Przejdź do głównej zawartości

Proste rysunki Zentangle w przykładach

Ostatni okres mojej rysunkowej twórczości nie obfituje w większe prace, o czym już wspominałam, nie tylko na blogu. Skupiam się na małych płytkach Zentangle i cieszę się, że jeszcze to robię.

Zentangle to na prawdę przyjemny relaks, taka odskocznia od problemów dnia codziennego. Zatapia się człowiek we wzorach, ciągnie kreski, maluje szlaczki, czasem dodaje kolory. Albo... chlapie papier herbatą.

Proste rysunki Zentangle w przykładach

W Zentangle nie trzeba dążyć do doskonałości, można popełniać błędy, nie robiąc sobie z tego powodu wyrzutów. Chociaż... w tej technice nawet nie powinno mówić się o błędach, ich tu po prostu nie ma. Zamiast koncentracji nad doskonałością rysunku, człowiek skupia się na ekspresji, rysuje kreatywnie, a każdy błąd (a jednak!) jest twórczą inspiracją do czegoś nowego.

... tylko ten, kto we własne działanie włącza pomyłki, jest w stanie prędzej czy później stworzyć coś nowego. Ten natomiast, kto za wszelką ceenę starałby się myśleć możliwie "poprawnie", pozostałby na poziomie komputera, czyli byłby szybki, wydajny i precyzyjny - a jednocześnie mało twórczy, nudny i przewidywalny.
- "Mózg się myli" Henning Beck

Ostatnie rysunki Zentangle

Staram się rysować każdego dnia, a większość płytek prezentuję na bieżąco na Instagramie. Są to zazwyczaj dość proste wzory, w końcu nie chodzi w tym o dzieła sztuki. Nie takie jest podstawowe zadanie tego typu rysunków. Zdaje sobie sprawę z tego, że nie każdy korzysta z mediów społecznościowych, jest zdecydowanym fanem blogosfery. Między innymi z tego powodu postanowiłam częściej pokazywać tu ostatnie płytki. Być może będzie to też dla mnie większą mobilizacją?

Prezentowane poniżej rysunki w większości można zakwalifikować do klasycznego Zentangle. Są też pewne odchylenia od reguł, w myśl mojej zasady, że reguły są po to aby je łamać.
"Jeśli przestrzegasz wszystkich zasad, omija cię cała zabawa."
- Regina Brett – “Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu”

przykłady Zentangle

przykłady Zentangle

przykłady Zentangle

przykłady Zentangle

To tyle. Proste, relaksujące, dla każdego. Dla Ciebie też! Wystarczy poświęcić kwadrans, wystarczy tylko chcieć, a reszta pójdzie jak trzeba.

Komentarze

 1. Prawdziwe dzieła.:) Raczej to nie dla mnie, aż takich zdolności nie ma, lubię jednak podziwiać Twoje prace, a instagram nie dla mnie. Pozdrawiam serdecznie.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak to powiedział pewien mędrzec - nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku :).
  Po prostu trzeba zacząć, a potem to już samo jakoś tak leci!
  Danusiu, jesteś wielką inspiracją - dla mnie i dla wielu innych osób! Ja wolę blogi, ale gdybyś całkiem przeniosła się na Instagram, to też Cię znajdę :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Małgosiu za miłe słowa. :) Sama lubię klasyczne blogi, przez lata przyzwyczaiłam się do takiej formy publikacji i na razie nie planuję zamykania swojego. Owszem mam pewne trudności, szczególnie z pisaniem na normalnej klawiaturze, a nie w smartfonie, ale póki co traktuję to jako wyzwanie i pewną formę ćwiczenia "leniwej" ręki. Mam nadzieję, że jeszcze trochę blog pociągnę. :)

   Usuń
 3. Świetne! Jakoś tak skojarzyły mi się z tym, co robi moja wirtualna znajoma – jej obrazki służą do tego, by je rozdawać obcym ludziom albo zostawiać w miejscach publicznych. Szczerze mówiąc to sceptycznie podchodziłam do pomysłu, a okazał się sukcesem. Możesz zobaczyć na Instagramie @tidbitsoflove To nie zentangle, ale one też świetnie by się w takiej roli sprawdziły :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za namiary, zaraz pooglądam. :) Pomysł jest na pewno świetny i przyznam, że sama kiedyś myślałam o podobnym. A mianowicie o zostawianiu prostych zakładek w książkach wypożyczanych z biblioteki. Nie zrealizowałam, ale kto wie?

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.ツ
Mam nadzieję, że mój wpis był pomocny. Jeśli Twój komentarz będzie wymagał odpowiedzi, postaram się to zrobić jak najszybciej. A może chcesz poczytać coś innego? Na blogu jest cała masa materiałów.

Popularne posty z tego bloga

6 kroków w neurografice

We wcześniejszych wpisach dotyczących neurografiki wspominałam o tak zwanych sześciu krokach, w których powstają rysunki. Różnie one są wyjaśniane i interpretowane, a wszystko zależy od źródła. Oglądałam filmy na YT, czytałam opisy na różnych stronach, powoli wyrabiając sobie jako takie pojęcie i starając się wyciągnąć własne wnioski. Kierując się zebranymi  informacjami na temat neurografik stworzyłam interpretację metody sześciu kroków. Nie jest to trudne i warto spróbować. To co tu prezentuję jest tylko ogólnym zarysem a nie dokładnym szkoleniem. Metoda wydaje mi się interesująca, dlatego postanowiłam o niej trochę napisać. Nie jestem jednak certyfikowanym instruktorem, a jedynie artystką, która lubi poznawać nowe metody, a nawet z nimi eksperymentować.  Jak zacząć tworzyć neurografiki?  Przede wszystkim muszę tu podkreślić, że rysowanie neurografik nie wymaga nawet najmniejszych umiejętności rysowania czy malowania. Nie są też konieczne specjalne i drogie materiały. Wystarczy arku

Neurografika jako forma relaksu

Dzisiaj opowiem Wam jak przypadkiem wpadłam na pojęcie "neurografika" i dlaczego termin mnie zainteresował. Jako osoba, która często myśli rękami, dla której rysowanie jest pewną formą medytacji opartej na uważności, zwracam uwagę na wszystko, co może poprawić mi samopoczucie w ten właśnie sposób.  Niedawno buszując po Pintereście natknęłam się na pewien rysunek, który wywołał u mnie natychmiastowe skojarzenie. Patrząc na niego powiedziałam do siebie - o tak, to jest coś, czym powinnaś się zainteresować! Przecież, prędzej czy później, nie narysujesz prostej kreski, o kole nie wspominając. Tu należy się Wam wyjaśnienie, że wszystkie linie na wspomnianym rysunku wyglądały jakby artysta był nieźle "wcięty". Jednym słowem falowały na maksa. Czyli coś dla mnie, choć alkoholu nie piję od lat. I tak od jednego obrazka przeszłam do kolejnych, później trafiły się różne teksty. Pojawiło się pojęcie "neurografika" i ugrzęzłam w temacie, bo chciałam dowiedzieć się wię

Co to jest Zentangle?

Zapewne każdy z Was nie raz rysował po kartce papieru, ciągnąc plątaninę linii, tworząc geometryczne kształty, ludziki? To kreatywne rysowanie, które zaczęło robić z Was artystów, nazywane jest doodle. Natomiast Zentangle® to coś dużo więcej.  Co to jest Zentangle® i jak zacząć rysować? Żyjemy coraz szybciej, intensywniej, z nowymi technologiami, dostępem to wszelkich informacji, stałym kontaktem (online) ze znajomymi... Pomimo tego wiele osób czuje się przytłoczona natłokiem tego wszystkiego, czasem paradoksalnie wręcz odizolowana. W takich sytuacjach pomocna może być twórcza i kreatywna ekspresja, czyli atreterapia . Niezależnie od tego, czy tańczysz, szyjesz, grasz na instrumencie, malujesz, uprawiasz ogród, gotujesz czy bierzesz udział w jakimkolwiek twórczym procesie, poczujesz się lepiej. A cóż to takiego Zentangle®, skąd nazwa, kto to w pewnym sensie stworzył, bo przecież rysujemy wszyscy.  Zentangle® to forma sztuki, rysunki składające się z prostych kształ