Przejdź do głównej zawartości

Tangle Mania - rysunkowa gra

Po gorącym okresie przedświątecznym, sylwestrowych zabawach, czas odpocząć, nieco się zrelaksować. Jak dobrze się domyślasz, drogi czytelniku, moja propozycja na długie zimowe wieczory, będzie związana z rysowaniem Zentangle. Nie inaczej!

Niedawno na YT oglądałam film prezentujący grę, która wykorzystuje technikę Zentangle®. Pomyślałam, ciekawy pomysł, żeby jeszcze bardziej zachęcić do rysowania, szczególnie tych, którzy podobno rysować nie potrafią.

Grę, w mojej tylko odrobinę zmodyfikowanej wersji, nazwałam Tangle Mania. Myślę, że można całkiem przyjemnie spędzić wieczór w towarzystwie, lub w samotności, zdając się na rysowanie i kostkę do gry. Tak przy okazji, jeśli rysując na kartoniku masz problem z wyborem kolejnego wzoru, kostka zrobi to za ciebie.


Co jest potrzebne do gry?

  • plansza z zestawem wzorów (lub kilka)
  • kartoniki do rysowania, może być zwykły papier
  • cienkopisy
  • ołówek
  • kostka do gry
  • całkowity luz i uciszenie wewnętrznego krytyka

Jak grać?

Zasady gry są banalnie proste. Każdy z uczestników otrzymuje kartonik do rysowania, cienkopis i ołówek. Na początku wszyscy zaznaczają ołówkiem pole, które będą wypełniać wzorami, a następnie dowolnie dzielą je na 4 -5 fragmentów.  Na przykład tak:

Następnie każdy uczestnik rzuca dwa razy kostką. Za pierwszym razem liczba oczek określa kolumnę na planszy, za drugim wiersz. I tak zostaje wyznaczony wzór, którym dany uczestnik zabawy ma wypełnić pierwsze pole. To samo odnosi się do każdego, kolejnego uczestnika. Kiedy wszyscy uporają się z zadaniem, przychodzi czas na kolejną rundę, czyli kolejne pole. Prawda, że proste?

Dla zainteresowanych przygotowałam jeden zestaw wzorów, starając się wybrać te stosunkowo proste. [pobierz planszę]


Druga plansza jest bez wzorów, to dla bardziej ambitnych lub tych, którzy chcą przygotować sobie kilka plansz. [pobierz planszę] 

Jest to jedna propozycja gry rysunkowej, a mi chodzi po głowie inna. Kto wie, może przygotuję kolejne rozwiązanie, choć rysowanie nadal pozostanie takie, jak to powinno mieć miejsce w Zentangle®.

Mam nadzieję, ze spodoba ci się pomysł i wciągniesz do rysowania inne osoby. Najważniejsze, to nie przejmować się umiejętnościami, to tylko zabawa. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej. 
Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia. Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej.

A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież gryzmolimy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształtów, wypełnionych powtarzalnym wzorem. Tę technikę rysowania wpr…

Eko drukowanie, czyli barwienie papieru

Od czasu do czasu lubię eksperymentować z tłem do Zentangle. Bywały już akwarele, kredki akwarelowe, często na papierze pojawiała się herbata. Przyszła pora na coś nowego, czyli eko drukowanie (ecoprint), gdzie podstawowym surowcem barwiącym są rośliny.
Niedawno oglądałam na YT film pokazujący jak zabarwić tkaniny, wykorzystując liście, kwiaty. W zasadzie nie jest to tylko barwienie a drukowanie. Opisuję tu dwa eksperymenty z barwieniem kartoników do Zentangle, z użyciem różnych papierów, akwarelowego i z bloku technicznego.

Co jest potrzebne do eko drukowania?papierroślinysznurek lub klipsy biurowedwie płytki drewniane lub metalowe, nieco większe od formatu papieruwodagarnekkamień Zebrane, świeże rośliny, należy zamoczyć w miseczce z wodą. Mokre łatwiej rozkłada się na papierze. Na jedną płytkę (metalową lub drewnianą) kładziemy kartonik, na nim układamy liście. Nakrywamy kolejnym kartonikiem i ponownie układamy rośliny. Czynność powtarzamy z wszystkimi kartonikami.


Na wierzchu kładzi…

Inktober - rysunkowe wyzwanie

W 2009 roku Jake Parker zapoczątkował rysunkowe wyzwanie na jesienne dni. Akcja trwa co roku, przez cały październik, a podstawową zasadą jest rysowanie tuszem.  Stąd też nazwa Inktober. Przyznaję, że o wyzwaniu dowiedziałam się dopiero dzisiaj, dzięki mniej lubianemu Facebookowi. A jednak na coś się przydaje. Celem wyzwania jest wzajemna motywacja do rysowania. Bo rysować warto!  Uczestnicy wyzwania pochodzą z całego świata.


Krótko o zasadach InktoberZabawa nie ma absolutnie nic wspólnego z posiadaniem talentu rysunkowego. Rysunki wykonywane są głównie tuszem (długopis, pisak, cienkopis). Co roku ustalane są tematy rysunków, na ten rok wygląda to następująco (niestety po angielsku):


Jeśli chcesz wziąć udział w zabawie musisz codziennie (albo i nie) publikować swój rysunek w mediach społecznościowych, oznaczając  go odpowiednimi hashtagami: #inktober #inktober2018.
Nie musisz rysować każdego dnia, ale skoro wyzwanie? Trzymanie się wyznaczonych tematów jest zalecane, ale na pewno nie ko…

Modyfikacja wzorów Zentangle

Wzorów Zentangle® jest mnóstwo. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że jest ich nieskończona ilość. Cóż to byłaby za sztuka z ograniczeniami?
Dzisiaj, na przykładzie jednego wzoru, pokażę jak można je modyfikować, dawać upust swojej wyobraźni, czyli tworzyć. Jest to tylko kilka wersji, każdy może wymyślić ich znacznie więcej.

Zaczynam od jednego z moich ulubionych "Cadent", którego podstawowy tutorial znajdziemy na stronie pattern-collections.com
Tak wygląda w wersji podstawowej, na potrzeby bloga nieco powiększyłam wszystkie rysunki. Co możemy z nim zrobić? Na przykład dorysować wewnętrzne łuki. 
I kolejne linie, tworzące coś w rodzaju ramek, które można częściowo zaczernić.
Dla lepszego efektu można zastosować cieniowanie ołówkiem. 
A jak nam się spodoba, zamalować na czarno białe kółeczka.
Kolejna modyfikacja podstawowego wzoru to dodanie małych kresek, tworzących jakby marszczenia.  Do tego dodajemy czarne kwadraty, lekko przechylone. 
Tym razem modyfikacja polegająca na do…

Herbaciane zakładki do książek

Zgodnie z obietnicą, przyszedł czas na herbaciane zakładki do książek. A może inaczej? Zakładki dla herbaciarzy albo herbaciane DIY?
Postanowiłam wykorzystać mocny napar herbaciany (prawie) jako barwnik tła. Ponieważ pisałam już wcześniej na ten temat, między innymi we wpisie "Herbata w Zentangle", nie będę powtarzać samego procesu barwienia. W tym przypadku odpowiednio przycięte kawałki  kartonu po prostu wykąpałam w naparze. Jak to często u mnie bywa, napar był z rooibosa.


W zależności od czasu kąpieli otrzymałam różne odcienie. A te fusy? Mogą pływać i nie muszą, pozostawione na papierze dają wyraźniejsze zacieki. Są one widoczne przy krótszym czasie moczenia, nie więcej niż minuta. Przy dłuższym czasie papier jest już tak nasączony, ze śladów po fusach praktycznie nie ma.


Po wysuszeniu i rozprostowaniu, papier wygląda tak:


Baza do zakładek jest, można dekorować, rysować, obklejać... W moich zakładkach wykorzystałam wszystko to, co wpadło w rękę. Warto mieć w domu skrzynk…