Przejdź do głównej zawartości

Zentangle® w plenerze

Technika rysowania Zentangle®, często określana jako twórcza medytacja, idealnie sprawdza się w roli relaksu na łonie natury. 

Rysowanie Zentangle w plenerze

Przebywając na świeżym powietrzu można uprawiać jogging, leżeć na trawie, czytać książki, ale i rysować. Zaletą klasycznego Zentangle® jest niewielki format pracy, mała ilość przyborów, a co za tym idzie, niewielki bagaż podręczny do zabrania w plener. Wszystko zmieści się w kieszeni... hmm, może trochę przesadziłam, ale jeśli kieszeń jest duża?
Rysowanie Zentangle w plenerze

Co jest konieczne do tworzenia Zentangle® w plenerze?

W zasadzie wszystko to, z czego korzystamy w warunkach domowych, czyli kwadratowe kartoniki, cienkopisy, ołówek. Więcej na temat przyborów pisałam we wpisie "Czym rysować?". Przydatna będzie też sztywna podkładka do rysowania. Może to być typowa podkładka pod dokumenty formatu A4, na pewno jest bardzo wygodna w użyciu, ale może też być sztywne pudełko, w którym umieścimy swoje narzędzia.

Sama korzystam z pudełka, w którym mieszczą się przybory i kartoniki. Ponieważ mój plener ma zazwyczaj miejsce na działce, nie jest mi potrzebna żadna ekstra podkładka, mam tam do dyspozycji stół. Gdybym jednak wybierała się do lasu, na pewno wybrałabym podkładkę formatu A4, jest zdecydowanie wygodniejsza. A tak wygląda mój, działkowy przybornik:

Prawda, że niewiele potrzeba aby oddać się twórczemu relaksowi na świeżym powietrzu?

Na działce rysuję pod zadaszeniem i nawet kiedy z nieba lecą żaby, w niczym to nie przeszkadza. Przyznam, że lubię jak o daszek bębnią krople deszczu. Od czasu od czasu któryś z kotów wpadnie na przekąskę, ale najprzyjemniejszy jest jednak śpiew ptaków.

Do tego obowiązkowo kubek smacznej herbaty, a jeszcze lepiej cały czajniczek. I gdy w sąsiedztwie nie gra radio nastawione na stację ... (nie będę reklamować), jest idealnie. Polecam, zachęcam!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ