Książki - pierwsze półrocze 2019

Poza rysowaniem nałogowo czytam książki. Recenzji na blogu nie piszę, bo zdecydowanie wolę czytać. Postanowiłam jednak podzielić się z Wami moimi typami na najlepsze książki pierwszego półrocza. 

Wybór jest zdecydowanie subiektywny. Zdecydowałam się na sześć tytułów, a prawda jest taka, że chętnie umieściłabym ich więcej. Biorąc jednak pod uwagę ilość przeczytanych książek, na coś trzeba było się zdecydować, aby nie tworzyć tu bardzo długiej listy.


Zainteresowanych zapraszam na mój profil na Instagramie.

"Życie za wszelką cenę" Lisa Genova

"Życie za wszelką cenę" Lisa Genova
Przeczytałam już wszystkie książki Genovy i nadal mi mało. Każdy kolejny tom jest równie dobry jak poprzednie. To się po prostu świetnie czyta, nawet pomimo dość smutnych historii. Polecam!

Od wydawcy:
Richard to wybitny pianista. Jego błyskotliwa kariera i świetny wygląd sprawiły, że stał się egocentrykiem, który nie widzi nic, poza czubkiem własnego nosa. Tylko on tak mistrzowsko potrafi łączyć emocje z bezbłędną techniką. Tak było jeszcze osiem miesięcy temu.
Teraz Richard zmaga się z ALS (stwardnienie zanikowe boczne). Jego prawe ramię jest sparaliżowane, a palce pozbawione możliwości gry. Utrata ręki jest dla pianisty jak śmierć. A wie, że za chwilę to samo stanie się z lewą ręką. I na tym się nie skończy. 
Karina, nauczycielka gry na pianinie i żona Richarda, sądzi, że bezpowrotnie straciła swoją szansę na spełnione życie. Paraliżują ją strach i wymówki. Obwinia za wszystko Richarda i ich nieudane małżeństwo.
Choroba Richarda postępuje i nie jest on już w stanie samodzielnie żyć. Trochę wbrew sobie, to Karina staje się jego opiekunką. Gdy mięśnie, głos i oddech Richarda zanikają, zarówno on, jak i ona próbują naprawić swoją przeszłość, zanim będzie za późno.

"Twój drugi mózg" Emeran Mayer


"Twój drugi mózg" Emeran Mayer
Książka rewelacyjnie napisana, dostarcza wiele ciekawostek i cennych informacji. Jeśli dbacie o swoje zdrowie warto ją przeczytać.

Od wydawcy:
Czy wiesz, że twoje jelita prowadzą nieustanną rozmowę z mózgiem? Co więcej, ta rozmowa ma ogromne znaczenie dla twojego zdrowia i nastroju, a nawet wpływa na podejmowanie przez ciebie decyzji! 
Coraz wyraźniej uświadamiamy sobie, że rola układu pokarmowego nie ogranicza się do trawienia. Dr Emeran Mayer wykazuje, że nasz układ pokarmowy to największy pod względem powierzchni narząd zmysłu z milionami receptorów i zakończeń nerwowych. Jednocześnie przewód pokarmowy to środowisko życia trylionów mikroorganizmów, których aktywność wykracza o wiele dalej poza strawienie tłustego obiadu.
Z przewodu pokarmowego wciąż płynie do naszego mózgu gigantyczny strumień różnorodnych sygnałów. Wszystko to nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie, nastrój, stan psychiczny, a nawet zachowanie.

"Sankofa. Nie zmarnuj życia" Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska

"Sankofa. Nie zmarnuj życia" Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Rozmowa będąca świetnym życiowym drogowskazem. Pozycja, po którą warto sięgnąć chociaż raz, ale lepiej mieć ją pod ręką i zaglądać do niej częściej.

Od wydawcy:
Magdalena Pajkowska i Tomasz Gaj OP w swojej książce o tajemniczo brzmiącym tytule Sankofa, niepostrzeżenie wciągają czytelnika w rozmowę o… życiu. Skomplikowany świat „ja”, uczucia, powołanie, miłość, poczucie winy, komunikacja, konflikt, duchowość i psychoterapia to kolejne punkty na mapie wędrówki, do której zapraszają autorzy.
Proste pytania i proste odpowiedzi ułożyły się autorom w opowieść o tym, jak nie zmarnować życia.

„Każdy rodzi się z możliwościami, które tylko on sam może zrealizować. Nikt inny nie zrobi tego za nas. Z różnych powodów, w trakcie naszego życia, zakopujemy talenty i zaczynamy żyć poniżej własnych możliwości. A przecież możemy więcej. Odwagi!”.

"Zostań ze mną" K.A. Tucker


"Zostań ze mną" K.A. Tucker
Tym razem powieść obyczajowa, wzruszająca historia z całą gamą emocji. Trudno się od niej oderwać.

Od wydawcy:
Calla Fletcher nie miała nawet dwóch lat, gdy matka wywiozła ją z Alaski, nie mogąc dłużej znieść izolacji i wiejskiego trybu życia. Dwudziestosześcioletnia dziewczyna zna tylko życie w wielkim, zatłoczonym Toronto. Kiedy dowiaduje się jednak, że dni jej ojca, który pozostał na Alasce, są policzone, zdaje sobie sprawę, że nadszedł czas na długą podróż do odległego miasteczka, w którym się urodziła.
Calla stawia czoło dzikiej przyrodzie, dziwacznym porom naturalnego światła, wygórowanym cenom, nawet konieczności korzystania z wychodka, a wszystko to, by poznać ojca. Podczas gdy dziewczyna stara się przywyknąć do surowego środowiska, nieuczesany, arogancki miejscowy pilot, który pomaga w prowadzeniu firmy czarterującej samoloty jej ojca, nie potrafi sobie wyobrazić życia w jakimkolwiek innym miejscu na świecie. I z chęcią odstawi Call do domu, przekonany, że jest zbyt rozpieszczona, by poradzić sobie na odludziu.
Niebawem jednak między dwojgiem zupełnie różnych ludzi rodzi się nieoczekiwane uczucie. Calla nie zamierza jednak zostać na Alasce, a Jonah nigdy z niej nie wyjedzie.

"Córka zegarmistrza" Kate Morton

"Córka zegarmistrza" Kate Morton
Wielowątkowa o ludzkich emocjach, sekretach i przeciwnościach losu. Spotkałam niepochlebne opinie, ja jednak zdecydowanie polecam!

Od wydawcy:
Latem 1862 roku grupa młodych artystów, którym przewodził utalentowany i pełen pasji Edward Radcliffe, przybyła do Birchwood Manor w malowniczym Oxfordshire. Planowali spędzić miesiąc na łonie natury, szukając inspiracji. Ale ich pobyt na prowincji właśnie dobiega końca: jedna z uczestniczek wyprawy została zastrzelona, druga zniknęła – podobnie jak pewna bezcenna pamiątka rodowa – a życie Edwarda Radcliffe’a legło w gruzach.
Ponad 150 lat później Elodie Winslow, młoda archiwistka z Londynu, odnajduje skórzaną torbę, a w niej dwa pozornie niezwiązane ze sobą przedmioty: zdjęcie w kolorze sepii, przedstawiające zniewalająco piękną kobietę w wiktoriańskim stroju, i szkicownik artysty z rysunkiem domu z dwuspadowym dachem, stojącego w zakolu rzeki.
Dlaczego Birchwood Manor wydaje się Elodie tak znajome? Kim jest młoda kobieta na fotografii? Czy kiedykolwiek pozna jej tajemnicę?
Córka zegarmistrza jest historią o skrywanym sekrecie, okrutnym morderstwie, zuchwałej kradzieży, sztuce, miłości i stracie, opowiedzianą głosem Birdie Bell – córki zegarmistrza, która była świadkiem i uczestnikiem tamtych dramatycznych wydarzeń.

"Cisza. Opowieść o tym, dlaczego straciliśmy umiejętność przebywania w ciszy i jak ją odzyskać" Erling Kagge

"Cisza. Opowieść o tym, dlaczego straciliśmy umiejętność przebywania w ciszy i jak ją odzyskać" Erling Kagge
Lubię ciszę i pewnie dlatego książka bardzo mi się spodobała. Przyjemna, refleksyjna lektura, świetnie napisana.

Od wydawcy:
Ta książka to refleksje na temat ciszy. Są to rozważania w dużej mierze oparte na osobistych przeżyciach i doświadczeniach z wypraw (samotnych) w odległe zakątki świata. Autor zadaje trzy zasadnicze pytania: Czym jest cisza? Gdzie ją odnaleźć? Dlaczego w obecnych czasach jest ważniejsza niż kiedykolwiek dotąd? I udziela na nie 33 odpowiedzi w 33 krótkich rozdziałach.
W każdym ze wspomnianych rozdziałów zawarta jest jakaś ciekawa myśl na temat ciszy w dzisiejszym świecie; autor zastanawia się, jakie znaczenie ma właściwie cisza w obecnej rzeczywistości, wypełnionej sztucznym hałasem, gdy (niemal) wszyscy zagłuszają się telewizją, radiem, tak zwaną muzyką, nieustannie „zatopieni” w Internecie i smartfonach. Przenikliwie pisze o ciszy na zewnątrz i wewnątrz nas, o jej znaczeniu, o tym, że tylko ona umożliwia autorefleksję, że bez niej tracimy wiele okazji do poznania siebie, nie dostrzegamy, co w życiu ważne; z kolei im bardziej wyciszeni mamy okazję się stać, tym więcej rzeczywiście słyszymy, odrzucając informatyczny „zgiełk”.
Wielki atut książki, mającej charakter refleksyjny, stanowią niezwykłe spostrzeżenia dotyczące zwykłych spraw. Jest przejrzysta, prosta i zrozumiała dla każdego.

Komentarze

  1. Córkę zegarmistrza mam na półce - trochę mnie zniechęciły negatywne recenzje, na które rownież trafialam, ale przeczytam z pewnościa :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pozycja druga, trzecia i czwarta - dla mnie, postaram się przeczytać :). Ostatnia - podsunęłabym mężowi, bo on lubi mieć w tle telewizor i generalnie jakiś hałas, a mnie to męczy i sądzę, że na niego też źle wpływa tak na dłuższa metę. Pierwsza i piąta - raczej nie, nie lubię historii smutnych, tragicznych, takich wywołujących przygnębienie czy inne negatywne uczucia. Dawniej to uwielbiałam i chyba mam teraz przesyt :). Fajnie, że podzieliłaś się swoimi wrażeniami!

    OdpowiedzUsuń
  3. "Twój drugi mózg zapowiada się ciekawie. Pozycja o ciszy też może być interesująca. Bardzo cenię sobie spokój i ciszę.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ To dla mnie wiele znaczy.
Zapraszam Cię na mój drugi blog Silver60plus też o sztuce.

Sztuce przetrwania...

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania