Przejdź do głównej zawartości

Tangle Mania - rysunkowa gra

Po gorącym okresie przedświątecznym, sylwestrowych zabawach, czas odpocząć, nieco się zrelaksować. Jak dobrze się domyślasz, drogi czytelniku, moja propozycja na długie zimowe wieczory, będzie związana z rysowaniem Zentangle. Nie inaczej!

Zagraj w Tangle Manię

Niedawno na YT oglądałam film prezentujący grę, która wykorzystuje technikę Zentangle®. Pomyślałam, ciekawy pomysł, żeby jeszcze bardziej zachęcić do rysowania, szczególnie tych, którzy podobno rysować nie potrafią.

Grę, w mojej tylko odrobinę zmodyfikowanej wersji, nazwałam Tangle Mania. Myślę, że można całkiem przyjemnie spędzić wieczór w towarzystwie, lub w samotności, zdając się na rysowanie i kostkę do gry. Tak przy okazji, jeśli rysując na kartoniku masz problem z wyborem kolejnego wzoru, kostka zrobi to za ciebie.

Gra Tangle Mania

Co jest potrzebne do gry?

  • plansza z zestawem wzorów (lub kilka)
  • kartoniki do rysowania, może być zwykły papier
  • cienkopisy
  • ołówek
  • kostka do gry
  • całkowity luz i uciszenie wewnętrznego krytyka

Jak grać?

Zasady gry są banalnie proste. Każdy z uczestników otrzymuje kartonik do rysowania, cienkopis i ołówek. Na początku wszyscy zaznaczają ołówkiem pole, które będą wypełniać wzorami, a następnie dowolnie dzielą je na 4 -5 fragmentów.  Na przykład tak:

Następnie każdy uczestnik rzuca dwa razy kostką. Za pierwszym razem liczba oczek określa kolumnę na planszy, za drugim wiersz. I tak zostaje wyznaczony wzór, którym dany uczestnik zabawy ma wypełnić pierwsze pole. To samo odnosi się do każdego, kolejnego uczestnika. Kiedy wszyscy uporają się z zadaniem, przychodzi czas na kolejną rundę, czyli kolejne pole. Prawda, że proste?

Dla zainteresowanych przygotowałam jeden zestaw wzorów, starając się wybrać te stosunkowo proste. [pobierz planszę]

Gra Tangle Mania

Druga plansza jest bez wzorów, to dla bardziej ambitnych lub tych, którzy chcą przygotować sobie kilka plansz. [pobierz planszę] 

Gra Tangle Mania plansza do wydruku
Jest to jedna propozycja gry rysunkowej, a mi chodzi po głowie inna. Kto wie, może przygotuję kolejne rozwiązanie, choć rysowanie nadal pozostanie takie, jak to powinno mieć miejsce w Zentangle®.

Mam nadzieję, ze spodoba ci się pomysł i wciągniesz do rysowania inne osoby. Najważniejsze, to nie przejmować się umiejętnościami, to tylko zabawa. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej. 
Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować?
Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia. Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej.


A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy. 

Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształtów, wypełnionych powt…

Eko drukowanie, czyli barwienie papieru

Od czasu do czasu lubię eksperymentować z tłem do Zentangle. Bywały już akwarele, kredki akwarelowe, często na papierze pojawiała się herbata. Przyszła pora na coś nowego, czyli eko drukowanie (ecoprint), gdzie podstawowym surowcem barwiącym są rośliny.
Eko drukowanie, czyli barwienie papieru i tkanin
Niedawno oglądałam na YT film pokazujący jak zabarwić tkaniny, wykorzystując liście, kwiaty. W zasadzie nie jest to tylko barwienie a drukowanie. Opisuję tu dwa eksperymenty z barwieniem kartoników do Zentangle, z użyciem różnych papierów, akwarelowego i z bloku technicznego.

Co jest potrzebne do eko drukowania?papierroślinysznurek lub klipsy biurowedwie płytki drewniane lub metalowe, nieco większe od formatu papieruwodagarnekkamień Zebrane, świeże rośliny, należy zamoczyć w miseczce z wodą. Mokre łatwiej rozkłada się na papierze. Na jedną płytkę (metalową lub drewnianą) kładziemy kartonik, na nim układamy liście. Nakrywamy kolejnym kartonikiem i ponownie układamy rośliny. Czynność powtarz…

Jak zrobić zakładkę do książki krok po kroku

Poza rysowaniem Zentangle, nałogowo czytam książki. Można powiedzieć, że zdecydowanie poprawiam statystyki czytelnicze w Polsce. A skoro książki i rysowanie, muszą być też zakładki.
Oryginalne zakładki do książek każdy może zrobić sam ... tylko najpierw niech zacznie te książki czytać.


Uwielbiam słowo pisane. Lubię książki w klasycznej, papierowej wersji, one na prawdę pięknie pachną! Prawda jest jednak taka, że czytam w większości ebooki. Dzieje się tak z dwóch... a może trzech powodów. Po pierwsze wielkość czcionki, którą mogę sobie dopasowywać do własnych potrzeb. Po drugie waga książek, 800 stron papieru na prawdę ciężko jest trzymać. Po trzecie i chyba najważniejsze - dostęp do książek.

Pozwól, że rozwinę ten "dostęp". Gdybym chciała kupować wszystkie książki, które czytam, nie wystarczyłoby mi kasy na nic innego. Korzystanie z biblioteki jest ok, tylko trzeba do niej regularnie chodzić. A ja leniwa jestem. Tak na poważnie, problem z chodzeniem jest nieco inny.
Najlepsz…

Notes w kropki, przydatny w Zentangle®

Notesy w kropki najczęściej są używane do prowadzenia dziennika bullet journal, czyli przeszłość, planowana przyszłość, organizacja czasu... i wiele innych. To jednak nie wszystko, bo ze względu na delikatne kropki są wręcz idealne do rysowania wzorów Zentangle®, o katalogowaniu ich nie wspominając.
Notes w kropki przydatny dla rysującychO tym, czym jest bullet journal, wspominałam już wcześniej. Przyznam się Wam, że  podejmowałam  już próby pisanina i tworzenia takiego dziennika, ale... wyszło na to, że mam w tym temacie słomiany zapał. Po iluś tam stronach pisania, wklejania, rysowania i kolorowania, kartki i tak lądowały w koszu, a reszta dziennika została wykorzystana do czegoś innego. Jedynym notesem, który na prawdę wytrwale wypełniam, jest notes z sową, przeznaczony na cytaty z przeczytanych książek. Uwielbiam do niego zaglądać, szczególnie w te gorsze dni, które każdy chyba miewa.Tyle o moim prowadzeniu notesów. W dzisiejszym wpisie chcę zachęcić Was do wykorzystania notesu w k…

13 inspirujących cytatów dla kreatywnych

Kiedy czuję się kiepsko, brakuje mi energii, jestem na nie, lubię zajrzeć do swojego notesu z cytatami. Często ładuje tak swoje akumulatorki, motywuję się do działania. Jak do tego dodać 15 minut z Zentangle®, samopoczucie ulega poprawie. 
13 inspirujących cytatów dla kreatywnych Dzisiaj mam dla Was 13 cytatów, które przynoszą więcej energii, motywują do działania i parcia do przodu. Nie wszystkie cytaty mówią o kreatywności (twórczej), ale na pewno są impulsami, które ją pobudzają. Nie wiem jak to wygląda u Was, ale u mnie kreatywne pomysły związane są ze stanem umysłu. Czasem wystarczy jedno zdanie, aby zmienić nastawienie, a co za tym idzie chęć do zrobienia czegokolwiek. Ruszenia z miejsca, tworzenia.


Jeśli lubisz cytaty, proszę weź sobie ile tylko chcesz, zapisz na komputerze, wydrukuj, zapisz w kalendarzu, ustaw jako tapetę w telefonie, napisz markerem na lodówce. A może wyślesz przyjacielowi w potrzebie?


"Cokolwiek możesz zrobić, o czymkolwiek możesz marzyć, po prostu zaczni…