Przejdź do głównej zawartości

Jak wykorzystać herbaciane saszetki - kolejna inspiracja

Ostatnio niczym świstak odwijałam papierki, a dokładniej zużyte saszetki po herbacie. Chyba wejdzie mi i to w nałóg? Na widok torebki po herbacie będę rozglądać się za grzejnikiem, żeby ją wysuszyć. 

Recykling herbacianych saszetek

Wpadłam na pomysł wykorzystania bibułek z saszetek jako materiału do papier-mache. Zamiast pulpy papierowej, czy skrawków papieru, pięknie zabarwione torebki. Pierwotnie planowałam zrobienie anioła, jednak szybko doszłam do wniosku, że będzie zbyt ciemny, nawet kiedy podświetlę go od wewnątrz. Może kiedyś spróbuję?

miseczka z herbacianych saszetek

Zdecydowałam się na coś łatwiejszego, czyli miseczkę, która może być również lampionem.

Oczywiście owsianki w niej nie zrobię, a jeśli świeczka, to tylko specjalna do podgrzewaczy. W końcu materiał zalicza się do łatwopalnych.

Jak zrobić miseczkę ze zużytych saszetek po herbacie


Jak zrobić miseczkę ze zużytych saszetek po herbacie
Na początek potrzebna była forma. Wykorzystałam kopułę, nakładaną na stojący zegar. Okleiłam ją folią spożywczą i... do dzieła!

Oklejanie warstwa po warstwie zajęło mi trochę czasu, wolałam poczekać aż wszystko dobrze wyschnie.

Na końcu zrobiłam jeszcze podstawkę z grubo złożonych torebek i przykleiłam do dna. Skoro świeczka, musi być stabilnie.

Całość została pomalowana satynowym lakierem.

Miseczka jest dość delikatna, ale trzyma fason, a efekty widać na zdjęciach.

Jak zrobić miseczkę ze zużytych saszetek po herbacie

Jak zrobić miseczkę ze zużytych saszetek po herbacie

Dalej kusi mnie anioł. Trudne zadanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę niezwykłą delikatność herbacianej bibułki, która pod wpływem wody mięknie. Bardzo mięknie. A w głowie siedzi pomysł i nie chce wyjść. 

Komentarze

 1. Justyna Lubas-Wałęcka20 listopada 2018 21:02

  Witam. Można ją wzmocnić popularnym Magicem - klejem do ceramiki i modeli architektonicznych, a potem zabezpieczyć preparatem np. do decoupage. Zyska stabilną formę. Ja już z użyciem magica robiłam jaja wielkanocne xxl z balonów i papieru toaletowego. Daje radę :) Teraz jako lampion podstawa też ma swój klimacik. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za podpowiedzi. Tu stosowałam właśnie Magic, uwielbiam ten klej. Z aniołem mam pewien problem bo chciałam aby był niezwykle delikatny, bez nakładania wielu warstw. Bibułki pod wpływem wody niestety są bardzo wiotkie. Pomyślę jeszcze i pokombinuję, bo siedzi mi to dalej w głowie. Pozdrawiam :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej. 
Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować?
Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia. Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej.


A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy. 

Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształtów, wypełnionych powt…

Eko drukowanie, czyli barwienie papieru

Od czasu do czasu lubię eksperymentować z tłem do Zentangle. Bywały już akwarele, kredki akwarelowe, często na papierze pojawiała się herbata. Przyszła pora na coś nowego, czyli eko drukowanie (ecoprint), gdzie podstawowym surowcem barwiącym są rośliny.
Eko drukowanie, czyli barwienie papieru i tkanin
Niedawno oglądałam na YT film pokazujący jak zabarwić tkaniny, wykorzystując liście, kwiaty. W zasadzie nie jest to tylko barwienie a drukowanie. Opisuję tu dwa eksperymenty z barwieniem kartoników do Zentangle, z użyciem różnych papierów, akwarelowego i z bloku technicznego.

Co jest potrzebne do eko drukowania?papierroślinysznurek lub klipsy biurowedwie płytki drewniane lub metalowe, nieco większe od formatu papieruwodagarnekkamień Zebrane, świeże rośliny, należy zamoczyć w miseczce z wodą. Mokre łatwiej rozkłada się na papierze. Na jedną płytkę (metalową lub drewnianą) kładziemy kartonik, na nim układamy liście. Nakrywamy kolejnym kartonikiem i ponownie układamy rośliny. Czynność powtarz…

Inktober - rysunkowe wyzwanie

W 2009 roku Jake Parker zapoczątkował rysunkowe wyzwanie na jesienne dni. Akcja trwa co roku, przez cały październik, a podstawową zasadą jest rysowanie tuszem.  Stąd też nazwa Inktober.
Inktober - rysunkowe wyzwanie Przyznaję, że o wyzwaniu dowiedziałam się dopiero dzisiaj, dzięki mniej lubianemu Facebookowi. A jednak na coś się przydaje. Celem wyzwania jest wzajemna motywacja do rysowania. Bo rysować warto!  Uczestnicy wyzwania pochodzą z całego świata.


Krótko o zasadach InktoberZabawa nie ma absolutnie nic wspólnego z posiadaniem talentu rysunkowego. Rysunki wykonywane są głównie tuszem (długopis, pisak, cienkopis). Co roku ustalane są tematy rysunków, na ten rok wygląda to następująco (niestety po angielsku):


Jeśli chcesz wziąć udział w zabawie musisz codziennie (albo i nie) publikować swój rysunek w mediach społecznościowych, oznaczając  go odpowiednimi hashtagami: #inktober #inktober2018.
Nie musisz rysować każdego dnia, ale skoro wyzwanie? Trzymanie się wyznaczonych tematów jest …

Notes w kropki, przydatny w Zentangle®

Notesy w kropki najczęściej są używane do prowadzenia dziennika bullet journal, czyli przeszłość, planowana przyszłość, organizacja czasu... i wiele innych. To jednak nie wszystko, bo ze względu na delikatne kropki są wręcz idealne do rysowania wzorów Zentangle®, o katalogowaniu ich nie wspominając.
Notes w kropki przydatny dla rysującychO tym, czym jest bullet journal, wspominałam już wcześniej. Przyznam się Wam, że  podejmowałam  już próby pisanina i tworzenia takiego dziennika, ale... wyszło na to, że mam w tym temacie słomiany zapał. Po iluś tam stronach pisania, wklejania, rysowania i kolorowania, kartki i tak lądowały w koszu, a reszta dziennika została wykorzystana do czegoś innego. Jedynym notesem, który na prawdę wytrwale wypełniam, jest notes z sową, przeznaczony na cytaty z przeczytanych książek. Uwielbiam do niego zaglądać, szczególnie w te gorsze dni, które każdy chyba miewa.Tyle o moim prowadzeniu notesów. W dzisiejszym wpisie chcę zachęcić Was do wykorzystania notesu w k…

13 inspirujących cytatów dla kreatywnych

Kiedy czuję się kiepsko, brakuje mi energii, jestem na nie, lubię zajrzeć do swojego notesu z cytatami. Często ładuje tak swoje akumulatorki, motywuję się do działania. Jak do tego dodać 15 minut z Zentangle®, samopoczucie ulega poprawie. 
13 inspirujących cytatów dla kreatywnych Dzisiaj mam dla Was 13 cytatów, które przynoszą więcej energii, motywują do działania i parcia do przodu. Nie wszystkie cytaty mówią o kreatywności (twórczej), ale na pewno są impulsami, które ją pobudzają. Nie wiem jak to wygląda u Was, ale u mnie kreatywne pomysły związane są ze stanem umysłu. Czasem wystarczy jedno zdanie, aby zmienić nastawienie, a co za tym idzie chęć do zrobienia czegokolwiek. Ruszenia z miejsca, tworzenia.


Jeśli lubisz cytaty, proszę weź sobie ile tylko chcesz, zapisz na komputerze, wydrukuj, zapisz w kalendarzu, ustaw jako tapetę w telefonie, napisz markerem na lodówce. A może wyślesz przyjacielowi w potrzebie?


"Cokolwiek możesz zrobić, o czymkolwiek możesz marzyć, po prostu zaczni…