Ekslibrisy - małe dzieła sztuki, które warto mieć w swojej bibliotece

Jakiś czas temu pewna osoba, oglądająca moje prace, zapytała mnie czy robiłam już ekslibrisy. Nie, nawet nie pomyślałam o tym, chyba dlatego, że czytelnictwo spada, to jak tu w ogóle myśleć o czymś takim?
A jednak… pomyślałam. Mało tego, nawet podjęłam pierwsze skromne próby, bez specjalnego skupiania się nad techniką. 

Czym jest ekslibris?

Ekslibris to mała grafika, która umieszczana jest na wewnętrznej stronie okładki książki lub na pierwszej stronie przedmowy. Jest to znak własnościowy, który informuje, do kogo należy dana książka. Ekslibrisy mają długą i bogatą historię, sięgającą średniowiecza, kiedy to były używane przez biblioteki klasztorne, szlacheckie i uniwersyteckie. Z czasem stały się one formą sztuki, która wyrażała osobowość, zainteresowania i gust właściciela książki.

Współcześnie ekslibrisy są coraz rzadziej spotykane w książkach. Można to tłumaczyć kilkoma czynnikami, takimi jak zmiana sposobu czytania (e-booki, audiobooki), spadek znaczenia posiadania książek jako symbolu statusu społecznego lub kulturowego, a także wzrost popularności naklejek i stempli z imieniem i adresem właściciela. Jednak ekslibrisy nie zniknęły całkowicie z obiegu. Wciąż są one tworzone przez artystów grafików, kolekcjonerów i miłośników książek, którzy cenią sobie indywidualność i oryginalność swojej biblioteki.

Czy warto więc umieszczać współczesne ekslibrisy w książkach i dlaczego? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jak postrzegamy książki i co one dla nas znaczą. Dla niektórych mogą być one tylko przedmiotami użytkowymi, które służą do zdobywania wiedzy lub rozrywki. Dla innych mogą być one skarbami, które przechowują wspomnienia, emocje i inspiracje. Dla jeszcze innych mogą być one dziełami sztuki, które zachwycają swoją formą i treścią.

Jeśli należymy do tej ostatniej grupy, to ekslibrisy mogą być dla nas cennym dodatkiem do naszych książek. Mogą one podkreślać naszą osobistą więź z daną książką, wyrażać nasz szacunek dla autora i jego twórczości, a także stanowić ozdobę i urozmaicenie naszej biblioteki. Ekslibrisy mogą być też sposobem na dzielenie się naszą pasją do czytania z innymi ludźmi. Możemy je traktować jako wizytówki, które pokazują nasz gust literacki, nasze hobby lub zawód. Możemy je też używać jako prezentów dla naszych bliskich lub znajomych, którzy lubią czytać.

Myślę, że wielu miłośników literatury (bo takich mimo wszystko nie brakuje) chętnie umieściłoby swoją artystyczną wizytówkę wewnątrz książek. Potwierdziłoby to wielki szacunek do słowa pisanego, dbałość o księgozbiór, a jednocześnie zapobiegłoby utracie pożyczonego egzemplarza. Czasem zdarza się, że pożyczamy książkę i nie pamiętamy od kogo.


Ekslibris - Szlachetna Sztuka Indywidualności

Ekslibrisy to znaki własności, które od wieków towarzyszą książkom. Dzisiaj, w dobiep masowej produkcji i dostępu do ogromnych ilości książek, ekslibrisy stają się wyjątkowym środkiem wyrazu, pozwalającym na wyróżnienie się w tłumie. Każdy ekslibris jest jak niewielka kapsuła, w której skondensowana jest indywidualność właściciela.

Graficzna Forma Wyrażenia Pasji

Współczesne ekslibrisy to nie tylko oznaczenia własności, to prawdziwe dzieła sztuki stworzone przez utalentowanych artystów. Umieszczenie takiego ekslibrisu w książce to jak wkomponowanie małego arcydzieła w większe dzieło literatury. Grafika, kolory, i styl ekslibrisu mogą odzwierciedlać Wasze pasje, zainteresowania czy nawet ważne momenty w życiu.

Kolekcjonerski Unikat

Dla miłośników zbierania książek, ekslibrisy dodają nie tylko estetycznej wartości, ale także kolekcjonerskiego prestiżu. Unikalność i oryginalność ekslibrisu mogą stać się atutem w kolekcji, wyróżniając ją spośród innych zbiorów.

Niezapomniane Upamiętnienie

Ekslibrisy są idealnym prezentem na różne okazje, od ślubów po rocznice. To nie tylko ozdoba, ale także trwałe upamiętnienie ważnych momentów w życiu. Każde spojrzenie na ekslibris w Twojej ulubionej książce będzie przypominać Ci o chwilach, które chcesz zachować na zawsze.

Wyjątkowy podpis

Ekslibris może stać się oryginalnym podpisem na pierwszej stronie książki, dowodząc, że to właśnie Ty jesteś prawdziwym właścicielem tego skarbu literackiego. To jednocześnie subtelny sposób na rozpoznawalność wśród znajomych czy rodzinnych skarbnic literatury.

Jak zdobyć własny ekslibris?

Można zamówić u artysty, który zajmuje się tym gatunkiem sztuki. Mając odrobinę zdolności plastycznych można wykonać go samodzielnie, tu gwarantuję wielką satysfakcję! Wystarczy skorzystać z darmowych obrazków czy klipartów, skomponować całość w programie graficznym, dodać personalia i wydrukować. Wygodnie jest drukować na papierze samoprzylepnym.

A jeśli ktoś woli ekslibris w formie pieczątki? Bo W internecie są serwisy oferujące taką usługę, z prostym motywem graficznym i nazwiskiem właściciela (koszt kilkudziesięciu złotych). Można też przygotować własny wzór, najważniejsze aby był stosunkowo prosty, umożliwiający wykonanie pieczęci.

 

Jeśli znajdę troszkę czasu postaram się przygotować ekslibrisy dla miłośników książek i… kotów. Będzie bez danych personalnych, pozostanie Wam ich dopisanie.

Moje pierwsze ekslibrisy

Ponieważ ostatnio rysowałam używając cienkopisów Sakura, pierwszy ekslibris (za dużo powiedziane) wykonałam podobnie, nie unikając przy tym odrobiny techniki zentangle. Tak przygotowany rysunek został później zdigitalizowany. Jest to połączenie tradycyjnej techniki rysunku i współczesnej techniki komputerowej. Oto przykłady, gdzie widać wyraźnie moją miłość do herbaty


Później pojawiły się ekslibrisy wykonane techniką komputerową.Ekslibrisy są formą wyrazu artystycznego i osobistego, która może sprawiać nam wiele radości i satysfakcji. Jednak decyzja o umieszczaniu ich w naszych książkach należy do nas samych i powinna być poprzedzona rozważeniem zalet i wad takiego działania. Jeśli jesteśmy pewni, że chcemy mieć ekslibrisy w naszych książkach, to warto poszukać takich, które będą pasować do naszego stylu i charakteru.


Przyjemnego czytania, Deni

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania