Przejdź do głównej zawartości

Jeśli lubisz czytać książki, ten pomysł spodoba ci się

Jakiś czas temu czytałam książkę Reginy Brett "Mów własnym głosem. 50 lekcji, jak głosić swoją prawdę". Książka świetna, jak wszystkie tej autorki. Znalazłam w niej oryginalny pomysł na fiszko-zakładki do książek.

Pozwól, że posłużę się cytatem:

"Jako zakładki używam dużej fiszki 10x15 centymetrów. Zapisuję na niej tytuł i autora, a w miarę czytania dodaję najciekawsze cytaty. Na najlepsze książki potrzebuję trzech fiszek. Im więcej ich zużywam, tym bardziej zachwyciła mnie lektura. Jeśli dojdę do końca, a fiszka jest pusta, oddaję książkę na makulaturę. Nikt inny nie powinien się z nią męczyć jak ja." - Regina Brett


Książki czytam nałogowo, mam specjalny zeszyt, własnoręcznie przerobiony na notes, i właśnie w nim notuję wybrane cytaty. Nie wiem czy kiedyś zmienię sposób prowadzenia notatek o książkach? Może, kiedy już zapełnię cały notes, przejdę na fiszki według Reginy Brett?


Jeśli spodobała ci się idea fiszko-zakładek, przygotowałam dla ciebie gotowe do wydruku wzory (pobierz). Na jednym arkuszu formatu A4, mieszczą się trzy zakładki. Nie mają dokładnie takiego rozmiaru, jak stosuje pani Regina, ale wydaje mi się, że są wystarczające, zwłaszcza w przypadku różnych formatów książek.

Wydrukowane fiszki możesz dowolnie ozdabiać, pisać cytaty kolorowymi pisakami, albo zwyczajnie, piórem. Jeśli zabraknie ci miejsca, wykorzystaj również drugą stronę, albo weź kolejną zakładkę. Fiszko-zakładki możesz zostawiać w książkach, albo umieszczać w jakimś pudełku.  Zapewniam, że przeglądanie ich po jakimś czasie sprawi ci przyjemność. Ja też lubię zaglądać do swojego notesu.

Przygotowałam przykład, nieco ozdobionej, zakładki/fiszki i przyznaję, że pomysł jeszcze bardziej mi się podoba. Chyba jednak skuszę się, oczywiście po zapełnieniu swojego notesu.


Szablony są bardzo proste, ich udekorowanie (bądź nie) pozostawiam już Tobie. Zachęcam do skorzystania z techniki Zentangle®, o której rozpisuję się na blogu i inspiruję każdego, kto tu zajrzy. W przypadku zakładek rysunek jest minimalny, nie ma przy tym wiele pracy. Zdolności rysunkowych też nie potrzebujesz, ale o tym pisałam już wielokrotnie.

Na koniec jeszcze jedna rada Reginy Brett:
"Co powinien zrobić prawdziwy mól książkowy?Wyłączyć internet."
Jeśli w święta planujesz obdarować bliską osobę książką, może warto umieścić w niej taką zakładkę? 

Komentarze

  1. Witam serdecznie i pozdrawiam gorąco. Poznałam Pani stronę, szukając inspiracji do Zentangle, (jeszcze nie zaczęłam niestety). Książki czytam nałogowo. Głównie na czytniku. Ma on specjalną zakładkę do podkreślonych cytatów.Oprócz tego mam zeszyt, w który zapisuję przeczytane książki. Cytaty - niekoniecznie z przeczytanych książek umieszczam w swoim Bujo. Pomysł na zakładki bardzo mi się spodobał. Muszę jednak przemyśleć, czy robić zakładki na oddzielnych fiszkach,czy założyć mały notesik na cytaty.
    Wszystkiego inspirującego w Nowym Roku życzę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za miły komentarz. :) W przypadku czytnika lepiej sprawdza się notes, ale z drugiej strony fiszki są ładne. Nic nie stoi na przeszkodzie aby i notes pięknie prowadzić. Co do Zentnagle gorąco polecam, to działa. :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej. 
Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia. Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej.

A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież gryzmolimy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształtów, wypełnionych powtarzalnym wzorem. Tę technikę rysowania wpr…

Eko drukowanie, czyli barwienie papieru

Od czasu do czasu lubię eksperymentować z tłem do Zentangle. Bywały już akwarele, kredki akwarelowe, często na papierze pojawiała się herbata. Przyszła pora na coś nowego, czyli eko drukowanie (ecoprint), gdzie podstawowym surowcem barwiącym są rośliny.
Niedawno oglądałam na YT film pokazujący jak zabarwić tkaniny, wykorzystując liście, kwiaty. W zasadzie nie jest to tylko barwienie a drukowanie. Opisuję tu dwa eksperymenty z barwieniem kartoników do Zentangle, z użyciem różnych papierów, akwarelowego i z bloku technicznego.

Co jest potrzebne do eko drukowania?papierroślinysznurek lub klipsy biurowedwie płytki drewniane lub metalowe, nieco większe od formatu papieruwodagarnekkamień Zebrane, świeże rośliny, należy zamoczyć w miseczce z wodą. Mokre łatwiej rozkłada się na papierze. Na jedną płytkę (metalową lub drewnianą) kładziemy kartonik, na nim układamy liście. Nakrywamy kolejnym kartonikiem i ponownie układamy rośliny. Czynność powtarzamy z wszystkimi kartonikami.


Na wierzchu kładzi…

Inktober - rysunkowe wyzwanie

W 2009 roku Jake Parker zapoczątkował rysunkowe wyzwanie na jesienne dni. Akcja trwa co roku, przez cały październik, a podstawową zasadą jest rysowanie tuszem.  Stąd też nazwa Inktober. Przyznaję, że o wyzwaniu dowiedziałam się dopiero dzisiaj, dzięki mniej lubianemu Facebookowi. A jednak na coś się przydaje. Celem wyzwania jest wzajemna motywacja do rysowania. Bo rysować warto!  Uczestnicy wyzwania pochodzą z całego świata.


Krótko o zasadach InktoberZabawa nie ma absolutnie nic wspólnego z posiadaniem talentu rysunkowego. Rysunki wykonywane są głównie tuszem (długopis, pisak, cienkopis). Co roku ustalane są tematy rysunków, na ten rok wygląda to następująco (niestety po angielsku):


Jeśli chcesz wziąć udział w zabawie musisz codziennie (albo i nie) publikować swój rysunek w mediach społecznościowych, oznaczając  go odpowiednimi hashtagami: #inktober #inktober2018.
Nie musisz rysować każdego dnia, ale skoro wyzwanie? Trzymanie się wyznaczonych tematów jest zalecane, ale na pewno nie ko…

Modyfikacja wzorów Zentangle

Wzorów Zentangle® jest mnóstwo. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że jest ich nieskończona ilość. Cóż to byłaby za sztuka z ograniczeniami?
Dzisiaj, na przykładzie jednego wzoru, pokażę jak można je modyfikować, dawać upust swojej wyobraźni, czyli tworzyć. Jest to tylko kilka wersji, każdy może wymyślić ich znacznie więcej.

Zaczynam od jednego z moich ulubionych "Cadent", którego podstawowy tutorial znajdziemy na stronie pattern-collections.com
Tak wygląda w wersji podstawowej, na potrzeby bloga nieco powiększyłam wszystkie rysunki. Co możemy z nim zrobić? Na przykład dorysować wewnętrzne łuki. 
I kolejne linie, tworzące coś w rodzaju ramek, które można częściowo zaczernić.
Dla lepszego efektu można zastosować cieniowanie ołówkiem. 
A jak nam się spodoba, zamalować na czarno białe kółeczka.
Kolejna modyfikacja podstawowego wzoru to dodanie małych kresek, tworzących jakby marszczenia.  Do tego dodajemy czarne kwadraty, lekko przechylone. 
Tym razem modyfikacja polegająca na do…

Herbaciane zakładki do książek

Zgodnie z obietnicą, przyszedł czas na herbaciane zakładki do książek. A może inaczej? Zakładki dla herbaciarzy albo herbaciane DIY?
Postanowiłam wykorzystać mocny napar herbaciany (prawie) jako barwnik tła. Ponieważ pisałam już wcześniej na ten temat, między innymi we wpisie "Herbata w Zentangle", nie będę powtarzać samego procesu barwienia. W tym przypadku odpowiednio przycięte kawałki  kartonu po prostu wykąpałam w naparze. Jak to często u mnie bywa, napar był z rooibosa.


W zależności od czasu kąpieli otrzymałam różne odcienie. A te fusy? Mogą pływać i nie muszą, pozostawione na papierze dają wyraźniejsze zacieki. Są one widoczne przy krótszym czasie moczenia, nie więcej niż minuta. Przy dłuższym czasie papier jest już tak nasączony, ze śladów po fusach praktycznie nie ma.


Po wysuszeniu i rozprostowaniu, papier wygląda tak:


Baza do zakładek jest, można dekorować, rysować, obklejać... W moich zakładkach wykorzystałam wszystko to, co wpadło w rękę. Warto mieć w domu skrzynk…