Przejdź do głównej zawartości

Sztuka inspirowana Zentangle® od kuchni

Ostatnio zdecydowanie więcej rysuję małych płytek Zentangle®. Wiosna natchnęła mnie jednak na bardzo słoneczny rysunek, formatu A3. 

Rysunek w stylu Zentangle "Tańcząca w słońcu"

Moja ulubiona pora roku zapukała do okien i pewnie wszyscy się z tego cieszą. Ja też, bo będę mogła bywać na działce, gdzie rysowanie małych tangli jest bardzo przyjemne. Na większe prace nie decyduję się w warunkach polowych, choć gdybym chciała, jest to możliwe. Taką jednak podjęłam decyzję, tangle jako relaks, zdecydowanie w ogrodzie. Najlepiej z kubkiem dobrej herbaty i oczywiście w towarzystwie działkowych kotów.

Pora jednak zacząć pisać na temat, czyli o najnowszym rysunku, zatytułowanym "Tańcząca w słońcu". Postanowiłam pokazać Wam kolejne etapy pracy. Obserwujący mnie na Instagramie, mieli okazję już co nieco zobaczyć.

Grafika w stylu Zentangle

Zaczęło się oczywiście od szkicu, który bardzo ogólnie prezentował mój zamysł. Później przyszedł czas na cienkopis Sakura i  pierwsze pociągnięcia. Zaczął powstawać podstawowy zarys. W tym momencie muszę Wam powiedzieć, że nie planowałam od razu całości. Podobnie, jak ma to miejsce w klasycznym Zentangle®, rysowanie było w dużym stopniu intuicyjne.

Kolejne etapy rysowania najlepiej pokażą zdjęcia.A teraz zapraszam Was do kuchni, gdzie przygotowałam farbę do rysunku. Tym razem zrobiłam ją nieco inaczej.


Kiedyś zaparzałam saszetki z herbatą w małej ilości wrzątku. Tym razem postanowiłam wyciągnąć z nich więcej. Trzy saszetki herbaty zalałam niewielką ilością wody i na małym ogniu parzyłam (u mnie nawet się gotowało) przez minimum kilkanaście minut. Nie mierzyłam czasu, zwracałam uwagę na ilość pozostałej wody. Gdy woda mocno odparowała, to co zostało (malutko), miało na prawdę intensywny kolor.


Dzięki zmianie metody otrzymałam tak intensywny kolor, że uniknęłam nadmiernego moczenia papieru. A tak przy okazji, wyjęte i odciśnięte saszetki mają wyjątkowo intensywne zabarwienie. Z całą pewnością do czegoś je wykorzystam.

W końcu przyszła pora na malowanie herbatą, a dokładniej rooibosem.


Malowanie słońca... w promieniach słońca...


I tak, po tygodniu pracy powstał rysunek "Tańcząca w słońcu".

Sztuka inspirowana Zentangle - rysunek malowany herbatą


Komentarze

 1. Piękna kompozycja! Bardzo lubię Twoje zentangle, szczególnie te większe formaty, bo na nich najwięcej ciekawych rzeczy się dzieje :).
  Muszę spróbować zaparzyć herbacianą "farbkę" w taki sposób jak tutaj zaproponowałaś, bo w mniejszym stężeniu moja herbatka nie za bardzo nadawała się do malowania, kolor był zupełnie wyblakły.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje :) Co do farby, myślę, że w tej wersji sprawdzi się lepiej.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej. 
Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować?
Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia. Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej.


A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy. 

Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształtów, wypełnionych powt…

Eko drukowanie, czyli barwienie papieru

Od czasu do czasu lubię eksperymentować z tłem do Zentangle. Bywały już akwarele, kredki akwarelowe, często na papierze pojawiała się herbata. Przyszła pora na coś nowego, czyli eko drukowanie (ecoprint), gdzie podstawowym surowcem barwiącym są rośliny.
Eko drukowanie, czyli barwienie papieru i tkanin
Niedawno oglądałam na YT film pokazujący jak zabarwić tkaniny, wykorzystując liście, kwiaty. W zasadzie nie jest to tylko barwienie a drukowanie. Opisuję tu dwa eksperymenty z barwieniem kartoników do Zentangle, z użyciem różnych papierów, akwarelowego i z bloku technicznego.

Co jest potrzebne do eko drukowania?papierroślinysznurek lub klipsy biurowedwie płytki drewniane lub metalowe, nieco większe od formatu papieruwodagarnekkamień Zebrane, świeże rośliny, należy zamoczyć w miseczce z wodą. Mokre łatwiej rozkłada się na papierze. Na jedną płytkę (metalową lub drewnianą) kładziemy kartonik, na nim układamy liście. Nakrywamy kolejnym kartonikiem i ponownie układamy rośliny. Czynność powtarz…

Inktober - rysunkowe wyzwanie

W 2009 roku Jake Parker zapoczątkował rysunkowe wyzwanie na jesienne dni. Akcja trwa co roku, przez cały październik, a podstawową zasadą jest rysowanie tuszem.  Stąd też nazwa Inktober.
Inktober - rysunkowe wyzwanie Przyznaję, że o wyzwaniu dowiedziałam się dopiero dzisiaj, dzięki mniej lubianemu Facebookowi. A jednak na coś się przydaje. Celem wyzwania jest wzajemna motywacja do rysowania. Bo rysować warto!  Uczestnicy wyzwania pochodzą z całego świata.


Krótko o zasadach InktoberZabawa nie ma absolutnie nic wspólnego z posiadaniem talentu rysunkowego. Rysunki wykonywane są głównie tuszem (długopis, pisak, cienkopis). Co roku ustalane są tematy rysunków, na ten rok wygląda to następująco (niestety po angielsku):


Jeśli chcesz wziąć udział w zabawie musisz codziennie (albo i nie) publikować swój rysunek w mediach społecznościowych, oznaczając  go odpowiednimi hashtagami: #inktober #inktober2018.
Nie musisz rysować każdego dnia, ale skoro wyzwanie? Trzymanie się wyznaczonych tematów jest …

Notes w kropki, przydatny w Zentangle®

Notesy w kropki najczęściej są używane do prowadzenia dziennika bullet journal, czyli przeszłość, planowana przyszłość, organizacja czasu... i wiele innych. To jednak nie wszystko, bo ze względu na delikatne kropki są wręcz idealne do rysowania wzorów Zentangle®, o katalogowaniu ich nie wspominając.
Notes w kropki przydatny dla rysującychO tym, czym jest bullet journal, wspominałam już wcześniej. Przyznam się Wam, że  podejmowałam  już próby pisanina i tworzenia takiego dziennika, ale... wyszło na to, że mam w tym temacie słomiany zapał. Po iluś tam stronach pisania, wklejania, rysowania i kolorowania, kartki i tak lądowały w koszu, a reszta dziennika została wykorzystana do czegoś innego. Jedynym notesem, który na prawdę wytrwale wypełniam, jest notes z sową, przeznaczony na cytaty z przeczytanych książek. Uwielbiam do niego zaglądać, szczególnie w te gorsze dni, które każdy chyba miewa.Tyle o moim prowadzeniu notesów. W dzisiejszym wpisie chcę zachęcić Was do wykorzystania notesu w k…

13 inspirujących cytatów dla kreatywnych

Kiedy czuję się kiepsko, brakuje mi energii, jestem na nie, lubię zajrzeć do swojego notesu z cytatami. Często ładuje tak swoje akumulatorki, motywuję się do działania. Jak do tego dodać 15 minut z Zentangle®, samopoczucie ulega poprawie. 
13 inspirujących cytatów dla kreatywnych Dzisiaj mam dla Was 13 cytatów, które przynoszą więcej energii, motywują do działania i parcia do przodu. Nie wszystkie cytaty mówią o kreatywności (twórczej), ale na pewno są impulsami, które ją pobudzają. Nie wiem jak to wygląda u Was, ale u mnie kreatywne pomysły związane są ze stanem umysłu. Czasem wystarczy jedno zdanie, aby zmienić nastawienie, a co za tym idzie chęć do zrobienia czegokolwiek. Ruszenia z miejsca, tworzenia.


Jeśli lubisz cytaty, proszę weź sobie ile tylko chcesz, zapisz na komputerze, wydrukuj, zapisz w kalendarzu, ustaw jako tapetę w telefonie, napisz markerem na lodówce. A może wyślesz przyjacielowi w potrzebie?


"Cokolwiek możesz zrobić, o czymkolwiek możesz marzyć, po prostu zaczni…