Przejdź do głównej zawartości

Notan w technice Zentangle®

Czarny kontra biały to nie tylko koncepcja odzwierciedlająca się w Zentangle®. Zrównoważenie światła i cienia to również idea japońskiej tradycji artystycznej zwanej "notan". 

Japońska technika kompozycji w rysowaniu Zentangle®

Przeglądając blogi poświęcone Zentangle®, a dokładniej wpis Suzanne, natknęłam się na ciekawy pomysł wprowadzenia do rysunków koncepcji notan. Zaczęłam więcej na ten temat czytać, spodobało mi się. Postanowiłam spróbować.

Sztuka inspirowana Zentangle

Na czym polega "notan"

Japońska, tradycyjna idea "notan", oznacza harmonię pomiędzy jasnym i ciemnym.  Podobnie jak w znanym zapewne wszystkim symbolu Yin Yang, elementy ciemne i jasne uzupełniają się, nie mogą bez siebie istnieć. Skoro nie ma czarnego to jak może być białe?

Ponad dwa lata temu narysowałam symbol Yin Yang, gdzie nie tylko czarny kontrastował z białym, ale i... herbata z kawą.

rysunek yin yang

"Notan" jest też wykorzystywany w malarstwie, służy do zachowania równowagi kompozycji obrazu. Więcej na ten temat możecie przeczytać na innych stronach, na przykład - drawpaintacademy.com

Tradycyjnie "notan" stosowany jest w japońskim rysunku tuszem, ale i w technice wycinania fragmentów z czarnego papieru i naklejaniu ich na biały papier. Nawiasem mówiąc, ta bardzo prosta technika tworzenia zrównoważonych kompozycji nadaje się też do pracy z dziećmi.

"Notan" w Zentangle®

Pomysł wykorzystania idei "notan" w Zentangle® jest wart zainteresowania, nie tylko dla miłośników tanglowania. Jako przykład wykonałam bardzo prosty obrazek z motywem liści.

Z czarnego papieru wycięłam kwadrat, a następnie narysowałam na nim kontury liści.


Ostrym nożykiem do papieru wycięłam zaznaczone fragmenty i rozłożyłam je po bokach, stosują zasadę lustrzanego odbicia. Na zdjęciu poniżej jeden z elementów nie jest jeszcze prawidłowo ułożony.


Następnie wszystkie elementy przykleiłam na białym papierze. Białe pola, we wnętrzu kwadratu, wypełniłam prostymi wzorami Zentangle®. I tak oto powstała pierwsza, banalnie prosta, praca łącząca obie niezwykle twórcze idee.

Japońska idea notan w Zentangle

Idea "notan" może być wykorzystywana do wielu ciekawych kompozycji, nawet bez rysowania wzorów. Jeśli macie ochotę, zajrzyjcie do wyszukiwarki zdjęć, wpisując hasło "notan art" lub wygodniej, klikając TU.

To oczywiście nie wszystkie możliwości zastosowania "notan" w Zentangle®. W najbliższym czasie postaram się zainspirować Was jeszcze inaczej.

Komentarze

  1. To jest rzeczywiście inspirujące.

    OdpowiedzUsuń
  2. Inspirujące i bardzo interesujące, ciekawych rzeczy się dowiedziałam :). Niby instynktownie pewne sprawy się wyczuwa, ale jak to zostanie bardziej naukowo opisane, uporządkowane, to łatwiej się znajduje równowagę w swojej twórczości.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ