Jeśli lubisz czytać książki, ten pomysł spodoba ci się

Jakiś czas temu czytałam książkę Reginy Brett "Mów własnym głosem. 50 lekcji, jak głosić swoją prawdę". Książka świetna, jak wszystkie tej autorki. Znalazłam w niej oryginalny pomysł na fiszko-zakładki do książek.

Oryginalne zakładki do książki

Pozwól, że posłużę się cytatem:

"Jako zakładki używam dużej fiszki 10x15 centymetrów. Zapisuję na niej tytuł i autora, a w miarę czytania dodaję najciekawsze cytaty. Na najlepsze książki potrzebuję trzech fiszek. Im więcej ich zużywam, tym bardziej zachwyciła mnie lektura. Jeśli dojdę do końca, a fiszka jest pusta, oddaję książkę na makulaturę. Nikt inny nie powinien się z nią męczyć jak ja." - Regina Brett

Oryginalne zakładki do książki

Książki czytam nałogowo, mam specjalny zeszyt, własnoręcznie przerobiony na notes, i właśnie w nim notuję wybrane cytaty. Nie wiem czy kiedyś zmienię sposób prowadzenia notatek o książkach? Może, kiedy już zapełnię cały notes, przejdę na fiszki według Reginy Brett?

notes na cytaty z książek

Fiszko - zakładki do wydruku

Jeśli spodobała ci się idea fiszko-zakładek, przygotowałam dla ciebie gotowe do wydruku wzory (pobierz). Na jednym arkuszu formatu A4, mieszczą się trzy zakładki. Nie mają dokładnie takiego rozmiaru, jak stosuje pani Regina, ale wydaje mi się, że są wystarczające, zwłaszcza w przypadku różnych formatów książek.

Wydrukowane fiszki możesz dowolnie ozdabiać, pisać cytaty kolorowymi pisakami, albo zwyczajnie, piórem. Jeśli zabraknie ci miejsca, wykorzystaj również drugą stronę, albo weź kolejną zakładkę. Fiszko-zakładki możesz zostawiać w książkach, albo umieszczać w jakimś pudełku.  Zapewniam, że przeglądanie ich po jakimś czasie sprawi ci przyjemność. Ja też lubię zaglądać do swojego notesu.

Przygotowałam przykład, nieco ozdobionej, zakładki/fiszki i przyznaję, że pomysł jeszcze bardziej mi się podoba. Chyba jednak skuszę się, oczywiście po zapełnieniu swojego notesu.

zakładki do książki do wydruku

Szablony są bardzo proste, ich udekorowanie (bądź nie) pozostawiam już Tobie. Zachęcam do skorzystania z techniki Zentangle®, o której rozpisuję się na blogu i inspiruję każdego, kto tu zajrzy. W przypadku zakładek rysunek jest minimalny, nie ma przy tym wiele pracy. Zdolności rysunkowych też nie potrzebujesz, ale o tym pisałam już wielokrotnie.

Na koniec jeszcze jedna rada Reginy Brett:
"Co powinien zrobić prawdziwy mól książkowy?Wyłączyć internet."
Jeśli w święta planujesz obdarować bliską osobę książką, może warto umieścić w niej taką zakładkę? 

Komentarze

  1. Witam serdecznie i pozdrawiam gorąco. Poznałam Pani stronę, szukając inspiracji do Zentangle, (jeszcze nie zaczęłam niestety). Książki czytam nałogowo. Głównie na czytniku. Ma on specjalną zakładkę do podkreślonych cytatów.Oprócz tego mam zeszyt, w który zapisuję przeczytane książki. Cytaty - niekoniecznie z przeczytanych książek umieszczam w swoim Bujo. Pomysł na zakładki bardzo mi się spodobał. Muszę jednak przemyśleć, czy robić zakładki na oddzielnych fiszkach,czy założyć mały notesik na cytaty.
    Wszystkiego inspirującego w Nowym Roku życzę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za miły komentarz. :) W przypadku czytnika lepiej sprawdza się notes, ale z drugiej strony fiszki są ładne. Nic nie stoi na przeszkodzie aby i notes pięknie prowadzić. Co do Zentnagle gorąco polecam, to działa. :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ To dla mnie wiele znaczy.
Zapraszam Cię na mój drugi blog Silver60plus też o sztuce.

Sztuce przetrwania...

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania