Przejdź do głównej zawartości

Bijou na okrągło, czyli małe Zentangle nieco inaczej

Technika rysowania Zentangle® zdecydowanie pobudza kreatywność. Nieskończona ilość wzorów, kompozycji powstających w twórczym procesie, pozwala na niewielkim, początkowo pustym kartoniku, stworzyć piękne kompozycje. 

Łatwe rysowanie cienkopisem na małych płytkach Zentangle®

Z każdym kolejnym tanglem ma się ochotę na więcej, inaczej, ciekawiej. Zmienia się wzory, czasem narzędzia, ale i same płytki. I o tym właśnie chcę dzisiaj Wam napisać.

Niedawno skończył mi się jeden z kosmetyków, zostało całkiem ładne, metalowe pudełko. W pierwszym odruchu chciałam wyrzucić je do śmieci, ale szybko doszłam do wniosku, że przyda się do przechowywania tangli. Skojarzyłam go z niewielkimi pudełeczkami, do przechowywania płytek Bijou.

Zentangle bijou

Historię powstania płytek Bijou (po francusku klejnot) możecie przeczytać na stronie zentangle.com. Są to kwadratowe płytki, o wymiarze 5 x 5 cm. Całość umieszcza się w metalowym pudełeczku z przezroczystym wieczkiem. Coś jak klejnoty w szkatułce.

Proste rysunki w ozdobnym pudełku

Moje pudełko jest okrągłe, więc postanowiłam przygotować płytki w takim kształcie. Jest trochę zabawy z wycinaniem kółek, ale warto poświęcić temu czas. Wymiar kartonika dostosowałam do średnicy pudełka, u mnie jest to 6 cm.


Ponieważ w moim pudełku nie  ma okienka, postanowiłam ozdobić je jednym z tangli. Przykleiłam go używając kleju do decoupage i pomalowałam tym samym, dwu zadaniowym lakiero - klejem.

Zentangle bijou

Mini podstawka pod płytki Zentangle®

Zastanawiałam się jak prezentować okrągłe Zentangle® Bijou. Na mini sztaludze nie bardzo mi się podobały, w ręce jeszcze mniej. Wpadłam na pomysł zrobienia małej podstawki z jubilerskiego drutu. Jak dobrze mieć skrzynię skarbów z różnymi przydaśkami!

Na początek zdecydowałam się na najprostsze rozwiązanie, czyli zwinięcie drutu w kształcie sprężyny (na grubym markerze), a następnie odgięcie trzech zwojów. Końcówkę zawinęłam nieco bardziej, tworząc małego zawijasa. Pięć minut i podstawka gotowa.


Zentangle bijou

Male formy Zentangle® są dobre dla zabieganych, nie pochłaniają zbyt wiele czasu, a efekty są bardzo ładne. Wszystkie moje Bijou na okrągło, będziecie mogli oglądać na Inastagramie.

Zapraszam, zachęcam... nie zwlekaj, uwolnij wewnętrznego artystę!

Komentarze

  1. Appreciation to my father who shared with me on the topic of
    this weblog, this webpage is truly awesome.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej. 
Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować?
Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia. Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej.


A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy. 

Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształtów, wypełnionych powt…

Eko drukowanie, czyli barwienie papieru

Od czasu do czasu lubię eksperymentować z tłem do Zentangle. Bywały już akwarele, kredki akwarelowe, często na papierze pojawiała się herbata. Przyszła pora na coś nowego, czyli eko drukowanie (ecoprint), gdzie podstawowym surowcem barwiącym są rośliny.
Eko drukowanie, czyli barwienie papieru i tkanin
Niedawno oglądałam na YT film pokazujący jak zabarwić tkaniny, wykorzystując liście, kwiaty. W zasadzie nie jest to tylko barwienie a drukowanie. Opisuję tu dwa eksperymenty z barwieniem kartoników do Zentangle, z użyciem różnych papierów, akwarelowego i z bloku technicznego.

Co jest potrzebne do eko drukowania?papierroślinysznurek lub klipsy biurowedwie płytki drewniane lub metalowe, nieco większe od formatu papieruwodagarnekkamień Zebrane, świeże rośliny, należy zamoczyć w miseczce z wodą. Mokre łatwiej rozkłada się na papierze. Na jedną płytkę (metalową lub drewnianą) kładziemy kartonik, na nim układamy liście. Nakrywamy kolejnym kartonikiem i ponownie układamy rośliny. Czynność powtarz…

Jak zrobić zakładkę do książki krok po kroku

Poza rysowaniem Zentangle, nałogowo czytam książki. Można powiedzieć, że zdecydowanie poprawiam statystyki czytelnicze w Polsce. A skoro książki i rysowanie, muszą być też zakładki.
Oryginalne zakładki do książek każdy może zrobić sam ... tylko najpierw niech zacznie te książki czytać.


Uwielbiam słowo pisane. Lubię książki w klasycznej, papierowej wersji, one na prawdę pięknie pachną! Prawda jest jednak taka, że czytam w większości ebooki. Dzieje się tak z dwóch... a może trzech powodów. Po pierwsze wielkość czcionki, którą mogę sobie dopasowywać do własnych potrzeb. Po drugie waga książek, 800 stron papieru na prawdę ciężko jest trzymać. Po trzecie i chyba najważniejsze - dostęp do książek.

Pozwól, że rozwinę ten "dostęp". Gdybym chciała kupować wszystkie książki, które czytam, nie wystarczyłoby mi kasy na nic innego. Korzystanie z biblioteki jest ok, tylko trzeba do niej regularnie chodzić. A ja leniwa jestem. Tak na poważnie, problem z chodzeniem jest nieco inny.
Najlepsz…

Notes w kropki, przydatny w Zentangle®

Notesy w kropki najczęściej są używane do prowadzenia dziennika bullet journal, czyli przeszłość, planowana przyszłość, organizacja czasu... i wiele innych. To jednak nie wszystko, bo ze względu na delikatne kropki są wręcz idealne do rysowania wzorów Zentangle®, o katalogowaniu ich nie wspominając.
Notes w kropki przydatny dla rysującychO tym, czym jest bullet journal, wspominałam już wcześniej. Przyznam się Wam, że  podejmowałam  już próby pisanina i tworzenia takiego dziennika, ale... wyszło na to, że mam w tym temacie słomiany zapał. Po iluś tam stronach pisania, wklejania, rysowania i kolorowania, kartki i tak lądowały w koszu, a reszta dziennika została wykorzystana do czegoś innego. Jedynym notesem, który na prawdę wytrwale wypełniam, jest notes z sową, przeznaczony na cytaty z przeczytanych książek. Uwielbiam do niego zaglądać, szczególnie w te gorsze dni, które każdy chyba miewa.Tyle o moim prowadzeniu notesów. W dzisiejszym wpisie chcę zachęcić Was do wykorzystania notesu w k…

13 inspirujących cytatów dla kreatywnych

Kiedy czuję się kiepsko, brakuje mi energii, jestem na nie, lubię zajrzeć do swojego notesu z cytatami. Często ładuje tak swoje akumulatorki, motywuję się do działania. Jak do tego dodać 15 minut z Zentangle®, samopoczucie ulega poprawie. 
13 inspirujących cytatów dla kreatywnych Dzisiaj mam dla Was 13 cytatów, które przynoszą więcej energii, motywują do działania i parcia do przodu. Nie wszystkie cytaty mówią o kreatywności (twórczej), ale na pewno są impulsami, które ją pobudzają. Nie wiem jak to wygląda u Was, ale u mnie kreatywne pomysły związane są ze stanem umysłu. Czasem wystarczy jedno zdanie, aby zmienić nastawienie, a co za tym idzie chęć do zrobienia czegokolwiek. Ruszenia z miejsca, tworzenia.


Jeśli lubisz cytaty, proszę weź sobie ile tylko chcesz, zapisz na komputerze, wydrukuj, zapisz w kalendarzu, ustaw jako tapetę w telefonie, napisz markerem na lodówce. A może wyślesz przyjacielowi w potrzebie?


"Cokolwiek możesz zrobić, o czymkolwiek możesz marzyć, po prostu zaczni…