Przejdź do głównej zawartości

Jeśli lubisz czytać książki, ten pomysł spodoba ci się

Jakiś czas temu czytałam książkę Reginy Brett "Mów własnym głosem. 50 lekcji, jak głosić swoją prawdę". Książka świetna, jak wszystkie tej autorki. Znalazłam w niej oryginalny pomysł na fiszko-zakładki do książek.

Oryginalne zakładki do książki

Pozwól, że posłużę się cytatem:

"Jako zakładki używam dużej fiszki 10x15 centymetrów. Zapisuję na niej tytuł i autora, a w miarę czytania dodaję najciekawsze cytaty. Na najlepsze książki potrzebuję trzech fiszek. Im więcej ich zużywam, tym bardziej zachwyciła mnie lektura. Jeśli dojdę do końca, a fiszka jest pusta, oddaję książkę na makulaturę. Nikt inny nie powinien się z nią męczyć jak ja." - Regina Brett

Oryginalne zakładki do książki

Książki czytam nałogowo, mam specjalny zeszyt, własnoręcznie przerobiony na notes, i właśnie w nim notuję wybrane cytaty. Nie wiem czy kiedyś zmienię sposób prowadzenia notatek o książkach? Może, kiedy już zapełnię cały notes, przejdę na fiszki według Reginy Brett?

notes na cytaty z książek

Fiszko - zakładki do wydruku

Jeśli spodobała ci się idea fiszko-zakładek, przygotowałam dla ciebie gotowe do wydruku wzory (pobierz). Na jednym arkuszu formatu A4, mieszczą się trzy zakładki. Nie mają dokładnie takiego rozmiaru, jak stosuje pani Regina, ale wydaje mi się, że są wystarczające, zwłaszcza w przypadku różnych formatów książek.

Wydrukowane fiszki możesz dowolnie ozdabiać, pisać cytaty kolorowymi pisakami, albo zwyczajnie, piórem. Jeśli zabraknie ci miejsca, wykorzystaj również drugą stronę, albo weź kolejną zakładkę. Fiszko-zakładki możesz zostawiać w książkach, albo umieszczać w jakimś pudełku.  Zapewniam, że przeglądanie ich po jakimś czasie sprawi ci przyjemność. Ja też lubię zaglądać do swojego notesu.

Przygotowałam przykład, nieco ozdobionej, zakładki/fiszki i przyznaję, że pomysł jeszcze bardziej mi się podoba. Chyba jednak skuszę się, oczywiście po zapełnieniu swojego notesu.

zakładki do książki do wydruku

Szablony są bardzo proste, ich udekorowanie (bądź nie) pozostawiam już Tobie. Zachęcam do skorzystania z techniki Zentangle®, o której rozpisuję się na blogu i inspiruję każdego, kto tu zajrzy. W przypadku zakładek rysunek jest minimalny, nie ma przy tym wiele pracy. Zdolności rysunkowych też nie potrzebujesz, ale o tym pisałam już wielokrotnie.

Na koniec jeszcze jedna rada Reginy Brett:
"Co powinien zrobić prawdziwy mól książkowy?Wyłączyć internet."
Jeśli w święta planujesz obdarować bliską osobę książką, może warto umieścić w niej taką zakładkę? 

Komentarze

  1. Witam serdecznie i pozdrawiam gorąco. Poznałam Pani stronę, szukając inspiracji do Zentangle, (jeszcze nie zaczęłam niestety). Książki czytam nałogowo. Głównie na czytniku. Ma on specjalną zakładkę do podkreślonych cytatów.Oprócz tego mam zeszyt, w który zapisuję przeczytane książki. Cytaty - niekoniecznie z przeczytanych książek umieszczam w swoim Bujo. Pomysł na zakładki bardzo mi się spodobał. Muszę jednak przemyśleć, czy robić zakładki na oddzielnych fiszkach,czy założyć mały notesik na cytaty.
    Wszystkiego inspirującego w Nowym Roku życzę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za miły komentarz. :) W przypadku czytnika lepiej sprawdza się notes, ale z drugiej strony fiszki są ładne. Nic nie stoi na przeszkodzie aby i notes pięknie prowadzić. Co do Zentnagle gorąco polecam, to działa. :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ