Przejdź do głównej zawartości

Jeśli lubisz czytać książki, ten pomysł spodoba ci się

Jakiś czas temu czytałam książkę Reginy Brett "Mów własnym głosem. 50 lekcji, jak głosić swoją prawdę". Książka świetna, jak wszystkie tej autorki. Znalazłam w niej oryginalny pomysł na fiszko-zakładki do książek.

Oryginalne zakładki do książki

Pozwól, że posłużę się cytatem:

"Jako zakładki używam dużej fiszki 10x15 centymetrów. Zapisuję na niej tytuł i autora, a w miarę czytania dodaję najciekawsze cytaty. Na najlepsze książki potrzebuję trzech fiszek. Im więcej ich zużywam, tym bardziej zachwyciła mnie lektura. Jeśli dojdę do końca, a fiszka jest pusta, oddaję książkę na makulaturę. Nikt inny nie powinien się z nią męczyć jak ja." - Regina Brett

Oryginalne zakładki do książki

Książki czytam nałogowo, mam specjalny zeszyt, własnoręcznie przerobiony na notes, i właśnie w nim notuję wybrane cytaty. Nie wiem czy kiedyś zmienię sposób prowadzenia notatek o książkach? Może, kiedy już zapełnię cały notes, przejdę na fiszki według Reginy Brett?

notes na cytaty z książek

Fiszko - zakładki do wydruku

Jeśli spodobała ci się idea fiszko-zakładek, przygotowałam dla ciebie gotowe do wydruku wzory (pobierz). Na jednym arkuszu formatu A4, mieszczą się trzy zakładki. Nie mają dokładnie takiego rozmiaru, jak stosuje pani Regina, ale wydaje mi się, że są wystarczające, zwłaszcza w przypadku różnych formatów książek.

Wydrukowane fiszki możesz dowolnie ozdabiać, pisać cytaty kolorowymi pisakami, albo zwyczajnie, piórem. Jeśli zabraknie ci miejsca, wykorzystaj również drugą stronę, albo weź kolejną zakładkę. Fiszko-zakładki możesz zostawiać w książkach, albo umieszczać w jakimś pudełku.  Zapewniam, że przeglądanie ich po jakimś czasie sprawi ci przyjemność. Ja też lubię zaglądać do swojego notesu.

Przygotowałam przykład, nieco ozdobionej, zakładki/fiszki i przyznaję, że pomysł jeszcze bardziej mi się podoba. Chyba jednak skuszę się, oczywiście po zapełnieniu swojego notesu.

zakładki do książki do wydruku

Szablony są bardzo proste, ich udekorowanie (bądź nie) pozostawiam już Tobie. Zachęcam do skorzystania z techniki Zentangle®, o której rozpisuję się na blogu i inspiruję każdego, kto tu zajrzy. W przypadku zakładek rysunek jest minimalny, nie ma przy tym wiele pracy. Zdolności rysunkowych też nie potrzebujesz, ale o tym pisałam już wielokrotnie.

Na koniec jeszcze jedna rada Reginy Brett:
"Co powinien zrobić prawdziwy mól książkowy?Wyłączyć internet."
Jeśli w święta planujesz obdarować bliską osobę książką, może warto umieścić w niej taką zakładkę? 

Komentarze

  1. Witam serdecznie i pozdrawiam gorąco. Poznałam Pani stronę, szukając inspiracji do Zentangle, (jeszcze nie zaczęłam niestety). Książki czytam nałogowo. Głównie na czytniku. Ma on specjalną zakładkę do podkreślonych cytatów.Oprócz tego mam zeszyt, w który zapisuję przeczytane książki. Cytaty - niekoniecznie z przeczytanych książek umieszczam w swoim Bujo. Pomysł na zakładki bardzo mi się spodobał. Muszę jednak przemyśleć, czy robić zakładki na oddzielnych fiszkach,czy założyć mały notesik na cytaty.
    Wszystkiego inspirującego w Nowym Roku życzę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za miły komentarz. :) W przypadku czytnika lepiej sprawdza się notes, ale z drugiej strony fiszki są ładne. Nic nie stoi na przeszkodzie aby i notes pięknie prowadzić. Co do Zentnagle gorąco polecam, to działa. :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej. 
Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować?
Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia. Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej.


A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy. 

Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształtów, wypełnionych powt…

Eko drukowanie, czyli barwienie papieru

Od czasu do czasu lubię eksperymentować z tłem do Zentangle. Bywały już akwarele, kredki akwarelowe, często na papierze pojawiała się herbata. Przyszła pora na coś nowego, czyli eko drukowanie (ecoprint), gdzie podstawowym surowcem barwiącym są rośliny.
Eko drukowanie, czyli barwienie papieru i tkanin
Niedawno oglądałam na YT film pokazujący jak zabarwić tkaniny, wykorzystując liście, kwiaty. W zasadzie nie jest to tylko barwienie a drukowanie. Opisuję tu dwa eksperymenty z barwieniem kartoników do Zentangle, z użyciem różnych papierów, akwarelowego i z bloku technicznego.

Co jest potrzebne do eko drukowania?papierroślinysznurek lub klipsy biurowedwie płytki drewniane lub metalowe, nieco większe od formatu papieruwodagarnekkamień Zebrane, świeże rośliny, należy zamoczyć w miseczce z wodą. Mokre łatwiej rozkłada się na papierze. Na jedną płytkę (metalową lub drewnianą) kładziemy kartonik, na nim układamy liście. Nakrywamy kolejnym kartonikiem i ponownie układamy rośliny. Czynność powtarz…

Jak zrobić zakładkę do książki krok po kroku

Poza rysowaniem Zentangle, nałogowo czytam książki. Można powiedzieć, że zdecydowanie poprawiam statystyki czytelnicze w Polsce. A skoro książki i rysowanie, muszą być też zakładki.
Oryginalne zakładki do książek każdy może zrobić sam ... tylko najpierw niech zacznie te książki czytać.


Uwielbiam słowo pisane. Lubię książki w klasycznej, papierowej wersji, one na prawdę pięknie pachną! Prawda jest jednak taka, że czytam w większości ebooki. Dzieje się tak z dwóch... a może trzech powodów. Po pierwsze wielkość czcionki, którą mogę sobie dopasowywać do własnych potrzeb. Po drugie waga książek, 800 stron papieru na prawdę ciężko jest trzymać. Po trzecie i chyba najważniejsze - dostęp do książek.

Pozwól, że rozwinę ten "dostęp". Gdybym chciała kupować wszystkie książki, które czytam, nie wystarczyłoby mi kasy na nic innego. Korzystanie z biblioteki jest ok, tylko trzeba do niej regularnie chodzić. A ja leniwa jestem. Tak na poważnie, problem z chodzeniem jest nieco inny.
Najlepsz…

Notes w kropki, przydatny w Zentangle®

Notesy w kropki najczęściej są używane do prowadzenia dziennika bullet journal, czyli przeszłość, planowana przyszłość, organizacja czasu... i wiele innych. To jednak nie wszystko, bo ze względu na delikatne kropki są wręcz idealne do rysowania wzorów Zentangle®, o katalogowaniu ich nie wspominając.
Notes w kropki przydatny dla rysującychO tym, czym jest bullet journal, wspominałam już wcześniej. Przyznam się Wam, że  podejmowałam  już próby pisanina i tworzenia takiego dziennika, ale... wyszło na to, że mam w tym temacie słomiany zapał. Po iluś tam stronach pisania, wklejania, rysowania i kolorowania, kartki i tak lądowały w koszu, a reszta dziennika została wykorzystana do czegoś innego. Jedynym notesem, który na prawdę wytrwale wypełniam, jest notes z sową, przeznaczony na cytaty z przeczytanych książek. Uwielbiam do niego zaglądać, szczególnie w te gorsze dni, które każdy chyba miewa.Tyle o moim prowadzeniu notesów. W dzisiejszym wpisie chcę zachęcić Was do wykorzystania notesu w k…

13 inspirujących cytatów dla kreatywnych

Kiedy czuję się kiepsko, brakuje mi energii, jestem na nie, lubię zajrzeć do swojego notesu z cytatami. Często ładuje tak swoje akumulatorki, motywuję się do działania. Jak do tego dodać 15 minut z Zentangle®, samopoczucie ulega poprawie. 
13 inspirujących cytatów dla kreatywnych Dzisiaj mam dla Was 13 cytatów, które przynoszą więcej energii, motywują do działania i parcia do przodu. Nie wszystkie cytaty mówią o kreatywności (twórczej), ale na pewno są impulsami, które ją pobudzają. Nie wiem jak to wygląda u Was, ale u mnie kreatywne pomysły związane są ze stanem umysłu. Czasem wystarczy jedno zdanie, aby zmienić nastawienie, a co za tym idzie chęć do zrobienia czegokolwiek. Ruszenia z miejsca, tworzenia.


Jeśli lubisz cytaty, proszę weź sobie ile tylko chcesz, zapisz na komputerze, wydrukuj, zapisz w kalendarzu, ustaw jako tapetę w telefonie, napisz markerem na lodówce. A może wyślesz przyjacielowi w potrzebie?


"Cokolwiek możesz zrobić, o czymkolwiek możesz marzyć, po prostu zaczni…