Przejdź do głównej zawartości

Herbata w Zentangle®

We wcześniejszej notce pisałam o zastosowaniu akwareli w Zentangle®. Tym razem proponuję zastąpienie farby naparem z herbaty, efekty są na prawdę ciekawe, poza tym zazwyczaj każdy ma ją w domu. Nie jest istotny smak i aromat, do barwienia nadają się herbaty ekspresowe. 

Herbata w Zentangle

Jak przygotować herbacianą farbę?

Przede wszystkim musisz zdecydować się jaką herbatę wybrać. Polecam głównie czarne, mają intensywny odcień. Świetny jest też rooibos, sama lubię go stosować w swoich pracach, co widać na zdjęciach. Piękny bursztynowo-czerwony kolor ładnie prezentuje się w połączeniu z białym papierem i czarnym tuszem.

Wygodne jest stosowanie herbat ekspresowych, nie ma potrzeby filtrowania naparu. A sam napar przygotujesz prawie tak samo jak herbatę do picia, wystarczy jedną lub dwie saszetki zaparzyć małą ilością wrzątku i odczekać. Jak długo? Najlepiej aż herbaciana farba całkiem ostygnie, albo jeszcze dłużej.

Trzy metody barwienia kartoników do Zentangle

Herbaciane kleksy - nanieś pędzlem lub zakraplaczem duże krople naparu. Następnie przechylaj kartonik tak, aby krople spływały w różne strony.
Drugą metodą, chyba łatwiejszą, jest dmuchanie w krople przez słomkę do napojów, tu masz większą kontrolę nad powstawaniem zacieków.

metody barwienia kartoników do Zentangle

Posypka z rooibosa - sprawdza się najlepiej z użyciem drobnego suszu rooibosa. Kartonik nasącz czystą wodą, używając pędzla. Następnie posyp go suszem rooibosa wyjętym z saszetki. Poczekaj aż wszystko wyschnie, strzepnij drobiny rooibosa i podziwiaj piękne tło. Intensywność zabarwienia zależy  od ilości "posypki". U mnie było jej sporo, wiec kartonik zabarwił się mocniej, co widać na ostatnim zdjęciu.
Tak przy okazji... jest to świetna metoda na barwienie papieru do różnych zastosowań!


Gładkie tło - to  najprostsza metoda, do której nie potrzebujesz nawet pędzla. Wystarczy trochę odcisnąć saszetkę z zaparzonej herbaty a następnie użyć jej jako pędzla.

metody barwienia kartoników do Zentangle

Poniżej prezentuję trzy herbaciane tangle, w kolejności zgodnej z opisem. Barwione rooibosem, ale tu uwaga, barwy mogą nie być wiernie oddane, wszystko zależy od monitora. O pięknie koloru rooibosa najlepiej przekonać się parząc go i popijając... a może malując nim.

Herbata w Zentangle

Przedstawiłam tylko trzy propozycje, ale zapewne pomysłów może być więcej. Generalnie herbata daje piękne efekty, jak najbardziej nadaje się do barwienia większych formatów papieru. Warto pobawić się tym naturalnym barwnikiem.

Komentarze

  1. Piękny artykuł pomysł dobry jak zwykle Deni jesteś pomysłowa genialna mogę bez końca chwalić wszystko co robisz.pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  2. Warto spróbować , artykuł fakny,super wytlumaczone ,ale chyba zacznę jak będę na emeryturze 😉

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ