Przejdź do głównej zawartości

15 zalet Zentangle

O technice rysowania Zentangle® pisałam już niejednokrotnie. Dzisiaj, z większym własnym doświadczeniem, wracam do tematu. 
Pragnę przekonać Cię, drogi czytelniku, że to działa - pomaga w relaksacji, przynosi też wiele korzyści, oczywiście poza samą satysfakcją stworzenia czegoś ładnego.

Poznaj 15 zalet Zentangle

Pisząc o Zentangle® mam na myśli jego klasyczną formę, czyli rysunek wykonany pisakiem na papierowym kwadracie. Zasady klasycznego Zentangle® przedstawiłam dokładniej we wpisie - Twórczy relaks dla każdego.

15 zalet Zentangle

Zanim jednak zapoznasz się z zaletami rysowania tangli, zastanów się przez chwilę, a najlepiej zrób listę. Wpisz w pionowej kolumnie daty ostatnich dwunastu dni. Przy każdej z dat napisz - czy w danym dniu zrelaksowałeś się, w jaki sposób i ile na to poświęciłeś czasu. Jak wygląda Twoja lista? Jeśli bywa pustawa, może warto to zmienić? Kiedy po raz ostatni naprawdę odprężyłeś się? Kiedy ostatnio stworzyłeś coś pięknego? Współczesne życie wywołuje liczne stresy, niszczy kreatywność, niszczy zdrowie większości z nas. Może warto czasem zatrzymać się na chwilę, pobyć ze sobą?


A oto zalety rysowania

1.Jest dla każdego
Nie musisz posiadać żadnego talentu plastycznego! Te proste wzory (choć bywają i bardziej skomplikowane), narysuje każdy, kiedy tylko dokładniej zapozna się z techniką, obejrzy wzory, których w internecie nie brakuje. Pinterest to skarbnica wzorów z dokładnymi instrukcjami krok  po kroku.

2.Nie zajmuje wiele czasu
Rysunek wykonany na niewielkim kwadracie zajmie Ci nie więcej niż 30 minut, ale będzie to Twój czas, tylko dla Ciebie.

3.Nie wymaga wielu materiałów
Papier, żelopis lub cienkopis, ołówek... to wszystko. Dodatkowo przydaje się wiszer lub zwykły patyczek higieniczny. Przydatna może być tekturowa podkładka (kwadratowa) pod piwo, jako szablon do rysowania kwadratów. Zazwyczaj rozmiar podkładki jest zbliżony do zalecanych, a małe odstępstwo na pewno nie będzie wielkim łamaniem zasad Zentangle®.

rysowanie zentangle

4.Jest tanie
Patrz punkt 3. Papier to z reguły zwykły blok techniczny, ołówki raczej do drogich nie należą, a pisaki? Sam wybierasz, czym chcesz rysować. Jeśli Cię wciągnie, zainteresuj się cienkopisami kreślarskimi, są świetne. Więcej o tym pisałam we wpisie - czym rysować.

5.Rysować można w dowolnym czasie i miejscu
Biorąc pod uwagę niewielki rozmiar kartoników oraz małą ilość narzędzi, w zasadzie zawsze możesz je mieć przy sobie. Na końcu wpisu - jak się nie zaplątać - pokazałam podręczną walizeczkę. Jest bardzo praktyczna, ale do torebki, bądź kieszeni, raczej jej nie wciśniesz. Możesz przygotować sobie mniejszą wersję, na przykład zbędne płaskie pudełko, wielkości małego notatnika. Notes ze sztywną okładką też jest rozwiązaniem, a jak się zastanowić pewnie pomysłów byłoby więcej.

6.Działa relaksacyjnie
Rysując powtarzające się wzory i motywy, które składają się na Twoje małe dzieło sztuki, możesz całkiem się w tej czynności zatracić, osiągając stan komfortu i relaksu. Rysowanie pisakiem na białym papierze pozwoli odpocząć Ci od elektronicznych gadżetów i wirtualnego świata. W intuicyjne rysowanie angażujesz swój umysł i oczywiście trochę rękę. :) Można pokusić się tu o określenie - twórcza medytacja, która rozluźnia psychicznie i emocjonalnie.

7.Rozwija kreatywność
Rysując tangle możesz korzystać z gotowych wzorów, nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby tworzyć je samodzielnie, czyli być kreatywnym. To samo dotyczy całości kompozycji na kartoniku. Możesz go podzielić na prostokąty i wypełniać wzorami, możesz narysować różne krzywe, okręgi... Później przyjdzie czas na inne kształty, różne motywy.


8.Rozwija wyobraźnię
W przeciwieństwie do "doodle" (o tym napiszę w kolejnym wpisie) tu musisz się nieco skoncentrować, zobaczyć oczami wyobraźni, co chcesz narysować, choć tak na prawdę kolejnych elementów nie planuje się z góry, samo przychodzi. To nie są zwykłe gryzmoły, wykonywane bez pełnej uwagi, na przykład wtedy, kiedy jesteś zajęty rozmową telefoniczną. Zentangle® wymaga skupienia i wyobrażania sobie kolejnych elementów kompozycji.

9.Ma nieskończoną kombinację wzorów
Każdy Twój rysunek może być inny, nawet jeśli korzystasz tylko z tych, które znajdziesz w internecie. Kiedy się bardziej wciągniesz, rozbudzisz swoją wyobraźnię, możesz zacząć tworzyć własne wzory i motywy. Możliwości są nieograniczone!

10.Można go oglądać pod dowolnym kątem
Kartonik Zentangle®, Twoje małe dzieło sztuki, ma jeszcze tę zaletę, że bez względu na to z której strony popatrzysz na rysunek, on zawsze będzie inny. Wystarczy zmienić górę z dołem, lewą stronę z prawą, czyli dowolnie odwracać, a nie odbierzesz go jakby był narysowany do góry nogami, zawsze będzie dobry i ładny.

11.Zwiększa Twoją pewność siebie
Jak to możliwe? To proste, jeśli zaczniesz kreślić swoje tangle, przekonasz się, że jednak potrafisz rysować! Nie wmawiaj sobie, że czegoś nie potrafisz, zanim nie spróbujesz. Podobnie może być z czymś innym, co teoretycznie jest poza Twoim zasięgiem.

12.Wycisza natłok pędzących w Twojej głowie myśli
Tworzenie Zentangle® bywa określane "artystyczną medytacją", czyli chwilą, w której człowiek zostaje całkowicie pochłonięty procesem twórczym, kiedy to umysł skupiony jest na rysowaniu, dodawaniu kolejnych elementów, wzorów. Z własnego doświadczenia wiem, że inne myśli, często stresujące, zostają odrzucone na bok, schowane do szafy. Twórcza praca, zwłaszcza ta powtarzająca się w równym rytmie, sama w sobie uspokaja. Kiedy skupiasz się na rysowaniu, choć przez chwilę, odczuwasz spokój, nigdzie się nie spieszysz, czas przestaje być ważny.

13.Można zaliczyć go do jednej z form uważności
Ostatnio sporo mówi się o "uważności", czyli szczególnym rodzaju uwagi, skupianiu się na tym co jest tu i teraz. Nie będę rozwijać tu tego pojęcia, nie czuję się kompetentna, nawet pomimo przeczytania książki na ten temat. Jednak mając minimalną wiedzę stwierdzam, że faktycznie podczas tworzenia, umysł skupiony jest na procesie twórczym, jest tylko papier, pisak i...
ta chwila, obecna chwila, najważniejsza w tym momencie.

14.Pokazuje, że błędy to nic strasznego
Zapewne nie raz podczas rysowania zdarzy Ci się popełnić błąd, narysować kreskę nie tam gdzie miała być. A może jednak miała być w innym miejscu? Nie ważne, Zentangle® nauczy Cię jak zmienić kompozycję, wzór, tak aby błąd nie był błędem. Tu zawsze uda Ci się wprowadzić "błędy" w ogólną całość i to bez używania gumki, bo przecież w tej technice niczego nie wymazujesz. Tak jak w życiu, nie da się wymazać przeszłości.

15.Pozwala wyrazić (wyrzucić z siebie) emocje
Bywa, że słowa to za mało aby wytłumaczyć, uzewnętrznić i wyrzucić z siebie ból psychiczny, smutek, gniew lub przeciwnie radość. Czasem nie potrafisz opisać swoich uczuć, dusisz w sobie, a to nie prowadzi do poprawy Twojego samopoczucia. Można to jednak pokazać podczas uprawiania każdej formy sztuki, w tym Zentangle®. Emocje artysty widać nie tylko na obrazach, rysunku czy rzeźbie, kreski i wzory również mogą je zawierać. W tym momencie rysowanie tangli można uznać za terapię sztuką, gdzie nie ograniczają Cię słowa.

Na świecie technika Zentangle® zdobywa coraz większą popularność, w Polsce w zasadzie raczkuje. Moim skromnym zdaniem powinni się nią zainteresować terapeuci, ale przede wszystkim my sami. W Stanach odbywają się specjalne kursy dla instruktorów Zentangle®, choć nie wiem czy jest to aż tak bardzo konieczne, przecież założenia są dość proste. Dziwi mnie nieco zastrzeżenie samej nazwy (stąd grzecznie wstawiam w tekście znaczek ®) przecież to tylko rysowanie na małym kawałku papieru. Fakt, są pewne zasady, konkretny wymiar kartonika, już nawet w Polsce można kupić oryginalne zestawy do tworzenia tangli, jak dla mnie trochę za drogie. Kursów na certyfikowanego instruktora jeszcze nie ma, ale kto wie?

W moim przypadku rysowanie tangli, po wielu latach twórczej "zapaści", pozwoliło mi aktywnie wrócić do sztuki, dającej nie tylko relaks, uspokojenie i przyjemność, ale i bodziec do dalszego rozwoju, nowych pomysłów itp. Traktuję to jako swoją arteterapię w walce z chorobą i nie tylko. Polecam!

Komentarze

  1. Trafiłam do Ciebie właśnie za sprawą zentangle - zainteresowałam się niedawno tą techniką, bo uwielbiam rysować czarnymi cienkopisami, rysowałam klasyczne mandale i szukając inspiracji w internecie odkryłam właśnie zentangle. Przejrzałam Twoje wpisy na ten temat, znalazłam w nich sporo przydatnych wiadomości :).

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się, że na coś moja pasjonacka praca się przydaje. :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej. 
Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować?
Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia. Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej.


A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy. 

Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształtów, wypełnionych powt…

Eko drukowanie, czyli barwienie papieru

Od czasu do czasu lubię eksperymentować z tłem do Zentangle. Bywały już akwarele, kredki akwarelowe, często na papierze pojawiała się herbata. Przyszła pora na coś nowego, czyli eko drukowanie (ecoprint), gdzie podstawowym surowcem barwiącym są rośliny.
Eko drukowanie, czyli barwienie papieru i tkanin
Niedawno oglądałam na YT film pokazujący jak zabarwić tkaniny, wykorzystując liście, kwiaty. W zasadzie nie jest to tylko barwienie a drukowanie. Opisuję tu dwa eksperymenty z barwieniem kartoników do Zentangle, z użyciem różnych papierów, akwarelowego i z bloku technicznego.

Co jest potrzebne do eko drukowania?papierroślinysznurek lub klipsy biurowedwie płytki drewniane lub metalowe, nieco większe od formatu papieruwodagarnekkamień Zebrane, świeże rośliny, należy zamoczyć w miseczce z wodą. Mokre łatwiej rozkłada się na papierze. Na jedną płytkę (metalową lub drewnianą) kładziemy kartonik, na nim układamy liście. Nakrywamy kolejnym kartonikiem i ponownie układamy rośliny. Czynność powtarz…

Jak zrobić zakładkę do książki krok po kroku

Poza rysowaniem Zentangle, nałogowo czytam książki. Można powiedzieć, że zdecydowanie poprawiam statystyki czytelnicze w Polsce. A skoro książki i rysowanie, muszą być też zakładki.
Oryginalne zakładki do książek każdy może zrobić sam ... tylko najpierw niech zacznie te książki czytać.


Uwielbiam słowo pisane. Lubię książki w klasycznej, papierowej wersji, one na prawdę pięknie pachną! Prawda jest jednak taka, że czytam w większości ebooki. Dzieje się tak z dwóch... a może trzech powodów. Po pierwsze wielkość czcionki, którą mogę sobie dopasowywać do własnych potrzeb. Po drugie waga książek, 800 stron papieru na prawdę ciężko jest trzymać. Po trzecie i chyba najważniejsze - dostęp do książek.

Pozwól, że rozwinę ten "dostęp". Gdybym chciała kupować wszystkie książki, które czytam, nie wystarczyłoby mi kasy na nic innego. Korzystanie z biblioteki jest ok, tylko trzeba do niej regularnie chodzić. A ja leniwa jestem. Tak na poważnie, problem z chodzeniem jest nieco inny.
Najlepsz…

Notes w kropki, przydatny w Zentangle®

Notesy w kropki najczęściej są używane do prowadzenia dziennika bullet journal, czyli przeszłość, planowana przyszłość, organizacja czasu... i wiele innych. To jednak nie wszystko, bo ze względu na delikatne kropki są wręcz idealne do rysowania wzorów Zentangle®, o katalogowaniu ich nie wspominając.
Notes w kropki przydatny dla rysującychO tym, czym jest bullet journal, wspominałam już wcześniej. Przyznam się Wam, że  podejmowałam  już próby pisanina i tworzenia takiego dziennika, ale... wyszło na to, że mam w tym temacie słomiany zapał. Po iluś tam stronach pisania, wklejania, rysowania i kolorowania, kartki i tak lądowały w koszu, a reszta dziennika została wykorzystana do czegoś innego. Jedynym notesem, który na prawdę wytrwale wypełniam, jest notes z sową, przeznaczony na cytaty z przeczytanych książek. Uwielbiam do niego zaglądać, szczególnie w te gorsze dni, które każdy chyba miewa.Tyle o moim prowadzeniu notesów. W dzisiejszym wpisie chcę zachęcić Was do wykorzystania notesu w k…

13 inspirujących cytatów dla kreatywnych

Kiedy czuję się kiepsko, brakuje mi energii, jestem na nie, lubię zajrzeć do swojego notesu z cytatami. Często ładuje tak swoje akumulatorki, motywuję się do działania. Jak do tego dodać 15 minut z Zentangle®, samopoczucie ulega poprawie. 
13 inspirujących cytatów dla kreatywnych Dzisiaj mam dla Was 13 cytatów, które przynoszą więcej energii, motywują do działania i parcia do przodu. Nie wszystkie cytaty mówią o kreatywności (twórczej), ale na pewno są impulsami, które ją pobudzają. Nie wiem jak to wygląda u Was, ale u mnie kreatywne pomysły związane są ze stanem umysłu. Czasem wystarczy jedno zdanie, aby zmienić nastawienie, a co za tym idzie chęć do zrobienia czegokolwiek. Ruszenia z miejsca, tworzenia.


Jeśli lubisz cytaty, proszę weź sobie ile tylko chcesz, zapisz na komputerze, wydrukuj, zapisz w kalendarzu, ustaw jako tapetę w telefonie, napisz markerem na lodówce. A może wyślesz przyjacielowi w potrzebie?


"Cokolwiek możesz zrobić, o czymkolwiek możesz marzyć, po prostu zaczni…