Przejdź do głównej zawartości

Sztuka inspirowana Zentangle® od kuchni

Ostatnio zdecydowanie więcej rysuję małych płytek Zentangle®. Wiosna natchnęła mnie jednak na bardzo słoneczny rysunek, formatu A3. 

Rysunek w stylu Zentangle "Tańcząca w słońcu"

Moja ulubiona pora roku zapukała do okien i pewnie wszyscy się z tego cieszą. Ja też, bo będę mogła bywać na działce, gdzie rysowanie małych tangli jest bardzo przyjemne. Na większe prace nie decyduję się w warunkach polowych, choć gdybym chciała, jest to możliwe. Taką jednak podjęłam decyzję, tangle jako relaks, zdecydowanie w ogrodzie. Najlepiej z kubkiem dobrej herbaty i oczywiście w towarzystwie działkowych kotów.

Pora jednak zacząć pisać na temat, czyli o najnowszym rysunku, zatytułowanym "Tańcząca w słońcu". Postanowiłam pokazać Wam kolejne etapy pracy. Obserwujący mnie na Instagramie, mieli okazję już co nieco zobaczyć.

Grafika w stylu Zentangle

Zaczęło się oczywiście od szkicu, który bardzo ogólnie prezentował mój zamysł. Później przyszedł czas na cienkopis Sakura i  pierwsze pociągnięcia. Zaczął powstawać podstawowy zarys. W tym momencie muszę Wam powiedzieć, że nie planowałam od razu całości. Podobnie, jak ma to miejsce w klasycznym Zentangle®, rysowanie było w dużym stopniu intuicyjne.

Kolejne etapy rysowania najlepiej pokażą zdjęcia.A teraz zapraszam Was do kuchni, gdzie przygotowałam farbę do rysunku. Tym razem zrobiłam ją nieco inaczej.


Kiedyś zaparzałam saszetki z herbatą w małej ilości wrzątku. Tym razem postanowiłam wyciągnąć z nich więcej. Trzy saszetki herbaty zalałam niewielką ilością wody i na małym ogniu parzyłam (u mnie nawet się gotowało) przez minimum kilkanaście minut. Nie mierzyłam czasu, zwracałam uwagę na ilość pozostałej wody. Gdy woda mocno odparowała, to co zostało (malutko), miało na prawdę intensywny kolor.


Dzięki zmianie metody otrzymałam tak intensywny kolor, że uniknęłam nadmiernego moczenia papieru. A tak przy okazji, wyjęte i odciśnięte saszetki mają wyjątkowo intensywne zabarwienie. Z całą pewnością do czegoś je wykorzystam.

W końcu przyszła pora na malowanie herbatą, a dokładniej rooibosem.


Malowanie słońca... w promieniach słońca...


I tak, po tygodniu pracy powstał rysunek "Tańcząca w słońcu".

Sztuka inspirowana Zentangle - rysunek malowany herbatą


Komentarze

 1. Piękna kompozycja! Bardzo lubię Twoje zentangle, szczególnie te większe formaty, bo na nich najwięcej ciekawych rzeczy się dzieje :).
  Muszę spróbować zaparzyć herbacianą "farbkę" w taki sposób jak tutaj zaproponowałaś, bo w mniejszym stężeniu moja herbatka nie za bardzo nadawała się do malowania, kolor był zupełnie wyblakły.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje :) Co do farby, myślę, że w tej wersji sprawdzi się lepiej.

   Usuń
 2. Jestem szoku że można malować herbata. Zainspirowałaś mnie !

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ