Notan w technice Zentangle®

Czarny kontra biały to nie tylko koncepcja odzwierciedlająca się w Zentangle®. Zrównoważenie światła i cienia to również idea japońskiej tradycji artystycznej zwanej "notan". 

Japońska technika kompozycji w rysowaniu Zentangle®

Przeglądając blogi poświęcone Zentangle®, a dokładniej wpis Suzanne, natknęłam się na ciekawy pomysł wprowadzenia do rysunków koncepcji notan. Zaczęłam więcej na ten temat czytać, spodobało mi się. Postanowiłam spróbować.

Sztuka inspirowana Zentangle

Na czym polega "notan"

Japońska, tradycyjna idea "notan", oznacza harmonię pomiędzy jasnym i ciemnym.  Podobnie jak w znanym zapewne wszystkim symbolu Yin Yang, elementy ciemne i jasne uzupełniają się, nie mogą bez siebie istnieć. Skoro nie ma czarnego to jak może być białe?

Ponad dwa lata temu narysowałam symbol Yin Yang, gdzie nie tylko czarny kontrastował z białym, ale i... herbata z kawą.

rysunek yin yang

"Notan" jest też wykorzystywany w malarstwie, służy do zachowania równowagi kompozycji obrazu. Więcej na ten temat możecie przeczytać na innych stronach, na przykład - drawpaintacademy.com

Tradycyjnie "notan" stosowany jest w japońskim rysunku tuszem, ale i w technice wycinania fragmentów z czarnego papieru i naklejaniu ich na biały papier. Nawiasem mówiąc, ta bardzo prosta technika tworzenia zrównoważonych kompozycji nadaje się też do pracy z dziećmi.

"Notan" w Zentangle®

Pomysł wykorzystania idei "notan" w Zentangle® jest wart zainteresowania, nie tylko dla miłośników tanglowania. Jako przykład wykonałam bardzo prosty obrazek z motywem liści.

Z czarnego papieru wycięłam kwadrat, a następnie narysowałam na nim kontury liści.


Ostrym nożykiem do papieru wycięłam zaznaczone fragmenty i rozłożyłam je po bokach, stosują zasadę lustrzanego odbicia. Na zdjęciu poniżej jeden z elementów nie jest jeszcze prawidłowo ułożony.


Następnie wszystkie elementy przykleiłam na białym papierze. Białe pola, we wnętrzu kwadratu, wypełniłam prostymi wzorami Zentangle®. I tak oto powstała pierwsza, banalnie prosta, praca łącząca obie niezwykle twórcze idee.

Japońska idea notan w Zentangle

Idea "notan" może być wykorzystywana do wielu ciekawych kompozycji, nawet bez rysowania wzorów. Jeśli macie ochotę, zajrzyjcie do wyszukiwarki zdjęć, wpisując hasło "notan art" lub wygodniej, klikając TU.

To oczywiście nie wszystkie możliwości zastosowania "notan" w Zentangle®. W najbliższym czasie postaram się zainspirować Was jeszcze inaczej.

Komentarze

  1. To jest rzeczywiście inspirujące.

    OdpowiedzUsuń
  2. Inspirujące i bardzo interesujące, ciekawych rzeczy się dowiedziałam :). Niby instynktownie pewne sprawy się wyczuwa, ale jak to zostanie bardziej naukowo opisane, uporządkowane, to łatwiej się znajduje równowagę w swojej twórczości.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ To dla mnie wiele znaczy.
Zapraszam Cię na mój drugi blog Silver60plus też o sztuce.

Sztuce przetrwania...

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania