaksu. Rysowanie pisakiem na białym papierze pozwoli odpocząć Ci od elektronicznych gadżetów i wirtualnego świata. W intuicyjne rysowanie angażujesz swój umysł i oczywiście trochę rękę. :) Można pokusić się tu o określenie - twórcza medytacja, która rozluźnia psychicznie i emocjonalnie.

7.Rozwija kreatywność
Rysując tangle możesz korzystać z gotowych wzorów, nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby tworzyć je samodzielnie, czyli być kreatywnym. To samo dotyczy całości kompozycji na kartoniku. Możesz go podzielić na prostokąty i wypełniać wzorami, możesz narysować różne krzywe, okręgi... Później przyjdzie czas na inne kształty, różne motywy.


8.Rozwija wyobraźnię
W przeciwieństwie do "doodle" (o tym napiszę w kolejnym wpisie) tu musisz się nieco skoncentrować, zobaczyć oczami wyobraźni, co chcesz narysować, choć tak na prawdę kolejnych elementów nie planuje się z góry, samo przychodzi. To nie są zwykłe gryzmoły, wykonywane bez pełnej uwagi, na przykład wtedy, kiedy jesteś zajęty rozmową telefoniczną. Zentangle® wymaga skupienia i wyobrażania sobie kolejnych elementów kompozycji.

9.Ma nieskończoną kombinację wzorów
Każdy Twój rysunek może być inny, nawet jeśli korzystasz tylko z tych, które znajdziesz w internecie. Kiedy się bardziej wciągniesz, rozbudzisz swoją wyobraźnię, możesz zacząć tworzyć własne wzory i motywy. Możliwości są nieograniczone!

10.Można go oglądać pod dowolnym kątem
Kartonik Zentangle®, Twoje małe dzieło sztuki, ma jeszcze tę zaletę, że bez względu na to z której strony popatrzysz na rysunek, on zawsze będzie inny. Wystarczy zmienić górę z dołem, lewą stronę z prawą, czyli dowolnie odwracać, a nie odbierzesz go jakby był narysowany do góry nogami, zawsze będzie dobry i ładny.

11.Zwiększa Twoją pewność siebie
Jak to możliwe? To proste, jeśli zaczniesz kreślić swoje tangle, przekonasz się, że jednak potrafisz rysować! Nie wmawiaj sobie, że czegoś nie potrafisz, zanim nie spróbujesz. Podobnie może być z czymś innym, co teoretycznie jest poza Twoim zasięgiem.

12.Wycisza natłok pędzących w Twojej głowie myśli
Tworzenie Zentangle® bywa określane "artystyczną medytacją", czyli chwilą, w której człowiek zostaje całkowicie pochłonięty procesem twórczym, kiedy to umysł skupiony jest na rysowaniu, dodawaniu kolejnych elementów, wzorów. Z własnego doświadczenia wiem, że inne myśli, często stresujące, zostają odrzucone na bok, schowane do szafy. Twórcza praca, zwłaszcza ta powtarzająca się w równym rytmie, sama w sobie uspokaja. Kiedy skupiasz się na rysowaniu, choć przez chwilę, odczuwasz spokój, nigdzie się nie spieszysz, czas przestaje być ważny.

13.Można zaliczyć go do jednej z form uważności
Ostatnio sporo mówi się o "uważności", czyli szczególnym rodzaju uwagi, skupianiu się na tym co jest tu i teraz. Nie będę rozwijać tu tego pojęcia, nie czuję się kompetentna, nawet pomimo przeczytania książki na ten temat. Jednak mając minimalną wiedzę stwierdzam, że faktycznie podczas tworzenia, umysł skupiony jest na procesie twórczym, jest tylko papier, pisak i...
ta chwila, obecna chwila, najważniejsza w tym momencie.

14.Pokazuje, że błędy to nic strasznego
Zapewne nie raz podczas rysowania zdarzy Ci się popełnić błąd, narysować kreskę nie tam gdzie miała być. A może jednak miała być w innym miejscu? Nie ważne, Zentangle® nauczy Cię jak zmienić kompozycję, wzór, tak aby błąd nie był błędem. Tu zawsze uda Ci się wprowadzić "błędy" w ogólną całość i to bez używania gumki, bo przecież w tej technice niczego nie wymazujesz. Tak jak w życiu, nie da się wymazać przeszłości.

15.Pozwala wyrazić (wyrzucić z siebie) emocje
Bywa, że słowa to za mało aby wytłumaczyć, uzewnętrznić i wyrzucić z siebie ból psychiczny, smutek, gniew lub przeciwnie radość. Czasem nie potrafisz opisać swoich uczuć, dusisz w sobie, a to nie prowadzi do poprawy Twojego samopoczucia. Można to jednak pokazać podczas uprawiania każdej formy sztuki, w tym Zentangle®. Emocje artysty widać nie tylko na obrazach, rysunku czy rzeźbie, kreski i wzory również mogą je zawierać. W tym momencie rysowanie tangli można uznać za terapię sztuką, gdzie nie ograniczają Cię słowa.

Na świecie technika Zentangle® zdobywa coraz większą popularność, w Polsce w zasadzie raczkuje. Moim skromnym zdaniem powinni się nią zainteresować terapeuci, ale przede wszystkim my sami. W Stanach odbywają się specjalne kursy dla instruktorów Zentangle®, choć nie wiem czy jest to aż tak bardzo konieczne, przecież założenia są dość proste. Dziwi mnie nieco zastrzeżenie samej nazwy (stąd grzecznie wstawiam w tekście znaczek ®) przecież to tylko rysowanie na małym kawałku papieru. Fakt, są pewne zasady, konkretny wymiar kartonika, już nawet w Polsce można kupić oryginalne zestawy do tworzenia tangli, jak dla mnie trochę za drogie. Kursów na certyfikowanego instruktora jeszcze nie ma, ale kto wie?

W moim przypadku rysowanie tangli, po wielu latach twórczej "zapaści", pozwoliło mi aktywnie wrócić do sztuki, dającej nie tylko relaks, uspokojenie i przyjemność, ale i bodziec do dalszego rozwoju, nowych pomysłów itp. Traktuję to jako swoją arteterapię w walce z chorobą i nie tylko. Polecam!

Komentarze

  1. Trafiłam do Ciebie właśnie za sprawą zentangle - zainteresowałam się niedawno tą techniką, bo uwielbiam rysować czarnymi cienkopisami, rysowałam klasyczne mandale i szukając inspiracji w internecie odkryłam właśnie zentangle. Przejrzałam Twoje wpisy na ten temat, znalazłam w nich sporo przydatnych wiadomości :).

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się, że na coś moja pasjonacka praca się przydaje. :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ To dla mnie wiele znaczy.
Zapraszam Cię na mój drugi blog Silver60plus też o sztuce.

Sztuce przetrwania...

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania