Wzory Zentangle

Dzisiaj skupię się na klasycznym Zentangle®, a dokładniej na wzorach. 

Wzory Zentangle

W internecie, na przykład na Pintereście, można znaleźć ich masę, ale czy wszystkie wzory mogą być zakwalifikowane do prawdziwej techniki Zentangle®, opracowanej przez Ricka Roberts i Marię Thomas?  Otóż nie.


rysowanie cienkopisem

Założenie Zentangle® jest takie, aby rysunek nie był rysunkiem. Dziwne? Może to zbyt uproszczone stwierdzenie i na pewno trochę dziwne, ale właśnie o to chodzi, aby te małe dzieła nie przypominały niczego konkretnego, rozpoznawalnego czy naturalistycznego. Weźmy na przykład kwiaty, one są rozpoznawalne, nawet jeśli nie przypominają nam konkretnych gatunków.

Podobnie ma się rzecz z różnymi figurami, na przykład kształt serca wypełniony wzorem. Z tego co udało mi się przeczytać w internecie, to już też nie jest klasyczne Zentangle®. Fakt, sama stosuję rozpoznawalne formy czy elementy, ale to już jest tylko (a może aż) rysunek inspirowany techniką Zentangle®.

Wzory Zentangle
Na zdjęciu przykład najprostszej formy Zentangle®. Najpierw rysowanie konturów (sznurków), następnie wypełnienie wzorami poszczególnych pól. Na koniec cieniowanie ołówkiem. 

Podstawowe cechy wzorów Zentangle

  • są abstrakcyjne, niereprezentatywne
  • nie mają góry ani dołu
  • to tylko kilka prostych, krzywych lub okręgów, powtarzających się
  • rysowane są odręcznie, bez linijek, cyrkli itp.
  • przy ich rysowaniu nie używa się gumki
  • a na koniec - każdy to potrafi narysować
Wzory opracowane przez Ricka Robertsa i Marię Thomas to klasyka, jest ich dobrze ponad sto. Nie wszystkie są publikowane online, głównie z powodów... hmm, chyba finansowych. Przecież twórcy metody organizują szkolenia certyfikowanych instruktorów i z tego żyją. Wiele z tych klasycznych wzorów możesz obejrzeć na stronie tanglepatterns.com. Wszystkie wzory mają swoją nazwę. Przyznam się, że specjalnie nie skupiam się na nazwach bo i tak szybko bym o nich zapomniała. Kiedyś na Instagramie zapytano mnie o nazwę splotu na jednym z rysunków. Co odpowiedziałam? Nie wiem.

Dla zainteresowanych tematem podam jeszcze adres innej strony, gdzie znajduje się bardzo bogaty zasób worów (niekoniecznie klasycznych), oczywiście z nazwami - pattern-collections.com. Wygląda to tak:
Na koniec nie pozostaje mi nic innego jak życzyć miłego tanglowania, niekoniecznie w klasycznym stylu. Swoją drogą bardzo podoba mi się to, co widzę w necie, te wspaniałe społeczności, gdzie poznają się fani Zentangle®. Może i u nas ten trend się kiedyś przyjmie? Nawet myślałam o stworzeniu takiej, przynajmniej wirtualnej grupy, ale... przecież ja już przeszłam na wirtualną emeryturę! Jedyne co zrobiłam to propozycja oznaczania rysunków na Instagramie hashtagiem #zentanglepoland. Pierwsze efekty już widać. 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania